Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Vera nje ndihmues i natyrshem kunder diabetit dhe semundjeve kardiovaskulare

Vera eshte  një ndihmues  i  natyrshem për  kontrollimin e sheqerit në gjak si dhe ajo vlen ne parandalimin e   sëmundjeve kardiovaskulare. Në  mbështetje te kesaj teze ishte grupi si dhe  një studim i kryer nga hulumtuesit në Universitetin Ben-Gurion të Negev,në  Izrael, sipas të cileve konsumimi i pijes popullore nga një gotë çdo natë mund të shoqërohet me gjendje  të mirë fizike.

Bazuar në të dhënat e mbledhura gjatë studimit, ne rreth 224 pjesëmarrës të moshës  45 dhe 75 vjet  nder te cilet  ishin ata  qe abstenuan pra ju shmangen perdorimit te veres si dhe grupi tjeter qe  konsumuan  pijen e verës ne menyre te moderuar se bashku me një dietë të shëndetshme. U vu re se tek ata persona qe ishin pra perdorues te kesaj pije nje permiresim dhe perfitim në lidhje me kontrollin e sheqerit si dhe parandalimin e sëmundjeve te sistemit kardiovaskular.
 Me kusht që,  personat në fjalë te metaboliznin ngadalë përmbajtjen e alkoolit në pije.

Gjatë kohëzgjatjes dy vjeçare të studimit  pjesëmarrësve, të ndarë në tre grupe,ju kerkua  përkatësisht, qe nje grup  të pinte150 ml ujë të gazuar; nje grup tjeter 150 ml verë të bardhë; si dhe nje grup 150 ml verë të kuqe.

Ne rastin e konsumimit  te verës së kuqe jane treguar   nivele më të mira  lidhje me fluksin sanguin ( te  gjakut) te yndyrave dhe te kolesterolit, qofte ky i mire apo i keq . Gjithashtu konsumatorëve të  veres se "bardhë" si ne rastin e konsumatoreve te veres së "kuqe"  ishte njohur një përmirësim në cilësinë e gjumit dhe në kontrollin e sheqerit në gjak.

Turizmi ne greqi . Lugina e Rodit e cila pret me mijra flutura

Lugina e Rodosit që pret mijëra  flutura (FOTO dhe VIDEO) shtyp linkun poshte per te pare videon

 http://beklerotube.blogspot.it/2015/10/butterfly-valley-rodi-greece.htmlfluturat ne  luginën petaloudes 
Ndër mesin e bukurive te peizazhit qe ofron  ishulli grek i Rodosit është edhe Lugina Petaloudes, apo Lugina e fluturave, ku çdo vit, pas sezonit të shirave, mijëra flutura pushojne në gjethet dhe trungjet e pemëve te quatura qelibar.


10 plazhet më të bukura të KretësNëse jeni duke programuar një pushim per në Kretë, mos harroni që të planifikoni një intenerar që do t'ju ofroje mundesine qe të zbuloni plazhet e saj më të bukura. Kreta është plot me plazhe të gjera me rërë të bardhë ose të artë, me ujë kristal  te qartë,e te ngrohtë .


Ishujt grekë CycladesCilat janë ishujt më të bukur të Greqisë? Santorini, Mykonos dhe Kos janë ndër ishujt më të njohur grekë nga turistët dhe per nga destinacioni në rritje i numërit  të udhëtarëve gjatë pushimeve verore në dekadën e fundit.

 Meteorët e Greqisë  manastiret e varur  mbi shkëmbinj,prone e UneskosNatyre dhe gjendje shpirtërore. Është  ajo që  po kërkonin murgjit ortodoksë, kur ata u vendosën në qytetin (lokalitetin) e Meteoras, në Greqinë veriore, pranë qytetit të Kalambakas.Nder karakteristikat e saj ju do te shikoni kolonat e larta te ngritura ne lartesine  e qiellit, kullat natyrore shkëmbore te varura në ajër, kanë bërë qe manastiret e tyre te, quhen "meteor", duke krijuar qendrën më të rëndësishme të Kishës Ortodokse, sot e 'e deklaruar  Trashëgimi Botërore e UNESCOs.

