Leng i shtryllur i karrotes, majdanozit, dhe portokallit per te humbur peshe

Megjithëse është e pasur me vitamina, ju nuk duhet të zëvendësoni vaktet tuaja me këtë pergatitje , sepse behet fjala per nje element shtese ,dhe jo nje element kryesor ne diete .Kohët e fundit lëngjet natyrore dhe te shtryllurat po bëhen gjithnjë e më popullore, duke qenë se ato jane aleatë të shkëlqyer në humbjen e  peshës në një mënyrë të shëndetshme dhe pa patur nevojë qe të vuani nga uria. Këto lëngje karakterizohen nga marrja minimale e kalorive, por në të njëjtën kohë për marrjen e mirë të vitaminave, mineraleve, antioksidantëve dhe ushqyesve të tjerë të rëndësishëm.

Sot ne duam të ndajmë me ju recetën  e një lengu te shtryllur shume te  shijshem , me baze karrote dhe portokalli  që  ndihmon në humbjen e peshës shume shpejt. 
Kombinimi i këtyre dy përbërësve e bën këtë pije një antioksidant të fuqishëm që na ndihmon të jemi të shëndetshëm dhe në të njëjtën kohë të përmirësojmë aftësinë e trupit për të eliminuar peshën e tepërt. Le ta shohim së bashku!

Pse ky leng i shtryllur shërben për të humbur peshë?

Si karrota ashtu dhe portokalli sjellin në trup një sasi të rëndësishme të antioksidantëve që nxisin eliminimin e mbetjeve të trupit dhe të gjitha toksinat që kontribuojnë në grumbullimin e yndyrës. Për të ditur se sa shumë mund tju ndihmoje që  të humbni peshë , është mirë të njihni vetite e këtyre përbërësve.

Te mirat e karrotes për të humbur peshë


Ky ushqim është bërë një nga me te rendesishmit ne dietat  për dobesim, pasi karrota është një burim natyror i fibrave, e cila ndihmon në përmirësimin e tretjes, duke eliminuar substanca të mbetura që nuk i shërbejnë funksionimit të mirë të trupit. Është gjithashtu një perime që kënaq, duke shmangur marrjen e kalorive të tepërta.

Ajo ka  fuqi pastrimi, sepse aktivizon enzimat ndihmuese të tretjes që përmirësojnë aftësinë për të eliminuar toksinat dhe për të çliruar trupin nga substancat e mbeturinave. Pra, karrota është një diuretik i shkëlqyer që stimulon funksionin e veshkave në luftimin e lëngjeve të tepërta dhe lehtësimin e eliminimit të tyre nëpërmjet urinës.

Ajo është e pasur me vitamina dhe minerale, me pak yndyrë  dhe me kalori, por e pasur me ujë. Duke qenë një ushqim thermogenic, ajo përmirëson aftësinë e trupit për të djegur kalori dhe për të humbur peshë shpejt. Sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, ajo është një ushqim me një indeks të ulët glycemic dhe një përmbajtje të lartë të beta-carotene, vitaminës A dhe kaliumit.

Te mirat e portokallit per te humbur peshe 


Ky frut i shijshëm është bërë gjithnjë e më popullor me kalimin e kohës si një burim kryesor i vitaminës C, i cili ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Dihet gjithashtu se ky frut përmban antioksidantë të rëndësishëm që kontribuojnë në rigjenerimin e qelizave, shëndetin kardiovaskular dhe gjendjen e mirë të lëkurës.

Sa për përfitimet e këtij fruti për të humbur peshë, është e rëndësishme të mbani mend se portokalli përmirëson tretjen, eliminon toksinat në trup dhe kontribuon në funksionimin e duhur të mëlçisë. Ky frut përmban acide, antioksidantë dhe fibra që ndihmojnë në përmirësimin e metabolizmit, pasi rrit sasinë e kalorive të djegura dhe aftësinë e trupit për të humbur peshë.

Si të përgatitni lengun e karotës  dhe  portokallit për të humbur peshë

PERBERESIT


2 portokalle
2 karota
1 gotë ujë (200 ml)
Një grusht majdanoz

PERGATITJA

Hapi 1. Pritni  majdanozin ne copa normale 
Hapi 2. Pritini karotat në copa
Hapi 3. Pritini portokallet  në gjysmë
Hapi 4. Shtrydhini portokallet ne një shtrydhëse per ti marre lengun

Hapi 5. Vendosni karrotat dhe majdanozin në blender (frullator ) shtryllese
Hapi 6. Shtoni gotën me ujë dhe lëngun e shtryllur me pare te portokallit
Hapi 7. Përzihet për disa minuta derisa të merrni një përzierje mjaft të lëngët
Hapi 8. Shërbejeni dhe pini kete perzierje, nëse ju preferoni dhe me kube akulli.


Për të kujtuar!

Ky lëng është një integrator i  shkëlqyer për dietat e dobësimit, por nuk është një produkt i mrekullueshëm i aftë që të eliminoje kilet e  tepërta nga dita në natë. Integrojeni atë në dietën tuaj për të shpejtuar metabolizmin tuaj dhe për të rritur kaloritë e djegura. Ideale është qe  ta pini çdo ditë esell, për të rritur efektet e saj në trup.
loading...