Të gjitha përfitimet e gjetheve te FIkut

Falë vetive të tyre, gjethet e fikut kanë shoqëruar mjekësinë tradicionale për shekuj.


loading...
  Paraardhësit tanë gëzonin përfitimet e tyre të mëdha në trajtimin e shumë sëmundjeve, duke përfshirë diabetin, sëmundjet kardiovaskulare dhe degjenerimin e muskujve. Çfarë ka të veçantë gjethja e fikut? Përbërja komplekse e tyre kimike lejon këto gjethe të jenë të dobishme në trajtimin e kushteve dhe sëmundjeve të tilla si kolla, dhimbjet e dhëmbit dhe inflamacionin e mishit të dhëmbëve, duke bërë gargarë të thjeshtë me ujë të ngrohtë


 Përveç kësaj, infuzi me gjethe fiku është i perkryer për uljen e hipertensionit,kurimin e  kolles dhe dhimbjes së dhëmbëve. Hidhni gjysmën e një gjetheje fiku të prerë në copa në një gotë me ujë të valuar. Ku mund te pihet ose te behet shplarje e gojes si ne rastin e dhimbjes se dhembeve ose inflamacionit te mishrave te dhembeveKeto gjethe kane veti të shkëlqyeshme astringente, dhe jane te shkëlqyera për rregullimin e hormoneve dhe lipideve (yndyrnave). Për më tepër, në saje të efekteve të tyre,  pengojne proceset degjeneruese qelizore, të tilla si ato të lidhura me problemet muskulare dhe kancerin.


Ndër vetite e tyre më të rëndësishme, ne duhet të theksojmë ato anti-diabetike. Gjethet e fikut zvogëlojnë sasinë e insulinës per te cilen  personat diabetik kanë nevojë.
Studime të ndryshme kanë treguar se gjethet e fikut janë efektive në reduktimin e triglicerideve në gjak, ndër shkaqet e para të formimit të pllakave në arteriet dhe për këtë arsye hipertensionit dhe arteriosklerisës. Gjethet e fikut janë të pasura me fibra dhe kalium.Një mënyrë e shkëlqyer për të konsumuar gjethet e fikut  është  vlimi i  një gjetheje në një ene plot me ujë për disa minuta. Lejoni të ftohet për të paktën 20-30  minuta para se ta pini.


loading...