loading...

Receta me limon dhe kanellë për të humbur peshë që po ben xhiron e botës!

Nëse dëshironi të humbni peshë, zgjidhja më e mirë është të provoni një trajtim natyral dhe të shëndetshëm, siç do ta shohim më poshtë.


 Përbërësi kryesor i kësaj recete të shëndetëshme dhe me kosto te vogel   dhe që sjell rezultate të shpejta është ... limoni!

Ky trajtim ndihmon në reduktimin e oreksit pa humbur energji dhe i tregon trupit të humbasë peshë pa shumë përpjekje


 Limoni ka veti të jashtëzakonshme për të luftuar dispepsine, djegiet e stomakut , gazrat e  zorrëve dhe fryrjet enjtjet e barkut. Ai gjithashtu stimulon mëlçinë për të prodhuar biliaret, duke lehtësuar tretjen e acideve ushqimore.

Limoni është një diuretik natyral që heq toksinat nga trupi më lehtë përmes sistemit të tretjes, fshikëzës dhe veshkës dhe është i pasur me pektin, fibër e tretshme që lufton ankthin.

Ky frut alkalizon   trupin dhe ka aftësinë për të hequr yndyrën e akumuluar në gjak (flavonoids). Falë një koncentrimi të lartë të acidit citrik, limoni ndihmon në maksimizimin e funksionit të enzimeve, të cilat stimulojnë mëlçinë.
 Për më tepër, prania e vitaminës C në limon është shumë e dobishme për shëndetin sepse e forcon sistemin imunitar.

Këtu janë përbërësit për të përgatitur recetën e dobesimit :

     250ml ujë
     lëngu i gjysmë limoni
     1 lugë gjelle mjaltë të pastër (nëse keni diabet mos përdorni mjaltë)
     1 lugë çaji kanellë


Pergatitja

Zieni ujin dhe lereni të ftohet pak;
shtoni lëngun e  limonit, kanellën dhe mjaltin;
përzieni mirë me një lugë;


Perdorimi 

Ju mund të pini këtë çaj të nxehtë ose të ftohtë, por esell (pa ngrene);
Nëse ju pëlqen, pini një gotë të dytë para darkës.
Konsumoni këtë çaj çdo ditë derisa të arrini peshën e dëshiruar.

Është e domosdoshme ta shoqëroni këtë trajtim me një dietë dhe stërvitje të shëndetshme.

Shënim: para se të filloni një trajtim natyral, konsultohuni me mjekun tuaj.

loading...