loading...

Keto gjethe reduktojne presionin e gjakut ,luftojne obezitetin, reduktojne kolesterolin ,parandalojne diabetin

Gjethet qe kurojne diabetin dhe ulin menjehere kolesterolin FIQTE DHE GJETHET E TYRE,permbajne nje sasi te madhe vlerash ushqyese ,gjithashtu sjellin te mira per shendetin tone .Pervec se ato jane te pasur me fibra ,te perkryer per tretjen ,si dhe shendetin kardiak,ato na ndihmojne qe te frenojme simptomat e plakjes duke i dhuruar organizmit tone nje sasi te mjaftueshme antioksidantesh.
Jane te pasur me hekur ,potasio,kalcium,vitamine C ,proteina,dhe polifenole,permbajne pak kalori.

Gjethet e fikut kane demostruar qe te ofrojne efekte te fuqishme ne sheqerin ne gjak duke shtuar ndjeshmerine e insulines ne glukoze .
Mekanizmi i sakte pse kjo gje ndodh akoma nuk eshte shume i qarte ,por kerkimi ne kafshe dhe ne njerez ka demostruar kete efekt .
Fale gjetheve te fikut mund te trajtojme diabetin ,trigliceridet dhe kolesterolin. Nder te tjera reduktojne presionin e gjakut ,luftojne obezitetin,reduktojne kolesterolin,parandalojne diabetin,kane nje efekt laksativ,parandalojne anemine,si dhe mbrojne nga degjenerimi makular .

Per te reduktuar trigliceridet dhe kolesterolin si dhe per te rregulluar sasine e sheqerit ne gjak ,eshte e mundur pergatitja e nje infuzi me baze gjethet e fikut ,thjesht duke ndjekur rreceten e meposhtme .


Hidhni 3 gjethe fiku te lara ne gjysem litri uje ,lerini te ziejne per 15 minuta ,filtrojeni dhe pini nje filxhan caji cdo mengjes, rrezultatet jane thuajse te menjehereshme .


loading...