Hemorroidi : Kur te ndenjurat tuaja fillojne të pickojne, ju duhet të shkoni në kuzhinë! ja dhe arsyeja!

Ky është një problem mjaft i përhapur, edhe nëse nuk ka shumë njerëz që flasin për këtë. Hemorroidet jane pjesë e trupit kavernoz të se ndenjures dhe luajnë një rol thelbësor në mbajtjen mbyllur te muskulit unazor .Kur irritohen ose inflamohen  ato mund të shkaktojnë siklet, djegie, kruajtje ... Ata që vuajnë prej saj ndonjëherë zihen ngushtë sa qe preferojnë të mos konsultohen me mjekun, edhe nëse në disa raste është e pashmangshme. Ka disa metoda shtëpiake për të gjetur lehtësim,

1. Aloe vera
Falë vetive anti-inflamatore, bima e aloe veras  mund të sigurojë nje lehtësim te shpejt dhe në mënyrë efektive. Thjesht aplikoni xhelin në zonën e prekur.

2. Patatet
Ajo ka efekte dehidratuese dhe prandaj mund të ndihmojë në uljen e ënjtjes. Ky është një ilaç veçanërisht efektiv në rast se ka edhe gjakderdhje. Ju mjafton vetëm te shtypni disa patate te ziera  në forme brumi   dhe ta aplikoni përzierjen direkt në zonë. Vetëm prisni që pureja të thahet qe te shihni  rezultatet e para.

3. Kamomila 
Nuk është vetëm një çaj i shkëlqyeshëm bimor, kamomila është e shkëlqyer kundër inflamacionit dhe ndihmon në uljen e ënjtjes, duke parandaluar acarimin. Përgatitni një infuz dhe le të ftohet, me pas merrni nje tampon pambuku lageni me kamomile  dhe pastaj  kalojeni atë në hemorroide. Ndihma do të jetë e menjëhershme!

5. Hudhër
Vendosni tre thelpinj me hudhër dhe tre gjethe dafine në një ene ku ka  ujë të valuar. Lerini  të qendrojne  për të paktën 10 minuta. Pastaj ftoheni lëngun dhe aplikoni masen  në hemorroide të paktën tri herë në ditë, derisa të ndiheni më mirë.

Musht uthulle te molles 
Ky është një tjetër mjet efektiv. Mjafton vetëm te njomni një cop  pambuku në uthull dhe ta kaloni  atë në zonën e irrituar. Garantohet ndihmë e menjëhershme.

 Vitamina E
Hemorroidet janë shumë të rrezikshme në rast të lëkurës së thatë, në këtë rast edhe humbja e gjakut mund të jetë më e shpeshtë. Kjo është arsyeja pse  zona duhet mbajtur gjithmone e  hidratuar mirë. Një mënyrë e shkëlqyer për ta bërë këtë është dhe përdorimi i  supozitorëve (suposteve) te vitaminës E.

Hemorroidi krem trajtus - HemoTreat krem - I shpejte i sigurte dhe i  efekteshem 
Per lehtesimin e simptomave te  hemorroidit per trajtime të brendshme dhe të jashtme
loading...