Kura popullore 3000 vjeçare për trajtimin e artritit dhe inflamacionit

Inflamacionet shkaktohen kur rruazat e bardha të gjakut në trupin tonë aktivizohen për të mbrojtur trupin nga infeksionet.
   

Shpesh, sëmundjet autoimune si artriti mund të shkaktohen dhe pa ndikimin e ndonjë agjenti të jashtëm që pushton trupin tonë dhe për këtë arsye mund të nisin sinjalet e nevojshme kundër inflamacionit.

Më poshtë po ju sugjerojmë disa kura të lashta natyrore, të përdorura për mijëra vjet në mjekësinë Ayurvedice për të lehtësuar inflamacionin e shkaktuar kryesisht nga artriti.
Shafrani i Indisë. Është një nga erëzat klasike të mjekësisë Ayurvedice, me vetite shumë të fuqishme anti-inflamatore. Është aq i fuqishem sa ju mund të lehtësoni simptomat e artritit në vetëm disa orë. ">Bashkojeni ate  me qumësht të ngrohtë.

Gingeri. (xhenxhefili). Kjo rrënjë mund të bëjë mrekulli kundra  dhimbjeve  të artikulacioneve  , në sajë të vetive të saj antioksiduese dhe anti-inflamatore. Është efektive në zvogëlimin e dhimbjes, ënjtjes dhe ngurtësimit të nyjeve nëse pihet  në formën e çajit bimor çdo ditë.
Kosi. Rreth 60% e sistemit imunitar gjendet në zorrë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme për tu konsumuar kosi, i pasur me probiotike te cilat i bejne  shumë mire  shëndetit te tretjes.
Koriandëri dhe koperi. Këto barëra kanë veti dhe jane të afta  të zvogëlojne inflamacionin, gjithashtu lehtësimin e dhembjes. Perdorini ato ne pjatancat  tuaja, ose përgatitni infuzione (cajra) të shijshme natyrore.


loading...


loading...