Si të zbardheni dhëmbët tuaj në 3 minuta me shafran Indie

Ju ndoshta kurrë nuk do ta kishit imagjinuar atë: shafrani  i indise, i cili për shekuj me radhë është përdorur si një ngjyroses natyral dhe sapo të biem ne  kontakt me te lëshon  njodha  të verdha, është i shkëlqyer për zbardhjen e dhëmbëve dhe efekti i tij  vihet re qe në larjen e parë.Në realitet, vetite   zbardhuese nuk i dedikohn vetem shafranit , por kombinimit te tre përbërësve që me të vërtetë bëjnë nje mrekulli për gojën. 

Përbërësit për kuren  tonë për çngjyrosje në vetëm 3 minuta janë:

Shafrani i Indisë. Është një aromë e mrekullueshme me veti te  panumërta (ka rreth 7000 studime shkencore mbi shafranin), ka veti kunder tumoriale, riparon trurin, forcon zemrën, përmirëson tretjen dhe nëse shtohet në mjaltë është një antibiotik i fuqishëm natyror dhe mund të përdoret gjithashtu për të zbardhur dhëmbët. Është gjithashtu i  efekteshem për lehtësimin e dhimbjes së dhëmbëve dhe inflamimin e mishit të dhëmbëve, në sajë të vetive anti-inflamatore dhe antibiotike qe ka.

Vaji i kokosit. Ai po hyn gjithnjë e më shumë në shtëpitë tona falë karakteristikave të tij të fuqishme kurative të konfirmuara nga shumë studime shkencore: ushqen bakteret e mira të zorrëve, mbron shëndetin kardiovaskular, anti-ulçerë, anti-inflamator, përmirëson absorbimin e lëndëve ushqyese. 

Vaji i kokosit është i dobishëm për dhëmbët për shkak të efektit të tij të zbardhjes së thellë, redukton pllakën, e dezinfekton zgavrën e gojës falë vetive antibakteriale, antivirale dhe antifungale, zvogëlon ndjeshmërinë e dhëmbëve dhe ndihmon ne zgjidhjen e  problemit te eres  se keqe te gojes. Vaji i  kokosit gjithashtu lehtëson thithjen (absorbimin) e kalciumit nga trupi duke ndihmuar në zhvillimin e dhëmbëve të fortë.

Bikarbonat natriumi. (soda e bukes ) Është nje kure e  mirë në shtëpi për çdo gjë, dhe gjithashtu për dhëmbët. Në të vërtetë ajo është një gërryes i butë që ndihmon në heqjen e pllakës, neutralizimin e baktereve dhe largimin e njollave nga dhëmbët.


Përbërësit

4 luge caji, shafran  Indie
3 lugë gjelle vaj kokosi
2 luge caji , sode buke


Pergatitja

Në një tas të vogël hidhni shafranin e  Indisë dhe bikarbonatin, përzieni dhe pastaj shtoni ne te  vajin e  kokosit. Me një luge përziejini mirë të gjithë përbërësit derisa të keni një paste të ngurte homogjene ngjyrë portokalli. Doza është e mjaftueshme për rreth 6 aplikime.

Lyeni  furçën e  dhëmbëve me këtë përzierje dhe lani dhëmbët për 2 minuta. Pastaj shplani  gojën mirë me ujë.

Shënim: mos e përdorni çdo ditë pasi efektet abrazive (gerryese) me përdorim të zgjatur mund të dëmtojnë smaltin dhe mishrat.
loading...