Vlerat e pazevendesueshme te magnezit per shendetin tone

Të rriturit që konsumojnë një sasi të magnezit më te ulët se sa vlera e rekomanduar kanë  më  teper probabilitet  që të zhvillojne një proces inflamator  ne nivelin qelizor ,i cili behet pergjegjes per  shfaqjen e shumë  sëmundjeve  te zakonshme.
 "Doza  ditore e rekomanduar e magnezit  qe duhet asimiluar  eshte 320 miligram në ditë për femrat dhe 420 per meshkujt  shpjegon  Jeannette Maier, docente e  patologjisë  se pergjitheshme   NË UNIVERSITETIN E STUDIMEVE TE  MILANOS

 Magnezi 
  • Kontribon per mbajtjen dhe funksionimin normal te sistemit  muskolar dhe nervor
  • Rregullon rrahjet e zemres
  •  Mban te shendeteshem sistemin imunitar 
  • Forcon kockat 
  • Kontribon ne rregullimin e nivelit te glukozes ne gjak 
  • Normalizon presionin e gjakut 
  • Gjithashtu ai eshte i perfshire ne metabolizmin e energjise dhe sintezes se proteinave .
 Per fat të keq, mangësia kronike  e  magnezit  është mjaft e  shpeshte  në vendet e industrializuara dhe mund të përfshihet në patogjenezën e Disa sëmundjeve shumë te përhapura,sic jane  sëmundjet kardiovaskulare hipertensioni arterial, osteoporoza si dhe  Diabeti i tipit 2"
Dhe per kete ftojme kedo te respektoje vlerat e magnezit duke asimiluar  si me poshte

Ku gjendet magnesi

Perimet me gjethe jeshile ,si spinaqi jane nje burim i mire i magnezit .
Disa nga legumet  si fasulet  bizelet  si dhe frutat me lekure ,dritherat integrale gjithashtu permbajne sasi te konsiderueshme 
Buka pershembull e bere me miell integral permban me teper magnez se sa ajo e bere me miell te bardhe te rafinuar .
Uji i rubinetit mund te jete nje burim i mire magnezi gjithashtu.

USHQIMETMilligram (mg)
bajamet, e pjekura, 30 g80
shqeme, 30 g75
Soia, e pjekur, e ziere, gjysem pjate
75

Spinaq  , i ziere, gjysem pjate
75

Fruta me lekure te pjekura (ziera) 30 g65
drithra, miell i bluar , 2 biscota55
bollgur  me uje ,  1 tas te vogel55
Patate e ziere me lekure e permasave mesatare50
kikirike te pjekur  30 g
50
gjalp kikiriku,  2 luge50
krunde gruri, 2 luge45
bizele te ziera , cotti gjysem pjate45
kos i bardhe ,i skremuar  afersisht 2 dl e gjysem45fasule te ziera , gjysem pjate 40
oriz, integral, koker gjate i ziere, gjysem pjate40
thjerreza te ziera ,gjysem pjate35
Avocado,gjysem fixhan caji pure 35
fasule te kuqe ,gjysem pjate 35

35qumesht me kakao,nje filxhan 33
Banane, 1 cope 30


buke ,me  miell normal  25
rrush i thate , pa berthame ,gjysem gote25
qumesht jo i skremuar, nje filxhan caji24
Buding  me cokolate, 120 g ,afersisht24

Nessun commento

BEJ NJE KOMENT ,KJO DO TE SJELLE PERMIRESIMIN E SHERBIMIT TONE

loading...