Mjekime dhe receta popullore per te luftuar reumatizmen

Rreumatizma nuk eshte gje tjeter vecse nje qendrim statik i gjendjes se gjakut dhe te lengjeve te tjera ne kompleksin tersor te qelizave te trupit, damareve dhe arterieve . 


Kjo quhet rreumatizem sepse qarkullon ne menyre sporadike aty ketu si rrymat e gjakut ne trupin e njeriut.Rreumatizma prek duart kembet dhe te gjithe trupin ne pergjithesi  ,sidomos ne periudhen e pranveres dhe te vjeshtes .

 Ne pergjithesi ndodh qe ata te cilet jane ne hapat e pare te reumatizmes nenvlftesojne simptomat, por me kalimin e kohes fillon e behet e bezdiseshme dhe me dhimbje te pa durueshme .Ajo cfare ndodh dhe se si arrijme ta kuptojme eshte shfaqja e simptomave si enjtje, skuqje dhimbje te vazhdueshme kur prekim vendin e goditur temperature e lekures, etj.

 Reumatizma shkaktohet  nga mpiksja e lengjeve te trupit,nga shfaqja e dispnese difuze ne frymemarrje, nga ftohjet .

Reumatizmat ndahen ne akute te forta dhe kronike , pjesore ose ne te gjithe trupin .
Nga semundja e reumatizmes mund te shkaktohet bllokimi i kembeve , duarve , dhe bllokimi tersor i trupit te njeriut.Menyra e pare 

Ziejme 1 liter  uthull ne nje tenxhere . Gjate zierjes  mbi avujt e uthulles vendosim kembet duart ose pjeset e interesuara nga reumatizma , Brenda mundesive kerkohet te mbahen sa me shume minuta qe te jete e mundur .Kete praktike e perserisim 2- 3 here ne dite.

Menyra e dyte 

Marrim 1 - 1.5 litra uthull , 2 - 3 kokrra (thelpinj) hudhra te cilat i qerojme , i shtypim dhe i hedhim ne uthull .Me kete perzierje bejme banja ne vendet me reumatizem .

Menyra e trete 

Marrim nje filxhan uje , nje filxhan uthull, 100 ml vaj ulliri 3 te verdha vezesh dhe nje luge kripe . te gjitha produktet perzihen bashke dhe me te lyhen kembet.

Menyra e katert 

Marrim nje luge piper te zi te bluar , 100gr pluhur kamfora , dhe 500 ml raki . Keto produkte i perziejme brenda nje shisheje dhe me te bejme ferkime ne vendet me reumatizem .


loading...