Sapuni me karrota DIY (bej vete) që eliminon rrudhat, pikat e zeza dhe njodhat e lëkurës

Te prodhosh  produktet  kozmetike per perdorim vetjak është një mundësi e shkëlqyer për të shijuar të gjitha përfitimet e secilit përbërës natyror, pa e ekspozuar lëkurën tuaj ndaj substancave kimike.  Më poshtë do te  shpjegojmë se si të përgatisim një sapun të shkëlqyeshëm me  karrota DIY, (te bere vete) shumë te efekteshem për të mbrojtur lëkurën dhe për të përmirësuar pamjen e saj.

Behet fjale per një sapun te përshtatshëm për çdo lloj lëkure, që mund të përdoret çdo ditë për të hequr trukun e fytyres , ose për të larë fytyrën. Ai ka veti të shkëlqyera antioksiduese, dhe gjithashtu mund të përdoret për të larë të gjithe trupin.

 Perberesit

loading...
 Ju keni nevojë për: 500 gram glicerinë, 400 ml vaj ulliri ekstra të virgjër, 300 ml vaj kokosi, 100 gram pure karrotash (te ziera dhe te shtypura), 200 ml ujë nga lengu i zier i karrotave , 1 lugë gjelle mjaltë të pastër dhe 10 pika vaj esencial të farave te  karrotes.
 
Pergatitja


Pritenini glicerinën në copa dhe ngrohni  ne zjarr derisa të shpërndahet plotësisht. Hidheni në një enë qelqi dhe shtoni puren e  karrotave si  dhe ujin  qe nxorret nga zierja e  tyre , perziejeni ate   mirë për të marrë një konsistencë te butë kremoze.

Shtoni pjesën tjetër të përbërësve dhe vazhdoni të përzierni derisa të perftohet  një përzierje homogjene. 

Derdhni përzierjen në format te cilet ju deshironi per sapunin tuaj ,kryesisht mund te jene forma plastike  dhe lereni  për të paktën 24 orë para se të hiqni ato nga format.
Mbeshtillni  çdo sapun të karrotave në një letër të fortë dhe ruani në një vend të thatë. 

Megjithëse kjo është një recetë mjaft e sigurt, ndërpritni përdorimin në rast të reaksioneve alergjike ose problemeve të tjera.
loading...