Kura popullore per prostaten

Prostata është një gjëndër që duhet të kontrollohet periodikisht nga meshkujt, sidomos nga mosha 40 vjeç e lart.


Për disa, shqetesimi  i prostatës është një gje e sikleteshme dhe forme turpi  , aq shumë sa  që ndonjëherë simptomat e  problemet lihen  pas dore,
por  duhet të jemi të kujdesshëm, gjëndra e  prostatës nuk është thjesht një pjesë e aparatit seksual, por ajo sjell dhe shtypje te  traktit urinar.
Ne  të cilen nje funksionim i sakte i saje   është vendimtar për jetën e çdo mashkulli .
 Megjithatë, ekzistojnë kurat popullore natyrore te cilat mund të ndihmojnë per  problemet e ndryshme të prostatës.

Problemet dhe shqetesimet  e prostatës shfaqen ne forma te ndryshme , ndoshta si vështirësi në urinim, hypertrophy, prostatitis, rritje dhe zmadhim te saje ,apo edhe si tumore.

Këshillat qe do të jepen më poshtë mund te ju  vijnë në ndihmë ne lehtesimin e dhimbjeve   por nuk duhet të merren si e vetmja zgjidhje nëpërmjet një  vetë  autodiagnostikimi:
 Roli i andrologut - dhe në rastet më të këqija onkologjistit - është vendimtar.

Shqetesimet dhe shkaqet me te shpeshta qe verehen  mund të varen nga faktorë të ndryshëm, të tilla si shumë e shumë orë në ditë duke praktikuar sporte të caktuara  si çiklizmi pershembull, temperaturat e larta te ambientit , pantallonat shumë të shtrënguara në bigëzim,qendrimi i ulur per një kohë të gjatë etj.

 Gjithashtu nje ndikim negativ mund te vije si rrjelloje e  zakoneve dhe veseve  te te ushqyerit   të tilla si konsumi i tepërt i alkoolit apo ushqimet qe jane pikante.

Simptomat e problemet e prostatës mund të shfaqen ne moshe te rritur  te cilat fillojne me dhimbje në zonën e perineut vështirësi ne  urinim, dhe pastaj me rritje te temperatures si dhe  ethe, të dridhura, dhimbje ne pjesen lombare  mbrapa shpines poshte , gjak në urinë dhe në rastet më të këqija edhe impotencë seksuale.


Për këtë ka shumë kura popullore që mund të ndihmojne shqetesimet e para ,sigurisht duke u justifikuar me tej  me nevojen e shoqerimit tek mjeku perkates ( andrologu) per nje verifikim dhe vizite sigurie.

.. Në përgjithësi, te semuret duhet te  kufizojnë konsumin e mishit dhe  të shmangin perdorimin e alkoolit. Ushqimi me i mire ne kete rast  konsiderohet peshku, llojet e peshkut që përmbajnë omega 3 në veçanti.  ushqimet që mund të veprojnë si një ilaç natyral për problemet e prostatës.jane 
domatja  dhe misri

Fara kungulli

Farat e kungullit janë një kurë popullore për patologjite me pak te renda  të prostatës , për shkak se ata janë diuretike (  te tretshem ) dhe kane ne permbajtje te tyre  zink. Ju mund ti konsumoni ato ashtu sic jane te  thata, ndoshta gjatë jetës normale të përditshme, gjatë një filmi në vend të kokoshkave, ose me anen e  një infuzioni (caji) te farave te grimcuara dhe të përziera në ujë të vluar.

Misër

Misri si ilaç në popullor ne kushtet e shtëpise  për  prostatën duhet të përdoret i  freskët, i zier ne ujë të valuar si një çaj, dhe i pjekur për rreth dhjetë minuta.Personat qe vuajne nga kjo semundje  mund të konsumojnë deri në tre gota në javë.

Soja

Soja është e mirë dhe e shëndetshme,dhe  mund të ndihmojë per të luftuar simptomat e problemeve të prostatës në fazën e tyre të parë, sepse ajo përmban fitoestrogjen dhe mund të reduktojë prodhimin e testosteronit.

Domatja

Për të parandaluar kancerin e prostatës  rekomandohet futja e domates në dietë, sepse ato përmbajnë një antioxidant te fuqishem, lycopenin.

