Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Dy receta poullore per djegiet e lekures

Nese po kerkoni qe lekura juaj te riperterihet mbas nje diegie qe keni pesuar  ne menyre aksidentale  ,atehere po ju  ofrojme dy receta teper te  thjeshta . 


1 - Ne rastin e pare eashte lengu i aloe veras qe konsiderohet te jete  shume i efekteshem  per cikatrizimin e lekures . 

2 -Nje tjeter menyre e efekteshme per rigjenerimin e lekures eshte dhe perdorimi  i pluhurit te tumerikut (curcuma ose ndryshe shafrani i indise )  me mjaltin ,i cili mund te aplikohet disa here ne dite.

Receta popullore magjike per dhimbjen e shpines

Lengu i limonit konsiderohet si nje lehtesues natyral per dhimbjen e shpines.

1- Shtryllni lengun e nje limoni ne nje ene te vogel dhe ne te shtoni kripe sipas deshires.Pijeni ate dy here ne dite .Ai do te veproje si nje relaksues dhe lehtesues natyral per dhimbjen e shpines. 


 2 -Aplikimi i vajit te hudhres direkt mbrapa shpines ,sjell nje lehtesim te dukshem  per keto dhimbje

 Menyra e pergatitjes

Merrni 10 thelpinj hudher dhe skuqini ne vaj me flake te ulet .Ju mund te perdorni vaj sezami ,vaj kokosi , ose me vaj ulliri extra te virgjer .Skuqini ato deri sa hudhrat te kthehen te kafta .Lereni vajin te ftohet komplet dhe me pas aplikojeni duke e masazhuar mbas shpine.Mbajeni nen kete efekt per rreth 3 ore ,duke e perseritur 2-3 dite rradhazi dhe do te shikoni miresine  magjike te tije.                                      

Receta kundra zbokthit

1 - Aplikoni nje perberje ne forme paste prej te bardhave te  dy vezeve te perziera me lengun e fresket te nje limoni mbi floke lereni te veproje gjysem ore.Me pas lani floket me larje normale .Kjo menyre kontrollon zbokthin si dhe lehteson problemet me kruarjet e kokes.

2 - Perdorni kombinimin e vajit te ullirit te perziere me rrenjen e gingerit ,drejt e ne floke .Kjo perberje do te reduktoje zbokthin si dhe do te forcoje rrenjen e flokut .

3 - Pergatisni 1-2 luge caji leng limoni te fresket dhe shtrojeni mbi rrenjen e  flokeve  .Me pas i shpelaini ato me uje te bollshem.


Anemia

Rregullimi ne menyre te balancuar dhe nje menyre ushqyerje korrekte ,eshte nje nga keshillat kryesore qe jepet per anemine .                                                 
Ajo qe vecanerisht keshillohet te konsumohet eshte ngrenia e mishit dhe per me teper e veshkave dhe melcive e cila duhet te perfshihet ne diete.                 

Gjithashtu perimet jeshile si dhe produktet e qumeshtit duhet te konsumohen per te luftuar anemine .

Ja se cfare duhet bere ne rastet è kapsllekut

1 - lengu i karrotes i perziere me me lengun e spinaqit jep nje efekt te menjehershem per konstipacionin ( kapsllekun).                                                 
2 - Perzierja e gjysem luge caji mjalte me gjysem luge caji leng limoni eshte nje tjeter kure popullore per kapsllekun .            

3 - Ngrenia e hurmave e shoqeruar me qumesht lehteson problemin e kapsllekut.   

4 - Nje tjeter keshille qe jepet per ata qe vuajne kapsllekun eshte dhe konsumimi i molleve me gjithe lekure.                            

5 - Pini nje perberje te nje gjysem luge caji mjalte dhe nje gjysem gote me uje te ngrohte ,e cila pihet 2-3 here ne dite.

A e dini se cfare duhet perdorur qe floket te mos bien ?

Disa nga menyrat me te perdorshme per renien e flokeve jane:
                                     
1 - Aplikimi ne menyre te vazhdueshme i vajit te ricinit mbi floke ndihmon ne parandalimin è renies se flokeve.                   

2 - Masazhimi i flokeve me vaj bajamesh eshte nje tjeter kure qe ka treguar ndalimin e renies se flokeve.                     

3 - Masazhoni ne rrenjet è flokeve mjalte te perziere me te verdhen e vezes ,lereni te veproje per gjysem ore ,pastaj shplajini ato.

Nje recete e thjeshte per impotencen seksuale

Nje recete e thjeshte per impotencen .
per ke ndjen kete shqetesim mund ti referohet ketij artikulli si me poshte :

Perberesit
1 thelpi hudher
1 gote qumesht

Hudhra mund te grihet ne copa te vogla dhe vendoset te zihet me nje gote qumesht .Me pas filtrohet dhe pihet dy here ne dite .Nese deshironi mund ta embelsoni sipas deshires.

Receta popullore per dhimbjen e veshit

 Kur ndjeni dhimbje te veshit 
dhe deshironi te perdorni recetat popullore  atehere,po ju ofrojme disa mundesi per ti lehtesuar dhe
kuruar ato.
Vendosni veshin e semure mbi  

1- Avullin e ngrohte te vajit te ullirit .

 2 - Nje tjeter menyre eshte dhe hedhja ne forme pikash e vajit te ullirit te vaket (pak te ngrohte ) 2-3pika. 

3 - Piqni nje qepe ose nje cope presh mbi nje tigan te vendosur ne zjarr,pastaj pasi te ftohet shtrylleni direkt ne vesh ne forme pikash 2-3.            

4- Nje tjeter menyre eshte dhe hedhja e lengut te hudhres duke e shtryllur ate 2-3 pika.

Kura popullore per depresion

Pini leng molle gjate dites.Ai eshte nje relaksues i efekteshem nervash.Ai gjithashtu rigjeneron nervat me nje energji jetesore te re.


Hillni nje grusht petalesh nga lulja e trendafilit ne nje filxhan caji , dhe me pas mbulojini ato me uje te nxehte.Shtoni sheqer ose mjalte sipas deshires .pijeni per te relaksuar depresionin dhe qetesuar mendjen.                                                      

Asparaxhi pluhur i perziere me qumesht eshte nje kure popullore e efekteshme per depresionin
loading...