Kikiriket ,per cfare sherbejne

Kikiriket permbajne vitamina dhe kripra minerale, jane mbrojtes te mire kundra tumoreve ne zorren e trashe, bilancues te fshikesez se temthit dhe mbrojtes kunder semundjes se alzheimerit.


Jane te pasur me proteina folate, me acide yndyrore te mira si dhe kontribuojne ne mbajtjen e kolesterolit nen kontroll ,gjithashtu mund te thuhet se kikiriket jane nje burim dhenes energjish.

Si konsumohen

Eshte pak qesharake te thuhet se si konsumohen sepse pak a shume te gjithe e dine dhe i njohin .
Farat e kikirikeve ,ose arachis hypogaea  e cila eshte nje bime e familjes se fabaceae ,te njohura ne bote dhe si arra amerikane ,perdoren per te nxjerre prej tyre vajin e kikirikut .
Nje vaj ky shume i lehte dhe qe kryesisht perdoret per pergatitjen e majonezes ose te snackeve te ndryshme ,si dhe te gjalpit te kikirikeve  .

Kikiriket jane te pasur me kripra minerale sic jane : magnezi, kaliumi,hekuri,zinku,kalciumi,fosfori,seleni,dhe mangani .

Ato gjithashtu jane te pasur me vitamina sic jane ato te grupit  B, E, dhe J 
Me fibra folate dhe proteina.
Kikiriket jane dhenes shume te mire energjish dhe kryesisht keshillohen per sportistet dhe atletet ,ose per shume persona te cilet duhet te perballojne dite shume te lodheshme pune fizike .

Kikiriket jane te avantazhuara nga permbajtja e yndyrnave monoinsaturi,me nje rol mbrojtes ne drejtim te sistemit kardiovaskular duke ndihmuar mbajtjen nen kontroll te niveleve te kolesterolit .

Nga konsumimi i kikirikeve do te ishte ne gjendje reduktimi i rrezikut per zhvillimin e gureve ne temth.

Sic eshte provuar dhe nga studime te ndryshme shkencore ,fale vitamines B3 dhe anti oksidanteve qe ato permbajne ,kikiriket kane nje rrol te vecante ne parandalimin e tumoreve.
Anti oksidantet e kikirikeve ndihmojne gjithashtu kundershtimin e procesit te plakjes .

Mos konsumoni kikirike te kripur sepse shtojne rrezikun e zhvillimit te hipertensionit 
Mos konsumoni kikirike ne rast alergjishloading...