Guret ne veshka dhe mjekimet popullore

Guret ne veshka ne pergjithesi formohen nga rera qe ato kane .Ata qe vuajne nga guret ne veshka , ndjejne nje dhimbje dhe nje peshe ne mes .shpesh ndodh qe kur guri eshte i vogel te bjere ne fshikezen e urines,dhe te dale jashte me ose pa dhimbje .

Mjekimi popullor 

Marrim 1 kg majdanoz te gjithen ashtu sic eshte me rrenje dhe me gjethe .E lajme dhe e ziejme dhe prej ketij lengu i semuri pi nga nje gote uji ne mengjes e ne mbremje ,per nje jave rresht.

Menyre tjeter

Zjiejme cdo dite  500 gr majdanoz me rrenje flete dhe dege ,duke i shtuar dhe 50 gr oriz .Nga ky leng gjysmen e pime ne mengjes e gjysmen tjeter e pime mbremjen e dites tjeter.Kjo kure popullore vazhdon per 15 dite rresht.

loading...