loading...

Vaji esencial i kanelles

Ka veti antisetike,antibakteriale dhe tonifikuese.Njihet si nje kure popullore ne rastin kur personat nuk arrijne te tresin ushqimin.Eshte i perdorshem dhe ne rastin e kolitit dhe diarrese,ndihmon qe te luftoje kollen, gryket dhe gripin ,te jep nje ndjesi relaksi dhe kenaqesie te jetosh me mire.Kjo ndodh si ne rastin kur personat vuajne nga depresioni dhe stresi i vazhdueshem.

Si perdoret:

Vaji esencial i kanelles eshte jo i perdorshem ne rastet e shtatezanise,ushqyerjes me gji dhe nese vuani nga epilepsia dhe konvulsionet .

Te shikojme perdorimet kryesore te ketij vaji si dhe vetite antisetike antibakteriale dhe tonifikuese.

Kur ju jeni te semure me rrufe ,grip,diarre,vuani nga koliti si dhe tretja jo e mire e ushqimit  ajo qe duhet te beni eshte tretja e dy pikave nga ky vaj ne nje luge kafeje mjalte  te cilen duhet ta konsumoni ne rruge orale (goja) .

Ne rastin e gripit ose rrufes mund ta perdorni ne forme avulli duke shtuar sasine e pikave nga 6 - 8 brenda nje ene me uje te nxehte ,me pas merret nje peshqir vendoset siper kokes dhe me te mbulohet ena duke marre fryme siper saj. 
shiko fig 

Ne rastin e ankthit e te depresionit hidhni disa pika nga ky vaj dhe merni fryme nepermjet hundes duke afruar facoleten ,si metode alternative mund te perdorni dhe menyren e djegjes se kesaj esence .do te mjaftonte nje pike per meter katror ,kjo do tju sjelle nje ndjesi kenaqesie dhe relaksi.
loading...