Si ta ulni temperaturën (me dhe pa ilace)

A keni shenja ethesh dhe a doni që temperatura të bjerë shpejt? Përveç barnave antipiretike ka mjete efektive natyrore.Çfarë duhet të bëni në rast të temperatures? Për të ulur temperaturën ne jemi mësuar të marrim dhe perdorim ilace si paracetamoli ose aspirina  , por ka dhe egzistojne shumë mjete dhe kura  natyrore popullore  që mund tju  vijnë ne ndihme .
Çfarë zakonisht  perdoret  për temperaturen ?


Nëse ju vendosni të përdorni  ilaçe, kategoria që ju përshtatet është ajo e antipiretikeve ose e febrifugeve ndryshe  ulësve te  temperatures,  në përgjithësi shiten pa recetë dhe thuajse te gjithe e dine  dhe kanë ne permbajtje  te tyre paracetamol, ibuprofen dhe acid acetilsalicilik.
Borziloku nje kure ose  ilaç natyror kundër temperaturesNëse ju preferoni të perdorni kurat popullore natyrore, provoni  te përtypni  7 gjethe borzilok dhe 3 kokrra piper te zi , ose zhysni   borzilokun  në ujë të valuar dhe pini kete  infuz  disa herë gjatë gjithë ditës deri sa te zbrese temperatura .

Erezat dhe frutat miqtë e shendetit


Erëzat gjithashtu kanë veti antipiretike. Një tjetër pije e mrekullueshme për ta pirë disa herë është ajo me ujë të nxehtë, lëng limoni, mjaltë dhe xhenxhefil.


Me qe ra fjala  për limonin: përgatitni një vaj me lëngun e limonit  dhe vajin e ullirit duke i perziere ato bashke   dhe përhapeni atë në trup, kjo do t'ju ndihmojë.

 A doni një ilaç tjetër? Perzieni gjysmë lugë gjelle shafran ne një gotë me ujë të ngrohte, lereni  të ftohet  dhe pini nga  pak çdo orë derisa ethet ulet.

 Uthulla mrekulluese


Kush do të thoshte se uthulla ka një kapacitet febrifugal? Vendosni  disa pika në nje vaske me uje nese e keni kete mundesi  dhe futuni brenda per nje banje te ngrohte .


 Ne te kundert  përzieni  në një tas 4 goteza te vogla  uthull dhe 2 gota uje të vaket, lagni   një leckë të pastër në tas, shtrydheni dhe rrotullojeni  rreth kaviljeve (kyceve ) te këmbëve.
 Përndryshe ju mund të përzierni të njëjtën sasi uji dhe uthulle në një ene, të zhysni një copë ne te , ta shtryllni dhe ta mbani në ballë për disa minuta. 
 Një tjetër mundësi: qe mund te perdorni eshte ajo e prerjes se  një patateje në feta,  fusni fetat e prera te patates në uthull dhe vendosni ato në ballë, duke i mbuluar ato me një leckë ( garze nape). 
 Nje menyre tjeter eshte ajo e futjes se çorapeve ne uthull të bardhë, vishini ato  dhe prisni derisa temperatura te bjere .
Hudhër, vaj dhe qepë për të ulur temperaturën


Shtypni dy thelpinj hudhër  dhe perziejini me dy lugë vaj ulliri, ngroheni kete përzierje, dhe me te lyeni kembet,me pas duke i mbeshtjelle me nje qese plastike ,normalisht ate qe perdorni ne kuzhine

duke i  mbajtur te fashuara për një natë të tërë.  
Një efekt te ngjashëm do të keni  gjithashtu duke mbeshtjelle  këmbët tuaja me feta dhe copeza qepësh.
loading...