Kura popullore per ekzemen

1. Vaji i kokositVaji i kokosit është një nga kurat më te mira popullore për ekzemë. Ai ka veti antifungikale, antibakteriale, antimikrobike dhe antioxidante.
Plus, është një depozite vitaminash dhe ushqyesish të shëndetshëm, si acidi laurik dhe vitamina K dhe E, që ndihmojnë në luftimin e kruarjes dhe zbutjes se lëkurës. Për rezultate më të mira, përdorni vajin e kokosit të papërpunuar, të virgjër, të ftohtë.

Aplikoni vajin e kokosit direkt në lëkurën e prekur disa herë në ditë për të pasur lehtësimin e duhur e të menjëhershëm nga kruajtja ose irritimi. Vazhdoni për aq ditë sa nevojitet derisa simptomat të zhduken plotësisht.

Ju gjithashtu mund të konsumoni ne rruge orale dy deri në katër lugë vaj kokosi çdo ditë për të ndihmuar zbutjen e simptomeve të ekzemës dhe për të përmirësuar imunitetin tuaj të përgjithshëm. Ju thjesht mund ta gëlltitni vajin e kokosit ose ta shtoni atë në ushqimet ose pijet tuaja.
loading...