Si te zbutni lëkurën : të gjitha kurat dhe produktet natyrale qe mund te perdorni

Një lëkurë që është gjithmonë e butë dhe elastike nuk është vetëm një qëllim estetik ne vetvete , pasi ky tipar jep një pamje më të re dhe më të rafinuar,domethene te kesh nje lekure te mire,  me pak fjale dukesh me i ri .  Por gjithashtu dhe mbi të gjitha eshte dhe  një nevojë dhe domosdoshmeri  për organizmin tone .

Një lekure e butë  në fakt, është shenja e parë e hidratimit te duhur të trupit, se bashku  me një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar:
në fakt, lëkura është pasqyrë e shëndetit të brendeshem .

 Përveç rregullimit të stilit  të jetesës, faktori më kontribues në këtë front, mund te gjendet tek   kurat dhe  mjetet natyrore që mund të ndihmojnë në zbutjen e lëkurës?


Ka shumë zgjidhje që mund të përdoren për të pasur  një lëkurë të butë dhe te brishte , megjithatë gjithmonë është e këshillueshme që të kërkoni mendim nga mjeku i familjes, ose ndoshta dermatologu, përpara se të veproni .

Simptomat  në shumicën e rasteve mund te jene  te padëmshme, por ndonjëherë mund të jenë një sinjal i   rëndësishem  për t'u marrë në konsideratë. Përveç kësaj, mbështetja e profesionistëve do t'ju lejojë të analizoni dhe kufizoni çdo pasojë për shkak të mbindjeshmërisë ose alergjive ndaj komponentëve të ndryshëm natyrorë.Pra eshte gjithmone e keshillueshme te keni mendimin e specialistit perkates perpara se ju mund te perdorni dicka , qe ju gjykoni se mund te ju demtoje.Zbutni  lëkurën e fytyrës


Lëkura e fytyrës është sigurisht më e ekspozuara ndaj agjentëve të jashtëm, si dhe ajo tregon  efektet e kalimit të kohës dhe viteve. Shpesh mund të duket e thatë dhe e dehidruar, e , e kuqërremtë dhe e irrituar.
loading...

 Një sinjal, ky qe  në shumicën e rasteve,  ju informon për një hidratim  të pamjaftueshëm në nivelin e organizmit,e  tille  qe mund te  kërkojë një rritje të lëngjeve  qe duhet te konsumohen  gjatë ditës.


Jane te  shumta  produktet naturale  që mund të aplikohen në fytyrë për të siguruar një butësi me të mire,dhe  në të njëjtën kohë per te krijuar nje   mbrojtje te epidermës (lekures)  nga veprimi i agjentëve të jashtëm: sic jane te carat dhe te plasariturat ,te cilat ne kete rast   jane më  te prirura drejt   acarimit  dhe  infeksionit. 

Në rast se doni të keni një veprim qetësues dhe  c, ndezes (jo te zjarrte) ju me siguri mund të përdorni  kamomilen  e  freskët ose, kalendulen ,gjithmone ne formen e cajit ose infuzit ,shplares ,ose  te nje kremi te ngjashem me keto permbajtje . 


Gjithashtu keto dy produkte  mund   të jenë te efekteshme  edhe në rastet  e thatësisë qe shkaktohet nga  alergjite e  lëkurës, pasi ato përmbajne elemente natyrale  antihistamine. Përndryshe, sipas deshires  ju gjithashtu mund të përfitoni nga perdorimi i nje  xheli te  aloe veras.Kur mungesa e butesise nuk është sporadike, por e vazhdueshme , dhe ju vazhdimisht keni nje lëkurë  te thatë, ju mund të mendoni si  aleatë për të ndihmuar  rindërtimin e mikrofilmave mbrojtëse të lëkurës  vajin  e jojobas,  i përshtatshëm për lëkurë të thate ose te yndyrshme .

Shume i mire paraqitet dhe vaji i kokosit edhe pse jo gjithmone i keshillueshem per lekure te yndyrshme ,dhe po me te njejtat karakteristika  mund te jete dhe vaji me klasik i cili eshte ai i ullirit Nje veprim rregullues dhe hidratues garantohet edhe nga vaji i araganit  ose nga gjalpi i mangos .
Ndersa per pastrimin e fytyres ndoshta dhe me pak agresiv ne kete rast ju mund te perdorni ujin e trendafilave
Edhe trupi ka nevojë për hidratim  konstant për të mbajtur butësinë dhe elasticitetin e tij të paprekur. Jo vetëm në vendet ku lëkura normalisht është e trashë, si në bërryla, gjunjë dhe këmbë, por edhe në zona strategjike që janë subjekt i ndryshimeve në trup. Në fakt, trungu, parakrahët, shpina, kofshët dhe glutet ( vithet) te cilat ndikohen nga ndryshimet në peshë, agjentët e jashtëm, si dhe nga fërkimi i  vazhdueshem i  rrobave te trupit.

Një mënyrë për ta ushqyer lehtë epidermën është ajo e konsumimit te shume lengjeve dhe kryesisht ujit  .


 Per pastrimin e lekures mund   të zgjidhni vajin e bajames. Përveç rivendosjes së balancës natyrore të lëkurës, është i  përkryer për masazhe  elastike, si dhe për ushqimin e thellë të lëkurës.

 E njëjta vlen edhe për vajin e ullirit, i pasur me antioksidantë dhe vitaminë E për të luftuar veprimin e radikalëve të lira , por edhe gjalpi i  kokosit dhe vaji i  avokados . 


Megjithëse mund të duket e vështirë për t'u përhapur dhe ndoshta tepër ngjitës, madje edhe mjalti mund të sigurojë nje ushqim të shkëlqyeshëm, dhe mund të jetë gjithashtu një zgjidhje qetësuese pas depilimit


loading...