Fiqte e detit,burim shendeti : si perdoret dhe vetite kuruese

Eshte 'krejt e mundur që, duke parë një fik deti , gjëja e fundit  që ju mund te mendoni se mund ta  perdorni dhe konsumoni ate si një trajtim bukurie

Në fund te fundit ai është një kaktus, dhe gjembat e tij të mprehte  janë një kërcënim me sy të lirë po ta prekesh. Por ne vetvete ai fsheh në brendësinë e tij   burime te pasura  natyrale medicinale.

Eshte shume i  njohur në Meksikë, për shembull , por virtytet e tij janë të njohura  në shumë vende të botës ku ai  është i njohur dhe klasifikuar  me emra të ndryshëm.  Në Argjentinë,  pershembull  therritet tonno  ndersa ne Itali njihet si fiku i indise . Është i njohur gjithashtu dhe nga  Azteket  nje popull antik dhe i lashte te cilet e perdornin fikun e detit  per te shëruar plagët.

 Si lengu i tij ashtu dhe tuli ose mishi i brendeshem jane  ilaçe dhe kura natyrore popullore  për ulcerat ne stomak ose probleme të mëlçisë. Këtu po paraqesim   disa nga virtytet e tij unike.


loading...
Fiku i detit  është një probiotik i fuqishëm

Kur vjen puna te probiotiket , eshte e mundur qe na vijne ne mendje ushqime si kosi pershembull . Megjithatë, ne nuk mund mos ta veme re këtë bime  të mrekullueshme, shumë të pasur me  probiotike që mbështesin rritjen e disa baktereve të dobishme  të florës se zorrëve të tilla si bifidobacteria dhe lactobacilli.
Është zbuluar gjithashtu se fiku i detit  është shumë i  dobishem  për njerëzit që vuajnë nga obeziteti ose diabeti. Në të vërtetë, një studim ka treguar se:Fiku i detit  duhet të njihet si një ushqim probiotik me potencë të madhe.
Ai  është në gjendje të gjenerojnë ndryshimet e duhura në aktivitetin e zorrëve florës për të trajtuar probleme të lidhura me diabet dhe mbipeshë.

Përveç se përmirëson   bilancin dhe ekuilibrin e  florës se zorrëve , ose ndryshe te njohur si flora bakteriale  ai  redukton stresin oksidativ dhe gjithashtu nxit metabolizmin.

Redukton kolesterolin

Një mënyrë e shkëlqyer për të konsumuar fikun e detit  është nëpërmjet rrjedhës së lengut te tij.

Ne mund ta shtryllim ose shpojme atë për të bërë një lëng dhe ta kombinojmë, për shembull, me lëng portokalli. Nese ju e beni ate zakon dhe e pini  çdo mëngjes,  do të ndihmojë nivelet e kolesterolit .


Fale amino acideve, fibrave  dhe vitaminës  B3, fiku i detit  redukton sheqerin e tepërt në gjak , nivelet e yndyrës dhe kolesterolit LDL.
 Fiku i detit  gjithashtu modifikon metabolizmin duke rregulluar acidet yndyrore dhe duke përmirësuar funksionin e mëlçisë.

Kuron mëlçinë, zorrën e trashë dhe kujdeset për pankreasin

A e dini se fiku i detit  është tepër kalorik dhe i ushqyeshem ? Polpa ose ndryshe mishi i tij  është një burim i pashtershëm i vitaminave, aminoacideve dhe mineraleve të shëndetshme. 
Ai permban kripera minerale (kalcium, kalium, fosfor, sodium), karbohidrate, fibra, vitamina (A, B, B2, B6, C dhe K), riboflavin, klorofil dhe proteina.Të gjitha këto lëndë ushqyese shërojnë mëlçinë dhe pankreasin. Mos harroni se shëndeti i këtyre dy gjëndrave është jetik për të siguruar qe glykoceni te konvertohet në energji. 
Përveç kësaj, fibra e tretshme e fikut te detit  ndihmon për të absorbuar glukozën në zorrë.
 Ndërkohë, fibrat e  pazgjidhshme zvogëlojë biliaret e  tepërta  dhe kancerogjene  të mundshme që mund të depertojne brenda  zorrës së trashë. Në përfundim, kjo bime  është e mrekullueshme për shëndetin tuaj të përgjithshëm.


kujdesi per lëkuren   dhe flokët

Ne Meksike  është një kompani e quajtur "Nopalmilta".qe do te thoote fiku i detit  Siç sugjeron emri, produktet e saj bëhen me fiq deti  dhe qëllimi i tyre është shumë i veçantë: problemet e lëkurës, trajtimi i yndyrës, puçrra fytyre, pimples dhe humbja e flokëve.

Kjo kompani e vogël farmaceutike ka arritur të eliminojë qëndrueshmërinë xhelatinoze dhe gjithashtu aromën klasike të fikut te detit , duke krijuar kozmetikë me të vërtetë të mirë.
Forcon sistemin imunitar

Fiku i detit , përveç që përmban të gjitha vitaminat e përmendura më sipër, është shumë i pasur me lignine, pektinemucillagine  dhe pothuajse 17 aminoacide. Kjo lejon që të optimizohet funksioni i trupit dhe të pastrohet nga agjentë të dëmshëm.

Prandaj është e mundur që të hiqen të gjitha këto toksina të akumuluara për shkak të tymit të duhanit apo ndotjes në qytetet tona. Për ta thënë ndryshe: fiku i detit  pastron brendesine e trupit  dhe e  forcon ate  duke ju bërë mburojë. Është një mbrojtës natyral i trupit i aftë për të forcuar veprimin e sistemit imunitar.


loading...