Kura popullore per Pneumonine

Hudhra


Hudhra ka veti antimikrobike dhe eshte e efekteshme në luften kundër baktereve, viruseve dhe mykut. Gjithashtu ndihmon në uljen e temperaturës së trupit dhe rrit mundesine  për dizinfektimin e  grykës  gjoksit dhe mushkërive.

Përzieni një filxhan qumësht në katër gota uji dhe shtoni ne te një gjysmë lugë çaji hudhërash të copëtuara . Zijeni masen deri sa te filloje te shterroje  dhe te mbetet  një e katërta e sasisë origjinale. Pijeni atë tri herë në ditë.


Një tjetër mënyrë për të përdorur hudhren  është ajo e marinimit te një përzierje me sasi të barabarta te lëngut te limonit të freskët dhe mjaltës. 

Merrni ( konsumoni ) dy deri tre lugë çaji të kësaj, perzierje  tre ose katër herë në ditë.
Ju gjithashtu mund të lyeni  me hudher te shtypur ne formen e  një paste ose dhe thjesht lengun e nxjerre prej tyre  pjesen e gjoksit tuaj.
Nëse  nuk ju pelqen era e forte e hudhres   ju mund të pini çaj xhenxhefili  për ta eleminuar ate.
loading...