loading...

RECETA ME AVOCADO ELISIRI I SHENDETIT ,GUACAMOLE.

1 Recete e thjeshte me avokado

Avokado eshte nje frut i perkryer per nga permbajtja e vetive miresjellese .
Ne kete artikull do tju oftojme nje recete te thjeshte ne menyre qe ta shijoni sa me mire kete frut.

Avokado eshte nje frut ekzotik qe ne asnje menyre nuk duhet te mungoje ne menune e ditave tona .Ai eshte nje burim i mire i omega 3 dhe omega 6 , gjithashtu ai permban  yndyrera te mira qe jane themelore per organizmin tone .
Avocado na mban larg nga semundjet kardiovaskulare ,si dhe mban venat tona dhe arteriet te forta dhe te shendeteshme .
Ai eshte gjithashtu perfekt dhe per dietat hipokalorike dhe per ke ka nevoje qe te humbase peshe sepse ai stimulon funksionin e metabolizmit 

Guacamole


Salca famose meksikane guacamole eshte nje nje perberje shume e lashte dhe antike me baze avokado ,dhe e perhapur tashme ne te gjithe boten .Thuhet se receta daton qe ne kohen e aztekeve .
Receta origjinale e guacamoles perbehej vetem prej purese se avokados e perziere me lengun e limonit dhe me kripe ,por me kalimin e kohes u permiresua dhe u pasurua me elemente te tjere per ta bere ate sa me te shijeshme 

Salca 

Peberesit

avokado i pjekur 1
vaj extra te virgjer ulliri 20 g
piper te zi  (pak )sipas deshires 
Spec jeshil
leng limoni 10g
kripe
domate1
qepe10 g

Per pergatitjen e salces guacamole se pari merrni avokadon dhe priteni pergjysem per se gjati 


me pas pritet per se gjeri sipas figures , dhe me ndihmen e nje luge nxirrni berthamen.  me pas merret dhe shtryllet ne nje shtryllese duke nxjerre lengun prej tij i cili me Pas do te hillet mbi tulin e avokados 


Hidhni kripe sipas deshires si 

dhe shtypni tulin e avokados me nje pirun,
 griNI shume imet qepen 


Me tej lani thani dhe grini domaten bejini ne forme kubikesh te vegjel ose feta te vogla  hidhni siper specin jeshil   pasi ta keni prere dhe ate ne forme kubikesh ose copa te vogla   


Me tej domaten dhe specin e grire hidheni siper tulit te avokados duke i bashkuar  dhe perziere se bashku  hidhni kripe sipas deshires  lengun e limonit si dhe piper  .Dhe ja salca  guacamole eshte gati per tu shijuar loading...