Halaman

    Social ItemsNgjyra e kuqe

Shalqiri,qershia, luleshtrylle,domate.rrepat


frutat dhe perimet me ngjyre te kuqe  jane te pasura me antioksidante te cilet ndihmojne ne reduktimin e zhvillimit te  tumoreve si dhe semundjeve kardiovaskolare,gjithashtu ato jane te rendesishem per mbrojtjen e shtreses epiteliale.


Domatet dhe shalqiri jane te pasura me LICOPEN:
Luleshtryllet dhe qershite jane te pasura me KAROTENOID
gjithashtu luleshtryllet dhe portokalli i kuq  permbajne sasi te medha te vitamines C qe pervcese jane antioksidues gjithashtu kontribojne ne prodhimin e kolagjenit i cili mban enet e gjakut te paprekura ,stimulon sistemin imunitar,cikatrizimin e plageve si dhe shton mundesine per absorbimin e hekurit i cili gjendet tek perimet.

E verdhe portokalli

Kajsia, karrota ,pjepri,speci,pjeshka,kungulli


Keto fruta perime jane te pasura me beta karotene ,pararendes te vitamines A e cila eshte e rendesishme ne rritjen dhe riprodhimin e indeve , ne funksionin imunizues te flavonoideve , si dhe te vitamines C.

Jeshilja

Lakra,kastraveci,cikorija,radhiqja,sallata latuge,rrushi,kungujt e njome.

Ngjyra jeshile njihet per pranine e klorofiles e cila ka nje veprim antioksidues  per organizmin tone.Keto fruta perime jane te pasura me karotenoid (e cila eshte e nevojshme per parandalimin e tumoreve , patologji koronarike ,si dhe per parandalimin e plakjes), ato permbajne magnez i cili eshte i rendesishem per metabolizmin e karbohidrateve dhe proteinave. 
Per rregullimin e presionit ne enet e gjakut si dhe transmisionin e impulsit nervor si dhe ato jane te nevojshme qe te stimulojne absorbimin e fosforit,potasiumit sodios dhe kalciumit. 
Perimet dhe gjethet jeshile jane nje burim i mire i acidit folik si dhe folateve te cilat ndihmojne ne parandalimin e arterosklerozave .

Blu vjollce 

Fiku, patellxhani,kumbulla,rrushi i zi ,cikorja.

Edhe alimentet e kesaj ngjyre luftojne tumoret si dhe semundjet kardiovaskulare ,gjithashtu ato ndihmojne dhe te parit (shikuarit).Ato jane te pasura me antocianine ,vitamina C (si cikorja) si dhe karotenoid dhe fibra .

E bardha

Hudhra,qepa,molla,dardha,arrat,lajthi,bajame.

Ushqimet e ngjyres se bardhe forcojne indet e kockave,dhe mushkerite,luftojne tumoret dhe patologjite kardiovaskulare .

Ato jane te pasura me QUERCETINE (nje antioksidues armik i tumoreve ) ato kane ne permbajtje fibra dhe kripera minerale,izotiocianat (qe parandalojne pjakjen qelizore).

Cdo dite nje ngjyre te ndryshme : ndiqni keshillat e dietologeve gjate javes. 
Skemat e meposhteme ofrojne rreth 1600kcal (kilokalori),proteina 17.28%,lipide 26.11% nder keto 5.8% sature ,glucide 56.63%, kolesterol 60mg, vitamine A 1001 mcg,vitamina C 195 mg .

Ndiqni sasite qe keshillohen me poshte nese nuk keni probleme me shendetin ,nese keni mbi 25 vjec dhe e fundit vetem nese keni  4-5 kg me teper peshes . Perdryshe perdore skemen thjesht si nje sygjerim per te njgyrosur javen !


