Thelpinj hudhre: përfitimet dhe çfarë ndodh duke e vënë atë në vesh

Hudhra për të trajtuar otitisin është gjithashtu ideale kundër infeksioneve të tjera të veshit. Këto infeksione mund të varen nga: të ftohtit, gripi, alergjite, bakteret, pluhuri dhe prania e  viruseve në vesh.Përveç kësaj, hudhra është një alternativë e shkëlqyer ndaj trajtimeve antibiotike dhe është në gjendje të kuroje infeksionin e veshëve.

Me produktet natyrore si hudhra dhimbja e veshit  mund të jetë një shpëtim i vërtetë. Kështu vepron ajo kundër infeksioneve 

Hudhra, me të gjitha vetite dhe te mirat  e saj, vepron në mënyrë efektive në trajtimin e shqetësimit dhe dhimbjes që hasni kur vuani nga  infeksionet e  veshit. Ajo përdoret gjithashtu kundër herpesit dhe kundër infeksioneve më të zakonshme, dhe jo vetëm ato te veshit.

Me vetitë antibakteriale, hudhra është një antioksidant i jashtëzakonshëm dhe i përsosur në luftën kundër infeksioneve. Këto veti ndihmojnë për të luftuar bakteret që shkaktojnë këto probleme. Duke përdorur hudhër, përfitimet janë të menjëhershme: ënjtja e veshit, dhimbja dhe në fund infeksioni zvogëlohen.

Pse te përdorim  hudhër të freskët? Ky element përmban alicin, një përbërës aktiv  me veti antimikrobiale, e aftë për të luftuar infeksionin në pjesën e brendshme të veshit.

Hudhra përmban komponime të fuqishme aromatike që kanë veti antiseptike dhe anti-inflamatore, të absorbuara lehtësisht përmes indeve të brendshme të lëkurës dhe te timpanit te veshit.
 Sigurisht, hudhra në vesh djeg pak, por është absolutisht e vlefshme.


Si të përdorni hudhren për infeksionin e veshit?

Ka dy ose me shume  metoda për të përdorur hudhren kundër infeksioneve të mykut ose veshëve: përdorni hudhër të freskët ose vajin e saj. Ja se si ta bëjmë e pergatisim atë.


Metoda 1 - Hudhra e freskët

Merrni disa thelpinj  hudhre të freskët dhe shtypni ato. Mbeshtidhni thelpinjte e hudhres te grimcuara në një leckë të vogël. Vendoseni këtë leckë (garze) brenda veshit dhe mbajeni për rreth 30-35 minuta për të luftuar infeksionin. Pas kësaj kohe, hiqni pëlhurën (garzen ) prej veshit. Ju duhet të ndini nje lehtësim te  jashtëzakonshëm ndaj dhimbjes.  Ju gjithashtu duhet të ndiheni me më pak dhimbje edhe nese perdorni  nje alternative tjeter  kur ju thjesht vendosni vetem nje thelpi  hudhër brenda veshit pa pasur nevoje qe ta shtypim .


Metoda 2 - Lëng hudhre

Merrni disa thelpinj  hudhre dhe shtypni ato brenda nje garze ose pelhure .Me pas shtryllni lengun qe del prej tyre direkt e ne vesh  . Ky lëng hudhre ndihmon në trajtimin e infeksionit dhe dhimbjen e veshit.

Metoda 3 - Hudhra me vaj të sinapës ose susamit


Merrni një lugë çaji me vaj senape ose vaj susami. Nxehni vajin duke i shtuar brenda  2-4 thelpinj hudhër për disa minuta, me pas lereni te ftohet derisa vaji bëhet i vakët dhe me ngjyre te  zeze. 

Lëreni vajin ne gjendje qetesie për disa minuta dhe pastaj aplikojeni këtë vaj rreth veshit. Gjithashtu është e mundur që dhe  brenda veshit tuaj të derdhni disa pika të këtij vaji për të lehtësuar dhimbjen.

Metoda 4 - thelpinj hudhre të ziera me kripë


Merrni 3-5 thelpinj hudhër dhe vlojini në ujë për 5-7 minuta. Hiqni nga nxehtësia dhe shtypni duke i hedhur pak kripë . Përziejeni dhe vendosni në një leckë. Vendoseni këtë leckë në disa minuta në zonën e infektuar dhe të dhimbshme. Përsëriteni këtë operacion disa herë në ditë për të pasur lehtësim të shpejtë nga dhimbja dhe infeksioni.
loading...