Si të eliminoni kallot dhe ngurtësinë në këmbët tuaja përgjithmonë

Kallot  dhe ngurtësia në këmbë janë probleme shumë të shpeshta estetike.  


Vështirë që te eliminohen, ato kryesisht formohen ne thembrat e këmbëve  dhe në pjesën e poshtme të gishtërinjve. Kallot zakonisht  janë më të shpeshta gjate periudhes se  verës , por në shumë raste ato mund të jenë kronike dhe mund të zgjasin disa muaj.

Më poshtë po ju  sugjerojmë një ilaç natyral ose thene ndryshe  nje kure popullore për të eliminuar kallot  dhe ngurtësinë në këmbë përgjithmonë. Përbërësit janë të thjeshte: 

loading...
mjalti ndihmon në lyerjen e lëkurës dhe ka veti baktericide, vaji i kokosit si hidratues dhe vaji esencial i livandos  relakson dhe ndihmon në pergjumjen e kallove.

Përbërësit e ilaçit janë: 


2 lugë mjaltë, 
2 lugë vaj kokosi, 
5 pika vaj esencial livando.

Përzieni të gjithë përbërësit së bashku derisa të keni një krem homogjen me një qëndrueshmëri mjaft të trashë. Pas larjes dhe tharjes së këmbëve , aplikoni drejtpërsëdrejti mbi kallo  dhe vendet e ngurta  duke i masazhuar ato butesisht.

Vishni çorape  pambuku, ose mbeshtillni kembet me celofon ,ate qe kryesisht mund ta perdorim ne kuzhine per te mbeshtjelle ushqimet e ruajtura .

 Mbani celofonin (qesen)  gjatë gjithë natës. 
Perseriteni proceduren per rreth 10 dite rresht 

 Pas rreth 10 ditësh, kallot  dhe ngurtësinë duhet të zhduken përgjithmonë.
loading...