loading...

Murrizi per ndryshimet e ritmit kardiak dhe presionin e larte,ankthin,pagjumesine,diarrene dhe temperaturen

Murrizi ka nje veprim kardiotonik,i nevojshm dhe i perdorur ne rastet e ndryshimit te ritmit kardiak ,takikardise,por dhe ne rastet e hipertensionit arterioz,te ankthit ,pagjumesise,gjithashtu perdoret per te trajtuar diarrene dhe temperaturen. 


Murrizi i perket familjes se Rosacee ,ne pranvere ai ka lule te bardha dhe ne vjeshte fruta te kuq dhe te rumbullaket .
Kjo bime ne rradhe te pare eshte nje anti aritmik dhe kardiotonik dhe rekomandohet per trajtimin e problemeve qarkulluese sic jane ndryshimet e ritmit kardiak dhe presioni i larte . 

Por le te shohim me vemendje disa kura dhe trajtime popullore nga murrizi


caj prej lekures se trungut te pemes se murrizit

Ju mund te pergatisni nje caj prej lekures se trungut te pemes se murrizit ,dhe ta perdorni per te luftuar temperaturen .Ne nje liter uje  hidhni nje luge nga lekura e murrizit e cila duhet te jete e grire imet ose e shtypur ,lereni te zieje per disa minuta ,pastaj filtrojeni.Dhe nje here pasi te jete ftohur dhe te jete e vakte pini nga dy deri ne tre filxhana caji ne dite.Caj prej frutit te te murrizit per diarrene 

Pra sic e thame ne rast diarreje mund te pergatisni nje caj prej zierjes se frutave te murrizit te thare  dhe si mase mund te perdorni nje luge gjelle ,ne nje liter uje  .Lereni te zieje per disa minuta  filtrojeni  ,dhe pini sasi te vogla gjate dites .

Infuz  prej luleve te murrizit
  
Per regullimin e ritmit kardiak dhe presionin e gjakut mund te perdorni infuzin e bere me lulet e murrizit . Zieni  nje filxhan caji ne zjarr dhe pasi ta keni hequr prej tij ,hidhni brenda dy copeza te vogla te lules  ku duhet te lehen per 10 minuta ,dhe me pas te filtrohen .Si menyre perdorimi ,ju mund te perdorni dhe pini dy filxhana ne dite, per periudhen e nevojeshme te rregullimit  te problemit shendetesor.

Ekstrakti glicerik


 Perdoret per ndryshimet e ritmit kardiak ,sic eshte takikardia,gjendjet e ankthit ,pagjumesia ,dhe hipertensioni arterioz. Ju mund te perdorni ne keto raste nga 25 deri ne 30 pika ,nga 1 deri ne 3 here ne dite te perziere me nje gote uje .

loading...