8 përdorime të vajit të kokosit që do të ndryshojnë jetën tuaj (dhe shëndetin)

Vaji i kokosit është një produkt natyral që në vitet e fundit ka pasur një sukses te madh në të gjithë botën, për shkak të përfitimeve dhe perdorimit te tij.  


Ai mund të përdoret si një ilaç kundër rasteve të shumta shëndetësore, por gjithashtu  ai mund te perdoret dhe si nje  produkt kozmetik si dhe në kuzhinë.loading...
 Lekura. Vaji i kokosit mund të hidratojë lëkurën më mirë se çdo krem tjeter  industrial. Ai përmban shumë lëndë ushqyese që janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës dhe përmirëson pamjen e saj. Aplikoni një sasi të vogël direkt në lëkurë.

Flokët. Jo vetëm që mund të mbrojë flokët nga dielli, por promovon rikrijimin e tyre dhe i mban ato të shëndetshme dhe të fortë. Përhapni një sasi të vogël të vajit të kokosit në të gjitha flokët.

Deodorant natyral. Aplikoni një sasi të vogël direkt nën sqetull: vepron si një deodorant i vërtetë industrial, por pa të gjitha kimikatet.

Prerjet dhe plagët. Aplikoni një sasi të vogël të vajit të kokosit në prerje dhe plagë për të përshpejtuar sherimin dhe për të parandaluar infeksionet.

 
Humbje peshe. Zëvendësoni yndyrat që përdorni në gatim (si vajrat dhe gjalpi ) me vaj kokosit për një alternativë më të shëndetshme, e cila mund të përmirësojë tretjen dhe të promovojë humbjen e peshës.


 Sistemi imunitar. Shtoni vajin e kokosit në dietën tuaj të përditshme për të pasur një sistem imuniteti më të fortë dhe më efektiv.
 
Tretja  dhe kolesteroli. Përveç inkurajimit të tretjes dhe lehtësimit të stomakut , vaji i kokosit mund të rregullojë nivelet e kolesterolit në gjak, duke parandaluar sëmundjet e zemrës.

Dhimbje dhëmbi.
Shpëlarje dhembin qe te dhemb  me vaj kokosi për të lehtësuar dhimbjen , eliminimin e baktereve të gojës dhe rifreskoni frymën ose eren ekeqe te gojes tuaj.

 

loading...