Xhenxhefil, shafran Indie dhe qepë: eliksir natyral për pastrimin e mushkërive nga myku dhe toksinat

Te Pastrosh   mushkërite nga katrami i akumuluar gjatë viteve të varësisë nga pirja e duhanit nuk është e lehtë. Toksinat mund te mbesin per tere  jetën, por ju nuk duhet të dorezoheni kollaj , por te perpiqeni te pastroni trupin prej ketyre mbetjeve .


Tashmë qe në muajt e parë të mungesës së nikotinës në jetën tuaj, ju do të keni përfitimet e para.

Natyrisht, është gjithashtu e vërtetë që për të pastruar mushkëritë nga pluhuri i zi,  kërkohet durim, gjithashtu kjo mund te arrihet dhe  duke përdorur mjetet e duhura natyrore dhe një mënyrë jetese sa më të shëndetshme, falë zakoneve të mira. Nëse e keni pire duhan  me vite ose jeni ende duke pirë duhan, ka të ngjarë që të keni kollën e duhanit të vazhdueshëm.

Për të shmangur bronkitin dhe sëmundjet e tjera që lidhen me pirjen e duhanit, në kohën kur zvogëloni konsumin e nikotinës, ne po  ju ofrojme  një recetë natyrale si shurup për të pastruar mushkëritë. Ja se si ta bëni atë, me ndihmën e xhenxhefilit, shafranit te  Indisë dhe qepës!

Si të pastroni mushkëritë? Një eliksir i efekteshem

Ky eliksir përbëhet nga 3 përbërës kryesorë natyrorë që do të ndihmojnë në pastrimin e mushkërive tuaja:


Gingeri.(Xhenxhefili ) Kjo arome e lashtë orientale ka qenë prej kohësh e njohur për veprimin e saj të mrekullueshëm shërues, ka aftësinë për të hequr mykun e tepërt nga mushkëritë tuaja. Xhenxhefili është në gjendje të heqë toksinat që mund të mbesin në traktin respirator.

Qepa (ose hudhra). Qepa dhe hudhra janë të njohura për efektet e tyre të pabesueshme antibiotike dhe anticanceroze. Qepa është veçanërisht efektive në parandalimin e infeksioneve të ndryshme të frymëmarrjes dhe gjithashtu mund të ndihmojë në luftimin e kancerit.

Shafrani i Indisë. Konsiderohet si një nga erërzat më kuruese për shëndetin tonë. Antibakterial dhe antitumorial, shafrani i Indisë përmban acide yndyrore, omega-3, vitamina dhe minerale. Me shafranin e Indisë  mund të luftohet kundër baktereve, viruseve dhe kancerit.


Këtu është receta e eliksirit natyror për të pastruar mushkëritë


Përbërësit:

1 kg qepë
400 g sheqer kallamsheqeri i papërpunuar
2 lugë çaji shafran  Indie
1 rrënjë e vogël e  me xhenxhefil

1 litër ujë

Procedura:


Hidhni ujin dhe sheqerin në një tigan, ose tenxhere përziejeni mirë dhe lereni te vloje. Kur vlon uji shtoni qepën të copëtuar imët dhe xhenxhefilin. Shtoni dhe shafranin e Indisë dhe ulni flakën. Lëreni të zieje derisa lengu  (masa) të zvogëlohet ( avulloje) deri ne  gjysem. Filtroni përzierjen dhe hidhni lëngun në një kavanoz xhami me një kapak hermetik. Kur të jetë ftohur, mbajeni në frigorifer.


Doza: 

Merrni dy lugë të këtij eliksiri në mëngjes me stomak bosh, para se te hani mëngjes dhe dy lugë në mbrëmje para darkës.

Ne duam t'ju kujtojmë se ky eliksir është me të vërtetë i efekteshem , por jo aq shumë sa te ju beje juve te ndaloni  pirjen e duhanit! Me çdo cigare që pini , ju i shkaktoni dëme serioze  mushkërive tuaja. 

Sidoqoftë, ky eliksir, për shkak të vetive të forta antioksiduese të xhenxhefilit dhe shafranit, mund të ndihmojnë së paku në riparimin e disa dëmeve dhe në mbajtjen e mushkërive të pastra.


loading...