loading...
7/15/2018

17 bime që trajtojnë trupin dhe mendjen

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë përdorur lulet dhe bimët për të trajtuar lloje të ndryshme të sëmundjeve dhe çrregullimeve. 


 Mjekësia lind me zbulimin e fuqive shëruese të bimëve, dhe te kurave natyrale te cilat jane vene në dispozicion për pothuajse ne të gjitha kushtet dhe perdorimet e shume semundjeve .Më poshtë propozojmë një listë prej 17 bimësh dhe kurash, si dhe përfitimet e tyre kryesore për shëndetin tonë.
Mos harroni që gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun para se të merrni ndonjë trajtim natyral ose jo natyror.

   1
Sherebela: lufton  Alzheimerin (semundjen e harreses). Disa studime kanë treguar shkencërisht se sherebela   mund të jetë e efekteshme  në minimizimin e semundjes së Alzheimerit dhe përmirësimit te kujteses.


   2
Duhani: heq dhe sheron pickimet e bleteve dhe grerezave. Ai vepron si një anestetik, dhe ndihmon për nxjerrjen e toksinave nga vendi i pickuar. Vendoseni duhanin direkt në vendin e pickimit  për 5 ose 10 minuta.

    ">
   3
Majdanozi: kundër frymëmarrjes dhe eres se keqe te gojes. Shume i pasur me klorofil, majdanozi është shumë i dobishëm nëse përtypet ne goje dhe perdoret  në rastin e eres së keqe.


  
4 - Passiflora: redukton ankthin: Konsumojeni atë si një infuz ose caj , është një qetësues i shkëlqyeshëm natyror.


loading...

  
5 - Rosemarina : përmirëson kujtesën. Ju mjafton vetëm  te ndjeni aromën e rozmarinës së thatë për të rritur kujtesën.   6
Eukalipti: lehteson kongjestionin pulmonar. Ka vetitë anti-inflamatore dhe është një mucolytic i shkëlqyer natyror. Përdoreni vajin esencial të eukaliptit.  
7 - Kumaku: parandalon infeksionet e plagëve. Kjo bimë ka veti antivirale dhe antiseptike. Përdorni kremra dhe vajra të bazuara në këtë bime.


   8
Nenexhiku: qetëson dhimbjen e stomakut. Është diuretik dhe zbutës. Pini një çaj të freskët nenexhiku për të lehtësuar një stomak të irrituar dhe me dhimbje.
   9
Farat e kopërit: kundër dispepsise dhe ënjtjes. Studimet kanë treguar efektivitetin e pabesueshëm të këtyre farave për të trajtuar ënjtjet, dispepsite dhe kapsllëkun.


  10
Kanella: kontrollon sheqerin në gjak. Shumë e dobishme për ata që vuajnë nga diabeti.


  11 -
Livando: heq stresin dhe tensionin. Aroma e kremrave, vaji esencial dhe livando e thatë jane shumë te dobishme për të nxitur relaksimin.   12
Çaji i zi: lehtëson problemet e zemrës. Çaji i zi mund të parandalojë sëmundjet e zemrës.  
13 - Hithra: kundër zbokthit. Përdorni një shampo të bazuar në këtë bime  për ti thënë lamtumirë zbokthit.


 
14 - Jamballi: lehtëson dhimbjen e fytit. Ai ka vetitë shumë të larta anti-inflamatore. Pini një infuz prej jamballi.


  15
Xhenseni: jep energji. Shumë studime shkencore kanë treguar se xhenseni është shumë efektiv në luftën kundër lodhjes kronike.


  16
Kamomila: ndihmon për të fjetur. Shumë e përdorur dhe popullore, na bën të relaksohemi dhe nxit gjumin.


 
17 - Gingeri (xhenxhefili): parandalon përzierjen nga te vjellat . Kjo rrënjë ka veti dhe eshte e aftë të lehtësoje  trazirat kundra te vjellave.


 
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments
Item Reviewed: 17 bime që trajtojnë trupin dhe mendjen Rating: 5 Reviewed By: MEDIA CREATION