Merrni një lugë nga kjo kure popullore pas çdo vakti ngrenie. Eshte i perkryer për Bronkitin, Astmen dhe Sëmundjet e Mushkërive.

Shumë njerëz sot jane te diagnostikuar me azëm, bronkit dhe çrregullime të sëmundjeve të mushkërive, ndonjëherë edhe kronike. Këto janë disa nga semundjet më të zakonshme në ditët e sotme.


Smogu, pirja e duhanit, infeksionet dhe alergjitë mund të shkaktojnë një lloj shqetesimi ose sëmundjeje të mushkërive.

 Në këtë artikull ne do te  shpjegojmë nje recetë per një kure popullore të lashtë që do t'ju ndihmojë të trajtoni çdo problem që lidhet me sistemin tuaj të frymëmarrjes, për të parandaluar dhe trajtuar sëmundjet që lidhen me mushkëritë, në veçanti azmën, bronkitin dhe sëmundjet e zemrës.

Në të kaluarën, gjyshet tona kanë përgatitur këtë ilaç natyral për trajtimin e kushteve shëndetësore të këtij lloji, dhe ata që tashmë e kanë provuar konfirmojnë se gjyshet tona kishin të drejtë në lidhje me fuqinë e madhe shëruese të këtij ilaçi.


Përbërësit:

½ kg qepë të kuqe
2 gota  shurup panje ose ½ kg  sheqer të kallamit te sheqerit të papërpunuar
2 limona organik të mesëm
1,5 lt. (6 gota) uji
7 lugë mjaltë të papërpunuar

Përgatitja:

Vendoseni shurupin e panjes  në një tenxhere duke e nxehur ate dale nga dale  ( nëse vendosni të përdorni kallam sheqerin,  nxeheni me zjarr te ulet duke e perziere here pas here deri sa te marre ngjyre te arte ) . Pastaj shtoni qepët e  pastruara më parë dhe  të grira ne feta. Gatuani për disa minuta dhe shtoni ujin.

Lereni  përzierjen  te zieje me nxehtësi të mesme derisa uji të zvogëlohet me një të tretën. Lëreni të ftohet për pak kohë. Gjatë kohës kur masa ftohet, shtrydhni limonin, dhe ruani lëngun  e tij veç  ne nje gote tjeter deri sa te ftohet . Me pas pasi masa tashme te jete ftohur shtoni mjaltën dhe lëngun e limonit brenda   përzierjes,  duke i trazuar mire se bashku  . Si gjatë kohes se mbremjes ashtu edhe në mëngjesin e ardhshëm, filtroni  lëngun dhe ruajeni atë në një shishe qelqi.

Perdorimi:

Konsumoni 1 lugë gjelle nga kjo kure çdo ditë pas çdo vakti  kryesor.

Ata që e kanë provuar tashmë këtë ilaç konfirmojnë që gjyshet tona kanë të drejtë në lidhje me fuqinë shëruese të kësaj përbërjeje efektive
loading...