5 Ushqime të pasura me antioksidantë : Zbuloni se si të shpërndani saktë kaloritë në ushqimet e ditës.

1 - Frutat

Rekomandohen veçanërisht frutat e kuqe, kivi, shalqiri  dhe shega. Ato janë të mira, të freskëta dhe të pasura me polifenole.

2 - Perimet

Perimet e pasura me antioksidantë natyral janë gjithashtu më të shijshme dhe më të gjithaneshme në kuzhinën e gatimit : domatet, spinaqi, brokoli, lulelakra ,dhe karrotat

3 - Peshku
Peshku përmban komponime të ndryshme natyrore që bejne pjesë në mekanizmin mbrojtjes antioksiduese. peshku i kalter rekomandohet ne menyre te veçante..

4 - Vaj ullirit

Vaji i Ullirit  ekstra i virgjër është i pasur me antioksidantë natyralë. Për të ruajtur ato në të mirë, ne rekomandojmë ruajtjen e vajit  në shishe të errëta.

5 - Qepët dhe hudhrat

Përveç se ato jane  një burim i shkëlqyer i antioksidantëve, ato gjithashtu  stimulojne qarkullimin, mbrojne sistemin kardiovaskular dhe përmirësojne funksionin e mëlçisë.loading...