Lengu i shtryllur i ananasit dhe selinos per te humbur peshe

Falë vetive diuretike dhe detoksifikuese, ananasi dhe selinoja  mund të ndihmojnë shumë në humbjen e  peshës


Aktualisht ekzistojne  shumë metoda që mund të na  ndihmojnë në përmirësimin e efekteve të dietës për të humbur peshën më lehtë.

Edhe pse  nuk behet fjale per "mrekullira"  disa receta mund të jenë të dobishme për  nxitjen e  aktivitetit metabolik.

Një nga alternativat  që  ne kete rast mund te perdoret  dhe qe është bërë më popullore është ajo e lengjeve te  frutave dhe perimeve  te shtryllura  te cilat  mund të përfshihen në dietën tonë.

Këto lengje  me kalori të ulët që zgjasin ndjenjën e ngopjes  rrisin konsumin e energjisë dhe eliminimin e toksinave.

Sot ne duam tju  rekomandojmë një perzierje prej ananasit  dhe selinos, dy përbërës që shquhen  për vetite dobesuese dhe  anti-inflamatore.

Lengu i shtryllur i ananasit dhe selinos, një pije e shijshme për të humbur peshë

Duke kombinuar vetite e ananasit  me ato të selinos ne mund të perftojme  një pije të shëndetshme dhe të lehte që mund të shërbejë si një aleat për të humbur peshë me lehtësine më të madhe.


Këto përbërës kanë veti pastruese dhe energjike te cilet  ndihmojnë në përmirësimin e aktivitetit të metabolizmit për të djegur dhjamin në mënyrë optimale.

Përfitimet e ananasit  për të humbur peshë


Ananasi  është një frut i shijshëm tropikal që është bërë popullor si një aleat për humbjen e kileve te teperta  , jo vetëm për shkak të konsumit të tij të lehtë kalorik, por edhe për shkak se krijon ngopje dhe nxit eliminimin e toksinave të ruajtura në trup.


Ai ka ne permbajtje një enzimë digjestive ( tretese) të njohur si bromelaina, e cila përmirëson tretjen e proteinave duke lehtësuar ndarjen e saj në aminoacide.
Kjo substancë është një anti-inflamator i natyrshëm, që në të njëjtën kohë redukton ënjtjen në bark
Përmban ujë, vitaminë C dhe minerale thelbësore që promovojnë funksionet e organeve sekretore të trupit për të eliminuar mbetjet që parandalojnë humbjen e peshës.

Te mirat e selinos per te humbur peshe 


Selinoja është një nga perimet që mund të shtohet në çdo lloj diete. E varfer  në kalori dhe e pasur me komponime antioksiduese, është një përbërës që promovon humbjen e peshës kur kombinohet me një dietë të shëndetshme.


Ajo përmban ushqyes te fuqishem që përmirësojnë procesin e tretjes, duke shmangur mbajtjen e toksinave dhe yndyrave në zorrën e trashë.
Përmbajtja e saj e lartë minerale ndihmon në ruajtjen e niveleve të elektrolitit në ekuilibër Në këtë mënyrë parandalon dehidrimin dhe uljen e energjisë.
Ajo siguron doza të lehta të fibrave dietike, parim ky  ushqyes që ndihmon në mbajtjen nën kontroll te kolesterolit dhe ndjenjave të ankthit per ushqimin .

Si të përgatisni lengun e shtryllur te ananasit dhe  selinos?Lengu i shtryllur me baze ananasin dhe selinon mund të konsumohen si një pjesë integrale e një diete detoksifikuese për trupin. Vetite e kesaj pije  promovojnë eliminimin e toksinave dhe rregullojnë procesin e tretjes për të mbajtur trupin më të lehtë.


Nga ana tjetër, mund të konsiderohet si një diete shtese . Për shembull, është i përshtatshëm kur shfaqet ankthi per  ushqimin  në orare  të ndryshme nga vaktet kryesore.

Përbërësit
3 feta ananas
2 dege të selinos
1 gotë ujë (200 ml)
Lëngu i ½ limoni

Pergatitja

Pritini fetat e ananasit  në kubike si dhe kërcellin  e selinos  në copa edhe më të vogla.
Vendoseni në një blender ( shtryllese ) me një gotë ujë.
Përzijeni  për disa çaste derisa të perftohet  një pije homogjene .
Pasi të jetë gati, shërbejeni menjëherë dhe shtoni lëngun e gjysmës se limonit.

Modaliteti dhe menyra  e  konsumit

Nëse qëllimi juaj është ai i dizintoksifikimit domethene pastrimit te trupit dhe heqjes se helmeve  , perdoreni kete pije esell ne mengjes  për rreth 3 javë ne vazhdim.
Për  efektet  qe kryen per dobesimin mund te perdoret  të paktën 3 herë në javë në mes të mëngjesit ose pasdites.

Është e rëndësishme të mbani në mend se efektet për të humbur peshë që sjell kjo pije mund të ndryshojnë në varësi të aktivitetit të metabolizmit dhe zakoneve të çdo personi.

Në disa raste rezultatet fillojnë të vihen re në një kohë të shkurtër. Megjithatë, të tjerët duhet të përpiqen  pak më shumë për të arritur qëllimin.

Gjëja e rëndësishme është integrimi i konsumit  të një diete me pak  kalori, shumë ujë dhe aktivitet sportiv .loading...