Gramaturat e referuara me poshte i referohen ushqimeve te fresketa si dhe te gatuara 

E hena :
Fillimi i javes ngjyra jeshile 
Mengjesi
170g kos grek te bardhe  te shoqeruar me 5 feta te vogla biskotash integrale ,250g rrush.
Dreka
sallate kastravecash 100g 
sallate latuga 50g 
kunguj te njome 150g
djathe te bardhe 50 g te shoqeruara me 3 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer.
Merenda (ose zemra) mbasdite 20 g arra
Darka 
(pasta) makarona  integrale 100g e gatuar me asparaxh me 20 g djath kackavall te grire ,piper si dhe nje luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer,e shoqeruar me gjysem gote vere te kuqe .

E marta ngjyroset me te kuqe
Mengjesi
170g kos grek te bardhe te shoqeruar me 40 g bollgur
 100 g luleshtrylle
Dreka
sallate e ftohte me elb 70 g
rrepa 100 g
peshk tono i vajisur 56 g 
si dhe domate te vogla 150 g me vaj ulliri extra te virgjer 4 luge kafeje .
MBASDITE (zemra)
100g luleshtrylle + 150 shalqi 
Darka 
100g makarona e gatuar me domate te vogla te fresketa 
dy luge djathe kackavall te grire siper 
1 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer 
e shoqeruar me gjysem gote vere te kuqe .

E merkura relaksohu me te verdhen dhe portokalline 
Mengjesi
170g kos grek te bardhe e shoqeruar me 2 feta bikotate integrale
180 g kajsi
Dreka 

oriz i ftohte 70 g me gjoks pulle 80 g
 speca te verdhe  te gjalle jo te gatuar  150 g 
100 g karrota te perziera me 2 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer 
15 g bajame 
Mbasditja 
150g pjeper 
Darka 
kus -kus eshte nje lloj gatimi nga maroku 100g me mish qingji 20 g 
karrota te ziera 200g te pergatitura me limon e me nje luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer , e gjithe kjo shoqerohet me nje gote vere te kuqe .

E enjte  vetem proteina vegjetale

Mengjesi
kos soje 
40 g cereali (drithra)
200g pjeshka 
 Dreka

kus kus 70 g me qiqrra 150g te perziera me salce domatesh te fresketa , qepe ,lule dielli te qeruara dhe tre luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer 
Mbasdite
300g shalqi
Darka 
(pasta ) makarona integrale 100 g 
rukola 50g 
piper sipas deshires 
1 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer 
shoqerohet me gjysem gote vere te kuqe .

E premte mbyllni javen me nje prekje te bardhe 

Mengjesi
170g kos grek te bardhe  te shoqeruar me 5 feta te vogla biskotash integrale 
 150 g dardha 
Dreka

Sallate patatesh 300g qepe 150g  dhe peshk merluz 100 g gatuhet me 2 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer ,si dhe limon sipas deshires .
Mbasdite 
molle 150g me 10 g arra dhe 10 g  lajthi 
Darka
Makarona pene integrale 100g me selino 200g te gatuara me 2 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer ,piper sipas deshires  e shoqeruar me nje gjysem gote vere te bardhe .

E shtuna pergatituni per fund jave me ngjyren vjollce

Mengjesi
170g kos grek te bardhe  te shoqeruar me 50 g buke  integrale
200g kumbulla te fresketa
Dreka

Panine integrale 80g e lyer me krem nga avocado e cila pergatitet me tulin e 30 g avocado te perziere me 2 luge vaj ulliri extra te virgjer si dhe siper mund ti vendosim patellxhane te pjekura ne zgare 250g gjithashtu siper i vendosim proshute 50g
Mbasdite 
150g fiq 
Darka 
risoto me rrepa te kuq 200g siper hedhim 20 gram djathe kackavall te grire si dhe 1 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer .
Shoqerohet me nje gote vere te kuqe .

E djela  nje pice ne shoqeri 
Mengjesi
170g kos grek te bardhe me 40 g drithera integrale( miell i pasitur)
250g pjeper 
Dreka 
panine integrale 50g sallate e perziere gjithmone me dy luge vaj ulliri  ,si dhe uthull balsamike sipas deshires 
150 g peshk salmon nga furra ,TE PJEKUR 
Darka 
1 pice me perime e shoqeruar me nje gote birre .Kush jane ngjyrat e stines se veresNgjyra e kuqe

Shalqiri,qershia, luleshtrylle,domate.rrepat


frutat dhe perimet me ngjyre te kuqe  jane te pasura me antioksidante te cilet ndihmojne ne reduktimin e zhvillimit te  tumoreve si dhe semundjeve kardiovaskolare,gjithashtu ato jane te rendesishem per mbrojtjen e shtreses epiteliale.


