Trumza dhe mjalti: një kure e fuqishme për shëndetin e mushkërive dhe sëmundjet e frymëmarrjes

Mjalti, një nga ushqimet më të konsumuara në botë, shpesh përshkruhet si një nektar i artë. 


Ky ushqim është një ilaç natyral i vërtetë, ideal për shëndetin e mushkërive dhe që ndihmon në lehtësimin e kushteve të tilla si kollitja dhe plagët.


Tymoli është ai që i jep trumzës aromën e saj karakteristike. Ai ka veti të mëdha antimikrobike dhe anti-inflamatore, të shkëlqyera për shëndetin e mushkërive. Trumza është një antioksidant i fuqishëm që shkatërron radikalet e lira.
Si të konsumoni trumzë dhe mjaltë për të trajtuar infeksionet respiratore


Per kete recete ju nevojitet: 

 1/2 kavanoz mjaltë organik dhe 40 gram trumzë të thatë.


Hidhni  trumzën në kavanozin me mjaltë dhe përzieni mirë. Nëse masa është shumë e trashë, mund të shtoni 50 ml ujë.

Mbajeni kavanozin në një vend të ngrohtë për rreth 2 javë, duke e tronditur herë pas here. Sapo të kalojnë dy javët, filtroni masen dhe konsumoni 1 lugë gjelle dy herë në ditë.

loading...