Karrota dhe lëngu i limonit për të humbur peshën, përfitimet dhe receta e pergatitjes

Karrotat dhe lëngu i  limonit  është një alternativë e mirë për të përmirësuar shëndetin e trupit dhe për të lehtësuar humbjen e peshës në të njëjtën kohë. 

Secila nga këto produkte ka veti shumë interesante persa i perket dobesimit . Karrota është shumë e pasur me fibra dhe ujë dhe ka efekte pastrimi, eshte nje detoksifikues , diuretik dhe krijon ngopje. Në vend të kësaj, limoni sjell me vete vitaminën  C dhe është i përkryer për djegien e yndyrës dhe përmirësimin e tretjes. Konsumi i zakonshëm i këtij lëngu  së bashku me një dietë të ulët kalorike si  dhe nje  aktivitet fizik të rregullt mund të jetë formula ideale për të humbur peshë dhe për të zvogëluar masen trupore . Në artikullin vijues do te flasim  se cilat janë përfitimet e karrotes  dhe lëngut te  limonit  për të humbur peshë dhe si ta përgatisim ate hap pas hapi.


Përfitimet  te mirat qe sjell si dhe vetite:

Karrota dhe lëngu i  limonit është një pije e përsosur për tu përfshirë në dietat e humbjes së peshës, sepse ndihmon në zvogëlimin e oreksit gjatë ditës dhe nxit disponimin e yndyrave falë vetive të këtyre dy frutave. Le të shohim se cilat janë te mirat  e karrotes dhe lëngut te limonit për të humbur peshë duke iu referuar vetive  të secilit prej këtyre përbërësve.

Përfitimet e karotës: 

- Për shkak të përmbajtjes së saj të lartë me ujë dhe fibra, është shumë pastruese. Për këtë arsye, është e dobishme të eliminohen toksinat, yndyrat dhe mbetjet e grumbulluara në trup.

- Është nje diuretik i mire . Ndihmon për të luftuar mbajtjen e lëngjeve dhe ënjtjen e fryrjen . Kete gje  e bën këtë duke stimuluar funksionin e veshkave dhe duke nxjerre jashte  ujin e tepërt nëpërmjet urinimit.
- Është shumë detoksifikues. Te qenit e saj ne permbajtje me  vitamina dhe minerale përmirëson proceset metabolike të trupit.

- Konsumi i saj sjell një ndjenjë të madhe të ngopjes. Pra, kjo është një ndihmë e madhe për kedo qe kerkon  të humbase  peshë trupore , sepse na lejon të zvogëlojmë sasinë e ushqimit që zakonisht konsumojmë çdo ditë.

- Posedon veti anti-inflamatore të dobishme për sistemin e tretjes. Ndihmon në luftimin e hidhërimit, fryrjes së barkut, fryrjes, etj.

- Është një ushqim thermogenic, që do të thotë se kur hani ju rrit temperaturën e trupit dhe, për rrjedhojë, djeg një sasi më të madhe të kalorive.Përfitimet e limonit: 

- Përmireson shëndetin e sistemit të tretjes dhe përmirëson procesin e tretjes. Stimulon prodhimin e lëngjeve te stomakut . Prandaj, ushqimet e konsumuara shperbehen   më shpejt dhe yndyra nuk mbetet e ruajtur në trup.


- Ndihmon në parandalimin e ënjtjes së barkut dhe shfaqjes së gazrave.


- Është një diuretik i shkëlqyer natyror që promovon eliminimin e toksinave. Parandalon akumulimin e lëngjeve, gjë që është gjithashtu e rëndësishme për të shmangur celulitin.


- Përmban pepsinë dhe kjo eshte nje substancë e cila ju siguron që ju të përfitoni më mirë nga proteinat që konsumoni dhe djegjen e  më shumë yndyre.


- Në sajë të përmbajtjes së fibrave dhe pektinës, ajo është shumë  ngopese dhe ndihmon në luftën kundër ndjenjës së urise gjatë gjithë ditës.


Si të përgatitni pijen:

Për të krijuar nje efekt  më të madh të vetive  të karrotes dhe lëngut te  limonit  për humbjen e peshës  është e rëndësishme që të përgatisni atë duke ndjekur recetën si me poshte . Ndiqni kete recetë për të mos krijuar dhe shtuar më shumë kalori si dhe për të përshpejtuar humbjen e peshës në një mënyrë krejtësisht të shëndetshme.


Përbërësit:
- 4 karrota

- 1 limon

- pak ujë mineral

Pergatitja:

- Së pari, qeroni  dhe lani karrotat e  papërpunuara jo te ziera ose jo te pjekura.

- Pritini karotat ne forme rrotash dhe vendosni ato në shtryllese.

- Shtoni pak ujë mineral dhe shtryllini derisa të merret një përzierje konsistente dhe homogjene. Ju mund të shtoni më shumë ujë nëse është me e pershtateshme  për shijen tuaj.

- Priteni limonin në gjysmë, dhe shtrydheni për të marrë lëngun natyral të ketij fruti.

- Së fundi, shtoni lëngun e  limonit në lëngun e  karrotes dhe përziejeni.

- Për ta ëmbëlsuar  pak,gjithmone nese deshironi, mos shtoni sheqer, por zgjidhni një ëmbëlsues natyral.

Si të konsumoni lëngun:

Ashtu si përgatitja është shumë e rëndësishme, dhe mënyra e  konsumimit . Për të bërë maksimumin e efektit të ngopjes dhe dobesimit me anen e këtij lëngu, është ideale që të pihen 2 ose 3 gota në ditë, një në mëngjes esell  dhe një tjetër para drekës. 

Përveç kësaj, me këtë pije  jo vetëm që do të ndihmojmë humbjen tonë të peshës, por shpejt do të vërejmë përfitimet e saj në shëndetin e sistemit të tretjes, duke u ndier shumë më pak te rëndë pas ngrënies.

Megjithatë, si çdo perberes tjetër natyror, ky lëng duhet të shoqerohet me një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar dhe me kalori të ulët për të humbur peshën e dëshiruar. 

Gjithashtu po nuk kryem dhe nje aktivitet fizik te vazhdueshem , do të jetë e pamundur të perceptojmë ndryshimet në figurën trupore.loading...