Domatet dhe shalqiri jane te pasura me LICOPEN:
Luleshtryllet dhe qershite jane te pasura me KAROTENOID
gjithashtu luleshtryllet dhe portokalli i kuq  permbajne sasi te medha te vitamines C qe pervcese jane antioksidues gjithashtu kontribojne ne prodhimin e kolagjenit i cili mban enet e gjakut te paprekura ,stimulon sistemin imunitar,cikatrizimin e plageve si dhe shton mundesine per absorbimin e hekurit i cili gjendet tek perimet.

E verdhe portokalli

Kajsia, karrota ,pjepri,speci,pjeshka,kungulli


Keto fruta perime jane te pasura me beta karotene ,pararendes te vitamines A e cila eshte e rendesishme ne rritjen dhe riprodhimin e indeve , ne funksionin imunizues te flavonoideve , si dhe te vitamines C.

Jeshilja

Lakra,kastraveci,cikorija,radhiqja,sallata latuge,rrushi,kungujt e njome.

Ngjyra jeshile njihet per pranine e klorofiles e cila ka nje veprim antioksidues  per organizmin tone.Keto fruta perime jane te pasura me karotenoid (e cila eshte e nevojshme per parandalimin e tumoreve , patologji koronarike ,si dhe per parandalimin e plakjes), ato permbajne magnez i cili eshte i rendesishem per metabolizmin e karbohidrateve dhe proteinave. 
Per rregullimin e presionit ne enet e gjakut si dhe transmisionin e impulsit nervor si dhe ato jane te nevojshme qe te stimulojne absorbimin e fosforit,potasiumit sodios dhe kalciumit. 
Perimet dhe gjethet jeshile jane nje burim i mire i acidit folik si dhe folateve te cilat ndihmojne ne parandalimin e arterosklerozave .

Blu vjollce 

Fiku, patellxhani,kumbulla,rrushi i zi ,cikorja.

Edhe alimentet e kesaj ngjyre luftojne tumoret si dhe semundjet kardiovaskulare ,gjithashtu ato ndihmojne dhe te parit (shikuarit).Ato jane te pasura me antocianine ,vitamina C (si cikorja) si dhe karotenoid dhe fibra .

E bardha

Hudhra,qepa,molla,dardha,arrat,lajthi,bajame.

Ushqimet e ngjyres se bardhe forcojne indet e kockave,dhe mushkerite,luftojne tumoret dhe patologjite kardiovaskulare .

Ato jane te pasura me QUERCETINE (nje antioksidues armik i tumoreve ) ato kane ne permbajtje fibra dhe kripera minerale,izotiocianat (qe parandalojne pjakjen qelizore).

Cdo dite nje ngjyre te ndryshme : ndiqni keshillat e dietologeve gjate javes. 
Skemat e meposhteme ofrojne rreth 1600kcal (kilokalori),proteina 17.28%,lipide 26.11% nder keto 5.8% sature ,glucide 56.63%, kolesterol 60mg, vitamine A 1001 mcg,vitamina C 195 mg .

Ndiqni sasite qe keshillohen me poshte nese nuk keni probleme me shendetin ,nese keni mbi 25 vjec dhe e fundit vetem nese keni  4-5 kg me teper peshes . Perdryshe perdore skemen thjesht si nje sygjerim per te njgyrosur javen !