Fara e shalqirit

Shalqiri, sic e dini, ka një efekt të fortë diuretik, por edhe fara e tij ,duke u perdorur ne forme  infuzioni,ose caji  mund të jetë një ilaç i dobishem natyror.Ju mjafton  vetëm ti vendosni ne uje qe te vlojne  ,me pas te kullohet dhe pihet . Kujdes sasinë:  te semuret duhet të pine një litër nga kjo pergatitje , për një periudhë prej dhjetë ditësh.

Hithra

Një tjetër  menyre dhe pikerisht eshte ajo e infuzit te hithres (pra duke e lene hithren ne uje te nxehte per 10 minuta dhe me pas duke e filtruar) eshte ideale për të luftuar problemet e prostatës . Por sasia  e rekomanduar ndryshon nga personi në person dhe në bazë të problemeve të tyre, kështu që është mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj para se ta merni atë.Qipro: Pse ne duhet të shkojmë me pushime në ishullin e Afërditës

Qipro dhe bukurite natyrore qe ajo paraqet 


 'Plazhet me te bukura te Qipros

Plazhet e Qipros.

 Cilat janë më të bukurat per tu vizituar? Vështirë se mund te zgjedhim lehtesisht, ne nje vend ku dielli mbizoteron per  320 dite rresht. 780 kilometra plazhe me rërë të bardhë, shkëmbinj, guralece dhe gurë, rërë gri,dhe me ujë transparent e  të pastër ,qe të gjitha me hyrje të lirë pa pagese .Gjithashtu per sa i perket cmimeve ne kete vend  jane  nga me te ulëtat e  Mesdheut (shtatë euro e gjysem  per dy shezlone dhe një ombrellë për të gjithë ditën). Plazhet e Qipros gjithashtu numerojne 56 Flamuj Blu, numri i të cilëve rritet çdo vit.


TROODOS:  Qiproja bizantine  dhe natyraliste

pamje-malore-TROODOSQiproja është në thelb bizantine. Historia e ishullit të tretë më të madh në Mesdhe, është një sekuencë e gjatë e sundimit të huaj, por sidomos e bijeve të Arcadios, edhe per një çështje afërsisie gjeografike.
 Sot, populli i Qipros është i ndarë në qipriotët grekë (gati 80%) dhe qipriotet turq (minoriteti qe zënë veriun e vendit, e pushtuar nga turqit në vitin 1974, i cili nuk njihet si shtet nga bashkësia ndërkombëtare).


Protaras dhe Ayia Napa: përkëdheljet e detitNë majën lindore të Qipros dy vendet qe  më shumë se të tjerët tërheqin turistët janë Protaras dhe Ayia Napa. Deti turk dhe  ngrohtesia  që vjen nga banorët paqësore të zonës te ftojnë  dhe sikur te ishte  një vizitë prej disa ditësh.

Pafos: pamje mozaike, deti dhe birrePafos është ndoshta qyteti më pak i njohur i  Qipros, por fale cmimeve si te udhetimit ashtu dhe te shpenzimit  me kosto të ulët po bëhet një pikë referimi për ata që preferojnë të jetojnë një pushim clodhes dhe relaksues ne hotele (all inclusive ) të gjitha te përfshira. Por eskursionet ne  natyre dhe turnet  kulturore nuk mungojne  , madje edhe duke qëndruar në qytet, kjo i jep PAFOSIT nje  karakteristike të veçante që e bënë atë unik.


Qipro: çfarë  të shikosh  dhe se si ta  vizitosh ate

Harta- e Cipros


Ishulli i Qipros, i formuar nga ana e Republikës së Qipros dhe të Qipros Veriore (zonë e pushtuar nga Turqia), është ishulli i tretë më i madh në Mesdhe. 

Kur i referohemi  Qipros, në fakt i referohemi pjeses se  parë, ose ndryshe Republikës se Qipros , pasi Qiproja Veriore është një zonë e njohur zyrtarisht vetëm nga Turqia, e cila e  pushtoi ate  që nga viti 1974. Situata ushtarake tani është e qetë dhe klima politike më e relaksuar ; ju mund të vizitoni Qipron Veriore ndër udhëtimet ditore.
loading...