Levozhget e vezeve eliminojnë dhimbjet artikulare dhe te kockave, bëjnë qe te rriten thonjtë dhe flokët :

 Përfitimet e levozhgave  të vezëve


Vezët janë shumë të pranishme në dietën tonë. Është një ushqim i shëndetshëm dhe i gjithanshëm. i pelqen dhe  fëmijëve  dhe mund të përgatitet në dhjetra mënyra të ndryshme. Disa nga vetite e tyre janë të njohura, të tjerat më pak ... Por  a i njihni ju vetite dhe perfitimet e levozhgave te vezëve?

 Levozhga e vezes  përbëhet pothuajse tërësisht nga kalciumi (90%), shumë i rëndësishëm për eshtrat tona. Kalciumi absorbohet lehtë nga trupi ynë dhe ndër të tjera parandalon osteoporozën, stimulon palcën e eshtrave, rregullon nivelet e kolesterolit dhe presionin e gjakut dhe forcon kockat.
Përveç kësaj, edhe pse në një masë më të vogël, levozhga e vezes përmban zink, fosfor, mangan, hekur dhe krom.  Sipas mjekësisë natyrore, duhet të konsumohet 1.5 deri në 3 gram levozhge veze e shtypur ne  ditë. Ju mund ta përfshini atë në ushqim ose kur pini lengje.

Mënyra më e lehtë për ta konsumuar është duke e bërë ate si  miell: lani levozhgat  e 10 vezëve shtypini deri sa te behen pluhur  . Pastaj vendosini në furrë për disa minuta për të tharë lagështirën e tyre natyrale dhe ruani ato në një vend të thatë.Nëse ju nuk doni ta bëni levozhgen e vezes pluhur  , atehere nje menyre tjeter eshte vendosja e levozhges brenda nje ene me lengun e limonit te shtryllur . . Pas rreth 12 orësh limoni do të ketë "gërryer" levozhgen. Vendosni gjithçka në një shtryllese  dhe konsumoni atë


loading...
 

Levozhga e vezes është një ilaç i shkëlqyer për:

    
Dizintoksikimin e  organizmit. Lani 5 levozhga vezësh dhe shtypni ato në një tas. Futeni pluhurin e nxjerre në 3 litra ujë dhe e lini të qëndroni për 7 ditë. Konsumoni dy gota në ditë.    
Stimulimi i gjëndrës tiroide. Lahen 8 levozhga  vezësh dhe shtypen   në një tas; shtrydhini 5 kokrra  limonash  dhe përziejeni gjithçka. Lereni të qëndrojë në frigorifer për rreth një ditë të tërë.    
Trajtimi i problemeve gastrite. Përzieni një të katërtën e një lugë çaji levozhge vezësh me dy lugë lëng limoni. Shtoni 100 ml qumësht të ngrohtë. Konsumoni këtë përgatitje me stomak bosh dy herë në ditë: në mëngjes dhe para se të flini.


    
Si një cicatrizant. Filmi transparent që mbulon brendësinë e levozhges se  vezës ndihmon ne  shërimin e plagëve dhe gërvishtjeve të lëkurës. Aplikoni këtë film direkt në lëkurë dhe lini atë për disa minuta.


   
Lifting per  fytyrën: përzieni mirë dy lugë veze të grirë, me  të bardhën e
vezës . Aplikojeni në fytyrë deri sa te thahet, pastaj shplajeni. Kjo maskë e fytyrës është e pasur me lëndë ushqyese për lëkurën

loading...