Vetitë e mrekullueshme terapeutike të rozmarinës

Një nga bimët aromatike dhe medicinale më të përdorura, rozmarina është vlerësuar në kuzhinë për shijen e saj të cmueshme dhe aromën e saj të shijshme.


Pak njerëz e dinë se rozmarina gjithashtu mund të konsumohet si një infuz. Çaji  i Rozmarines, pervec se ka  një shije të këndshme, na siguron përfitime të shumta shëndetësore.

Vetitë medicinale të rozmarinës janë të shumta dhe bazohen pothuajse  të gjitha ne substanca te fuqishme antioksidantesh  që gjenden në të, të cilat mund të vonojnë procesin e plakjes.

Rozmarina ka aftësinë që të  nxjerre toksinat  nga trupi ynë, duke vepruar në radikalet e lira dhe me molekulat , duke reaguar me proteinat, yndyrnat dhe acidet nukleike, te cilat aktivizojnë ndryshime që mund të çojnë në sëmundje të zemrës, kancer, Alzheimer ose plakjen e parakohshme.loading...
 Përfitime të tjera të rozmarinës

     Ajo ka vetitë analgjezike, të cilat ndihmojnë në lehtësimin e dhembjes
     Ajo ka një efekt diuretik, duke mbështetur eliminimin e lëngjeve
     Është pastruese dhe çliron zorrët nga papastërtitë
     Është një tonik i shkëlqyeshëm, e cila ndihmon në nxitjen e trupit
     Ajo ka një efekt karminativ. Prandaj nxit përjashtimin e gazit
     Ajo shëron dhe rigjeneron indet
     Është antiseptike dhe bllokon zhvillimin e organizmave që gjenerojnë infeksion. Ju mund të përgatitni një infuz të shkëlqyer të rozmarinës, duke zier një lugë gjethe të thata  në një gotë me ujë. Filtrojeni para konsumimit dhe ëmbëlsojeni vetëm me mjaltë.

Mos harroni se rozmarina nuk është një ilaç, prandaj nuk ka dozë të rekomanduar. Konsumojeni ate normalisht, pa e kursyer .loading...