Çaji bimor për ç'helmimin e trupit dhe humbjen e shumë peshe

Siç e dimë të gjithë, perimet janë ushqimet më të rekomanduara në një dietë per humbje peshe. 


Ato janë një burim i vitaminave, mineraleve, antioksidantëve dhe substancave të tjera thelbësore për funksionimin e duhur të trupit tonë, pasi ato ndihmojnë në djegien e yndyrës dhe eliminimin e substancave të mbeturinave.


Selinoja është perimja klasike që na ndihmon të humbim peshë: përmban pak kalori, nuk ka yndyrë dhe është plot elemente që stimulojnë funksionet e trupit që na bëjnë të humbim peshë.

Për ata që ende nuk i njohin të gjitha vetitë dobesuese të selinos, këtu janë të dhënat më të rëndësishme për përbërjen e tij, përfitimet për shëndetin tonë dhe si ta perdorim  atë.
 
Vetitë ushqyese të selinosNjë nga karakteristikat kryesore të selinos ështe   përbërja e saj  nga 90 deri në 95% me  uje: është një nga perimet më pak kalorike, pasi ajo  ofron vetëm 16 kalori për 100 gram.

Kjo do të thotë se është shumë e lehtë të tretet dhe është gjithashtu ideale për hidratimin e trupit dhe ushqimin e  qelizave.

Ajo ka veti anti-inflamatore që mund të ndërhyjë pozitivisht në ënjtjen e  barkut si dhe në lloje të tjera të inflamacionit që prekin nyjet dhe muskujt.


 Është i pasur me lëndë ushqyese thelbësore si:

     Vitamina A, B1, B2, B6, B9 dhe C.
     Kripërat minerale të tilla si kalciumi, kaliumi, magnezi dhe

     hekuri.
     Amino acide esenciale.

Falë vlerës së lartë ushqyese dhe përmbajtjes së lartë të ujit, selinoja është gjithmonë një zgjedhje e mirë në çdo lloj diete.

Nuk është për t'u habitur, pra, që sot është një nga perimet më të kërkuara për të humbur peshë dhe si ushqim kurativ.Cilat janë avantazhet e futjes së selinos në një dietë dobesuese?

Ka shumë arsye pse selinoja rekomandohet për ata që duan të humbin peshë në një mënyrë të shëndetshme. Së pari, ajo ka një veprim diuretik dhe pastrues e lidhur me përmbajtjen e saj të vajrave thelbësore të tilla si limonene, selinene dhe asparagine. Këto kryesisht  gjenden  në kercell  dhe në fara ,gjithashtu ndodhen dhe ne gjethe , edhe pse në sasi me të vogla.

    
Falë pasurisë së saj të ujit dhe të fibrave, është një ushqim me një fuqi të lartë ngopje; ndihmon për të frenuar ankthin e  urisë që na çon në marrjen e më shumë kalorive sesa duhet .
    
Veprimi i tij antibakterial dhe antiviral ndihmon në luftimin e infeksioneve të ndryshme gastrointestinale dhe përmirëson shëndetin e tretjes.    
Ajo ka një efekt të fortë pastrues, i dobishem  për stimulimin dhe  eliminimin e toksinave që grumbullohen në organet kryesore të trupit dhe pengojnë funksionimin e duhur.


    
Ajo sjell ekuilibrin midis lëngjeve të trupit, nxit transitin renal ( te veshkave) dhe ul ënjtjen e shkaktuar nga mbajtja e ujit.    
Ajo vecanerisht rekomandohet  për njerëzit që kanë kolesterol të lartë dhe nivelet e triglicerideve: ajo ndihmon për t'i mbajtur ato nën kontroll, duke zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.


    
Ndihmon sistemin e tretjes   për të thithur më shumë lëndë ushqyese si dhe parandalon probleme si gazrat , fryrjet  dhe çrregullime të tjera.    
Konsumi  i shpeshtë i selinos ndihmon në rregullimin e proceseve metabolike të trupit, në të cilën varet ne te shumten e rasteve aftësia e trupit për të eliminuar yndyrën e tepërt.


    
Më në fund, ju kujtojmë se selinoja siguron vlera ushqyese të rëndësishme për lëkurën, flokët dhe shikimin. Si të përgatisim cajin e  selinos  per  dobesim?
Ky çaj bimor është një pije freskuese që mund të pihet i nxehtë ose i ftohtë; Është integratori  ideal për një dietë humbje peshe.
Receta tradicionale përfshin vetëm ujë dhe selino, por në këtë rast ne do të shtojmë pak lëng limoni për të rritur veprimin detoksifikues dhe, nëse dëshironi, një majë luge xhenxhefil.
përbërësit:

    
3 kercella selino
    
1 litër ujë
    
1 limon
    
½ lugë çaji  pluhur xhenxhefil (sipas deshires)
Përgatitja:

    
Lani  kercellet e selinos mirë për të hequr papastërtitë dhe patogjenët.
    
Nxehni një litër ujë dhe kur  nis te vloje , shtoni selinon e grire . Ulni zjarrin  dhe lëreni të valojë përsëri për pesë ose dhjetë minuta.


    
Nëse dëshironi të shtoni xhenxhefilin, bëjeni një ose dy minuta para se të shuani zjarrin.
    
Pasi të jetë gati, largojeni nga nxehtesia dhe e lini të qëndroje për 10 minuta; më në fund, shtoni lëngun e  limonit.
Si ta pini ate ?

    
Pini një filxhan heret ne mengjes esell pa ngrene .
   
Sasia tjeter qe ju mbetet mund të pihet gjatë ditës, përpara ose ndërmjet vakteve  kryesore.


    
Kjo zierje mund të konsumohet rregullisht, por është edhe më e efekteshme  nëse e pime ate  për 15 ditë rresht, duke  pasuar me pas  nga 15 ditë pushimi, dhe pastaj rifillimin e pirjes përsëri per 15 dite te tjera .


   
Ky caj  selinoje nuk është një kurë mrekulluese ose nje shkop magjik . Veprimi i tij dobesues do të varet shumë nga mënyra e jetesës dhe ushqimi që do të adoptoni  për të arritur  kete qëllim.

loading...