Ushqimet që djegin yndyrnat e barkut tuaj

Përveç djegies së yndyrave të barkut, duke konsumuar këto ushqime ne perftojme element shtesë ushqyes shumë të dobishem për shëndetin tonë të përgjithshëm. Prandaj është e këshillueshme që t'i konsumoni rregullisht.


Nuk ekzistojne  ushqime magjike ose dieta mrekulluese, por ka produkte që na ndihmojnë për të përshpejtuar metabolizmin ose që të djegim dhjamin e krijuar .

Nuk ka nevojë të përdoren dietat ekstreme për të ruajtur linjat.Konsideroni se ne mesin e ketyre produkteve mund te gjeni zgjidhjen e duhur.

1. Vaji i ullirit Vaji i ullirit  ka një lloj  yndyre  te mire ne permbajtje që është e përkryer për eliminimin e yndyrave të këqija.

Gjithashtu ndihmon në mbajtjen e kortizolit nën kontroll, i njohur gjithashtu si hormon stresi, i cili shpesh shkakton shtim në peshë tek njerëzit.
Perdoreni rregullisht vajin e ullirit, mundësisht të fresket .
Ju mund të konsumoni një lugë esell cdo mengjes  ose ta perdorni ate ne sallatra , bukë ose produkte te tjera , por gjithmonë pa e gatuar ate domethene te fresket ashtu sic eshte ,jo te skuqur .

MolletMollët janë të pasura me vitamina dhe antioksidantë, kështu që ato do t'ju ndihmojnë në djegjen e yndyrnave dhe dhjamit të barkut. Ne rekomandojmë të hahet të paktën një në ditë.

Sa i përket kohës më të mirë të ditës për ta bërë këtë ,domethene kur mund te hahet  ne ju këshillojmë se momenti me i mire eshte ne mengjes esell , pasi efektet e saje do të jenë shumë më të mira.

3. Peshqit blu

Peshku blu është i pasur me acide yndyrore omega 3, një substancë e dobishme për të eliminuar lipidet e tepërta dhe për t'i dhënë fund akumulimit të yndyrës në trup.

Nëse nuk e dini se çfarë lloji  peshku blu duhet të konsumoni, këtu janë disa ide:

salmon
skumbri
harengë
ton
Sardele
anchovies
peshk-shpatë

Bananja Banana është e pasur me kalium. Gjithashtu përmban sasi të mëdha të kalciumit, magnezit dhe vitaminave.

Nëse e hani këtë lloj fruti çdo ditë, do të shihni se sasia e yndyrës që grumbullohet në trup do të ulet gradualisht.

AgrumetFrutat e agrumeve janë të pasura me vitaminë C dhe ju ndihmojnë të përpunoni yndyrnat shumë më shpejt. Ato gjithashtu nxisin eliminimin e insulinës nga trupi.

Mos harroni se në dietën tuaj të përditshme duhet të ketë gjithmonë hapësirë për:

portokall
Leng te limonit jeshil 
grapefruits

Frutat e detit 

Frutat e  detit jane te pasura   me yndyrna monounsaturate, kështu që do t'ju ndihmojë të shmangni akumulimin e yndyrës.
Për më tepër, shumica janë produkte të pasura me omega 3.

Pjeprat dhe shalqinjte

Pjeprat dhe shalqinjtë kanë karakteristika të ndryshme të përbashkëta.

Këto janë kryesisht ushqime verore.
Përveç kësaj, të dy frutat janë të pasura me ujë dhe kalium, që rideminsionon ënjtjen e barkut.

Arrat dhe bajametArrat dhe bajamet janë dy lloje  frutash të thata të pasura me acide yndyrore omega 3.

Në rastin e bajameve, është një ushqim që ndihmon për ta mbajtur sheqerin nën kontroll dhe për të aktivizuar metabolizmin. Ato janë gjithashtu të pasura me proteina.

Avokado


Avokado, pervec se ka nje  arome te mire, është i pasur me acid oleik, kështu që do t'ju ndihmojë të eliminoni ndjenjën e urisë. Është një ushqim me përmbajtje të lartë  fibrash dhe yndyrnash monoun saturate.

DomatetDomate janë të përshtatshme për të reduktuar akumulimin e lipideve në gjak, pasi është një ushqim i përsosur pastrimi. Përveç kësaj, ata  sjellin  lycopen, një antioxidant ky i fuqishëm.
Ne ju rekomandojmë t'i përfshini ato në dietën tuaj të përditshme.

Kafeja Kafja është një produkt i pasur me acid klorogjenik. Përdoret për të zvogëluar thithjen e sheqerit në traktin gastrointestinal.
Është një përbërës i përsosur për të djegur dhjamin e akumuluar në një mënyrë të tillë që të stimulojë aktivitetin metabolik të mëlçisë. Për këtë është e dobishme për të djegur më shumë yndyrë.

Frutat e kuqe Frutat e kuqe karakterizohen nga vetitë e rëndësishme të ngopjes. Kjo ndodh për shkak se ato përmbajnë anthocyanins, e  aftë që të pengoje asimilimin e yndyrave dhe sheqernave.

Përpiquni ti përfshini ato në dietën tuaj:

vishnje
luleshtrydhe
mjedër
mana
boronica
Qershia gjithashtu do t'ju ndihmojë të ulni kolesterolin dhe acidin urik.loading...