Gramaturat e referuara me poshte i referohen ushqimeve te fresketa si dhe te gatuara 

E hena :
Fillimi i javes ngjyra jeshile 
Mengjesi
170g kos grek te bardhe  te shoqeruar me 5 feta te vogla biskotash integrale ,250g rrush.
Dreka
sallate kastravecash 100g 
sallate latuga 50g 
kunguj te njome 150g
djathe te bardhe 50 g te shoqeruara me 3 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer.
Merenda (ose zemra) mbasdite 20 g arra
Darka 
(pasta) makarona  integrale 100g e gatuar me asparaxh me 20 g djath kackavall te grire ,piper si dhe nje luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer,e shoqeruar me gjysem gote vere te kuqe .

E marta ngjyroset me te kuqe
Mengjesi
170g kos grek te bardhe te shoqeruar me 40 g bollgur
 100 g luleshtrylle
Dreka
sallate e ftohte me elb 70 g
rrepa 100 g
peshk tono i vajisur 56 g 
si dhe domate te vogla 150 g me vaj ulliri extra te virgjer 4 luge kafeje .
MBASDITE (zemra)
100g luleshtrylle + 150 shalqi 
Darka 
100g makarona e gatuar me domate te vogla te fresketa 
dy luge djathe kackavall te grire siper 
1 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer 
e shoqeruar me gjysem gote vere te kuqe .

E merkura relaksohu me te verdhen dhe portokalline 
Mengjesi
170g kos grek te bardhe e shoqeruar me 2 feta bikotate integrale
180 g kajsi
Dreka 

oriz i ftohte 70 g me gjoks pulle 80 g
 speca te verdhe  te gjalle jo te gatuar  150 g 
100 g karrota te perziera me 2 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer 
15 g bajame 
Mbasditja 
150g pjeper 
Darka 
kus -kus eshte nje lloj gatimi nga maroku 100g me mish qingji 20 g 
karrota te ziera 200g te pergatitura me limon e me nje luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer , e gjithe kjo shoqerohet me nje gote vere te kuqe .

E enjte  vetem proteina vegjetale

Mengjesi
kos soje 
40 g cereali (drithra)
200g pjeshka 
 Dreka

kus kus 70 g me qiqrra 150g te perziera me salce domatesh te fresketa , qepe ,lule dielli te qeruara dhe tre luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer 
Mbasdite
300g shalqi
Darka 
(pasta ) makarona integrale 100 g 
rukola 50g 
piper sipas deshires 
1 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer 
shoqerohet me gjysem gote vere te kuqe .

E premte mbyllni javen me nje prekje te bardhe 

Mengjesi
170g kos grek te bardhe  te shoqeruar me 5 feta te vogla biskotash integrale 
 150 g dardha 
Dreka

Sallate patatesh 300g qepe 150g  dhe peshk merluz 100 g gatuhet me 2 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer ,si dhe limon sipas deshires .
Mbasdite 
molle 150g me 10 g arra dhe 10 g  lajthi 
Darka
Makarona pene integrale 100g me selino 200g te gatuara me 2 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer ,piper sipas deshires  e shoqeruar me nje gjysem gote vere te bardhe .

E shtuna pergatituni per fund jave me ngjyren vjollce

Mengjesi
170g kos grek te bardhe  te shoqeruar me 50 g buke  integrale
200g kumbulla te fresketa
Dreka

Panine integrale 80g e lyer me krem nga avocado e cila pergatitet me tulin e 30 g avocado te perziere me 2 luge vaj ulliri extra te virgjer si dhe siper mund ti vendosim patellxhane te pjekura ne zgare 250g gjithashtu siper i vendosim proshute 50g
Mbasdite 
150g fiq 
Darka 
risoto me rrepa te kuq 200g siper hedhim 20 gram djathe kackavall te grire si dhe 1 luge kafeje vaj ulliri extra te virgjer .
Shoqerohet me nje gote vere te kuqe .

E djela  nje pice ne shoqeri 
Mengjesi
170g kos grek te bardhe me 40 g drithera integrale( miell i pasitur)
250g pjeper 
Dreka 
panine integrale 50g sallate e perziere gjithmone me dy luge vaj ulliri  ,si dhe uthull balsamike sipas deshires 
150 g peshk salmon nga furra ,TE PJEKUR 
Darka 
1 pice me perime e shoqeruar me nje gote birre .