Çaj dhe tisana bimore për të humbur peshë si dhe për t'u ndier më të lumtur: cilat mund te zgjedhim ?

Pirja e një çaji mund të jetë një zakon i këndshëm i përditshëm. 
Shumë i vlerësuar në muajt e dimrit për aftësinë e tij që të ngrohe  trupin nga i ftohti i jashtem .


 Mire po pija popullore mund të ofrojë edhe përfitime te tjera shtesë në bazë të  zgjedhjeve ose përzierjeve  që mund te  konsumojme dhe  shijojme.

Prandaj, për të shumfishuar te mirat dhe  përfitimet që lidhen me konsumimin e çajit dhe infuzeve, është e këshillueshme të njihni vetite  tyre, në mënyrë që të zgjidhni nga  hera ne here  pijen  qe mund  të ofrojë rezultatet e kërkuara.
Duke filluar me ato cajra  që ju ndihmojnë të humbni peshë, te cilat jane shumë te  kërkuara  për tu integruar ne  një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

loading...
Të humbesh peshe

 Një nga zgjidhjet më të rekomanduara   ne kete rast është çaji jeshil, një aleat i  shëndetit  i aftë për të ofruar përfitime të ndryshme shëndetësore. 
Ndër te tjera , ai ka dhe veti te  stimuloje metabolizmin, me rezultatin e shtyrjes së trupit për të konsumuar një sasi më të madhe të kalorive.

Çaj i zi


Çaji i zi është një lloj çaji që ka pësuar nje oksidim më të madh përmes ekspozimit më të gjatë në ambjntet e hapura  , kështu që ngjyra e tij  është e kafte e erret .

Studime të mëtejshme kanë treguar se konsumimi i çajit të zi mundëson nje  kontroll më të mirë të peshës dhe humbjes se saje .

Një studim i ri i kryer kohet e fundit  zbuloi se konsumi ditor i tre gotave çaj të zi  ka rritur ne menyre  domethenese dhe të konsiderueshme humbjen e peshës .
Shkencëtarët besojnë se ky  virtyt i takon  flavoneve , elemente qe gjenden ne te dhe kane veti  antioksidante.


Energjizues  dhe i  dobishem  për humorin

Nëse qëllimi është të pihet një pije energizuese në momentin  e pare vjen  çaji bimor me guarana .Ndersa ne kete rast me pak te njohura jane  vetitë e panxharit, i cili  stimulon prodhimin e acidit nitrik dhe rrjedhimisht transformimin e burimeve në energji  nga orgazizmi yne.Panxhari  eshtë gjithashtu i dobishem në përmirësimin e rezistencës së trupit ndaj sforcimeve fizike .Nje tjeter bime dhe menyre se si të përgatitni nje çaj të shijshëm energjie te cilin mund ta konsumoni cdo  mëngjes , si dhe nje caj bimor  për të përmirësuar gjendjen  emotive  mund të jete dhe caji i bere nga  shafrani i indise nga i cili ju mund te perfitoni nga vetite stabilizuese qe permban .  Për ta përgatitur atë, mjafton një lugë çaji pluhur për çdo filxhan të uje te ngrohte.


I dobishem në këtë rast mund te jete  edhe kombinimi me kanellën, madje edhe në këtë rast do të jetë e mjaftueshme një lugë çaji, e cila përveç  se ndihmon  për të përmirësuar humorin do të ndihmojë për të kontrolluar "dëshirën për sheqernat".

loading...