Recetë e nje shurupi të halave të pishës per kollën

Përveç pishës, hala të tjera që mund të përdorni në këtë recetë janë ato te bredhit , (peme halore, jo bimore barishtore toksike).

Gratë shtatzëna duhet të shmangin përdorimin e halave te  pishes.

Ky shurup i kollës prej halave  të Pishes është i dobishëm dhe qetësues kur kemi  një fyt të thatë dhe të gërvishtur dhe na ndihmon në zbutjen e kollës.PËRBËRËSIT

1 1/4 filxhan me ujë 300ml
1 filxhan hala të freskëta  pishash 16g
1/2 filxhan mjaltë të papërpunuar 120ml

Pergatitja 


Sillni ujin në vlim , pastaj në një gote hidhni  brenda  halat e pishave  ku me pas mbulohen me uje . (Për një shurup më të fortë ju mund ti zieni halat e pishave se bashku me ujin   për disa minuta .
Lëreni infuzin  derisa sa  të ftohet në temperaturën e dhomës, pastaj hiqni halat e pishës dhe ne te hidhni mjaltin.

Ruani sherupin te mbuluar me tape ne nje ene ose   kavanoz  në frigorifer ku mund ta  mbani  për 2-4 javë. 


Si të përdoreni shurupin e kollës prej halave të pishës

Merrni një lugë gjelle (15ml) çdo dy orë sipas nevojës për të lehtësuar  kollën, lehtësimin e mbingarkesës së gjoksit, ose për të zbutur  fytin e thatë dhe të gërvishtur.

Ky shurup është i sigurt për fëmijët e moshave 2 vjec e siper, por sigurohuni që t'i jepni atyre  një dozë më të vogël. loading...