Shampo DIY (e bere vete) për të gjitha llojet e flokëve

Shëndeti i flokëve varet nga kujdesi qe bejme per to dhe përdorimi i një shampoje  të mirë. Zbuloni disa receta natyrore të përshtatshme për flokët tuaj.

Shampoat DIY (te bera vete ) janë gjithnjë e më popullore. Kjo  për shkak të faktit se ato nuk përmbajnë përbërës kimik që dëmtojnë flokët.

Nuk është lajm që shëndeti i flokëve është i lidhur drejtpërdrejt me kujdesin dhe përdorimin e një shampoje të mirë, e cila duhet të jetë e përshtatshme për llojin tuaj të flokëve.

Ekzistojne  disa receta për të përgatitur shampot shtëpiake, kështu që përcaktimi i llojit  të flokëve ne kete rast është thelbësor. Në këtë artikull ne po ju  paraqesim disa opcione natyrore 100%. Zgjidhni më të përshtatshmet për flokët tuaj.

Shampo e bere vete ne kushtet e shtepise  për të gjitha llojet e flokëve
Është e rëndësishme që të aplikoni nje shampo natyrale shpesh here  që të arrini rezultate të shkëlqyera. Më poshtë ne po listojmë disa receta në mënyrë që ju të mund të kujdeseni për flokët tuaj në mënyrë të natyrale.

Shampo per floke normale
Ato mund të jenë të butë, me kaçurrela ose me onde dhe zakonisht janë ndër më problematiket  në zhvillimin e një shampo te bere vete. Kjo nuk do të thotë se ne nuk do t'i kushtojmë vëmendje dhe kujdes për t'i mbajtur ata të shëndetshëm dhe rrezatues.

Receta

përbërësit

3 lugë sapuni natyral  (60 g)

2 gota çaj kamomil (500 ml)

5 pika vaj esencial (sipas deshires tipi i vajit)
loading...

1 lugë gjelle gjalpë  (15 ml)

1 lugë gjelle glicerinë të lëngët (15 ml)

Përpunimi

Përgatitni një infuz shumë të koncentruar të kamomilës dhe vendoseni mënjanë.

Hidhni sapunin dhe vendoseni në një enë plastike.

Hidh kamomilën (kur është ende e ngrohtë) në enën që përmban sapun.

Lereni  për 15 minuta.

Shtoni pjesën tjetër të përbërësve, pak nga pak, duke përzierjre me një lugë druri.

Lereni  të ftohet.

Flokë të yndyrshëm
Flokët e këtij lloji vuajnë nga shkaku  i  tepërt i  yndyrës në kokë  që i privon ato nga vëllimi dhe i jep flokëve një pamje të piset e te pa lare, edhe pse mund ti  lani ato  çdo ditë.

Nëse i përshtatni dhe i mesoni  flokët me elementë natyrorë, mund ta rikuperoni shkëlqimin   në një kohë të shkurtër. Përbërësit natyralë për flokët me vaj ose yndyror  janë nenexhiku  dhe i sherebela.

Receta

përbërësit

1 gotë uji (250 ml)

2 lugë sapun natyral (40 g)

3 lugë gjethe nenexhik (60 g)

5 pika vaj esencial rozmarine

Pergatitja

Nxehni  ujin në një tigan ose ene .

Prisni gjethet e nenexhikëve dhe futini  ato në ujin  e nxehtë.

Lerini  të ziejne  me zjarr te ulet   për gjysmë ore.
hiqeni nga zjarri  dhe filtroni lengun.

Grijeni sapunin natyral  dhe  shtojeni  atë brenda lengut te nenexhikut  duke e perziere  ngadalë.

Shtoni vajin esencial dhe lëreni qe te ftohet  ,para se ta vendosni ate në një enë me te pershtateshme.

Floke te thate

Ngjyrat, abuzimi i piastres , tharësit e flokëve, dieta e keqe dhe disa faktorë të mjedisit mund të ndikojnë në flokë duke i bërë ato të thatë.


Shampoat e bera ne shtepi ne menyre natyrale dhe ne kete rast janë ideale për të ushqyer dhe hidratuar flokët. Rosmarina, kokosi dhe arnica janë përbërësit idealë për të luftuar tharjen e flokëve.
Receta

përbërësit:

½ filxhan me ujë të nxehtë (125 ml)


¼ filxhan qumësht kokosi (125 ml)


1 lugë gjelle vaj kokosi (15 ml)


½ filxhan petale trëndafili (100 g)


5 pika vaj esencial  trendafili3 lugë sapun natyral

përpunimi:


Nxehni ujin  në një ene .

shtoni petalet e trendafilit  kur uji është tashmë i nxehtë.


lerini ne zjarr te ulet per  15 minuta.


hiqeni nga zjarri  dhe shtoni përbërësit e tjerë.


perziejini mire  derisa sapuni të jetë tretur plotësisht.Lëreni të ftohet përpara se ta ruani në një enë me te pershtateshme .


Flokët e brishtë


Problemet hormonale, stresi, tensioni i qafës së mitrës, mungesa e elementeve ushqyes  janë shpesh shkak i flokëve të dobët dhe të brishtë. Në këtë rast duhet të përfitojmë nga miresite  e eukaliptit dhe rozmarinës.

receta

përbërësit:

1 vezë


1 lugë gjelle vaj kokosi (5 ml)


1/2 gotë ujë të distiluar (125 ml)


1 lugë gjelle sapun natyral 


1 lugë çaji lëng limoni (5 ml)


5 pika të një vaji esencial të zgjedhjes suaj

përpunimi:

Vendosini të gjithë përbërësit në grirese (shtryllese) dhe përzieni 

derisa të merret një përzierje e butë dhe homogjene.


Lereni  përgatitjen  ne gjendje qetesie per pak dhe me pas  vendoseni

 ate  në një enë.


Recetë për të trajtuar zbokthinNë përgjithësi zbokthi prodhohet nga kërpudhat, përdorimi i zgjatur i xhelit të flokëve, llaku i flokëve ose produkte me cilësi të dobët. produktet e tregut  në , në fakt, zakonisht janë shumë gërryes dhe abraziv , gjenerojnë alergji dhe largojnë vitalitetin dhe shkëlqimin e flokeve.


Prandaj, është thelbësore që të përdoret një shampo me element natyrore ushqyes për të rregulluar dhe eliminuar kërpudhat që prodhojnë zbokthin. Ky produkt duhet të aplikohet sa herë që te jete e nevojsjme sipas cdo  rasti individual.
loading...