Zbardhni fytyrën me vetëm 2 përbërës: ndihmon ne zhdukjen e rrudhave gjithashtu

Ndonjëherë mendojmë për pastrimin e fytyrës vetëm kur i afrohemi një ngjarjeje të rëndësishme, kështu që ne nuk duam të paraqitemi me fytyrën e pikësynuar nga aknet,  dhe imperfeksinet . 


Nga ana tjetër, pastrimi i fytyrës është një ritual që shpesh duhet të respektohet për shëndetin dhe bukurinë e fytyrës sonë.

Ju nuk ju duhet të shkoni në një qender bukurie , sepse ju mund të bëni pastrimin e fytyrës tuaj në shtëpi dhe me produkte natyrore.


Ka një arsye pse pastrimi i fytyrës është kaq i rëndësishëm: çdo ditë ne grumbullojmë, në lëkurën tonë, shtresa të qelizave të vdekura, smog dhe mbetje make-upi gje qe sjell  rezultatin e nje lekure qe dobësohet  dhe duket se shuhet, e errësohet  . Shfaqen: rrudhat, pika të zeza, dhe lëkura ka tendencë të thahet dhe skuqet.


Le të shohim disa receta "që mund ti  bëjmë vete" me anen e  një maske pastrimi.

Recetë për një maskë klasike me maja  birre

Ju duhet një "copë"  maja birre e  freskët . . Për përgatitjen e maskës mjafton te  maerrni një tas, ku vendosni brenda majan e birres dhe shtoni ne te pak ujë .

Mos vendosni shumë ujë, vetëm disa pika janë të mjaftueshme për të shpërndarë dhe shkrire majan: maska nuk duhet të jetë shumë e lëngshme. Përzieni gjithçka dhe aplikoni në fytyrë, duke e ndihmuar me duar ose me një tampon pambuku.

Mbani atë në fytyrë derisa të thahet (rreth 10 minuta) dhe pastaj shplajeni   me shumë ujë të vakët. 


Një tjeter metodë efektive dhe e thjeshtë!

Maja  birre dhe kos pa yndyrë
Merrni maja  birre, qumësht dhe kos pa yndyre. Bleni një kub te vogel  maja të freskët birre, ndajeni në dy pjesë të barabarta. Shkrini  gjysmën e majas së birrës në  qumësht  dhe ne te shtoni 10 luge  kos natyral. Ju do të perftoni një maskë të butë për ta vënë në fytyrë , te cilen duhet  ta mbani   për rreth 10 minuta.

Shpëlani fytyren  me ujë të ngrohtë. 


Maska e shkëlqyer kundër lodhjes!

Maja e birrës dhe limoni
Maskë është e përshtatshme për lëkurë te yndyrosur me puçrra fytyre. Procedura është shumë e thjeshtë mjafton vetëm te përzieni   brumin e majas së birrës me pak 'ujë të ngrohtë. Pas 30 minutash shtoni lëngun e limonit.

Aplikoni masen  e krijuar në fytyrë dhe lereni të veprojë për 20 minuta. Lanjeni me ujë të vakët dhe përsëriteni kete procedure  pas 15 ditësh. 

Lëngu i limonin është foto-sensibilizues kështu që është e preferueshme të mos ekspozoni veten në diell pas maskës, përndryshe mund të ketë pika në lëkurë.


loading...