Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Aloe vera: bima e shendetit

Aloe vera bima e mrekullise Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore .Aloe vera eshte nje bime e surprizave te panumerta .Ajo duron te ftohtet e te nxehtin ,dhe shpesh shume persona e pershkruajne dhe e ngaterrojne me kaktusin ,por ne realitet ajo i perket familjes ne te cilen ben dhe  pjese    asaj te liliacee :   familja ne te cilen ben pjese dhe qepa .

Orizi : kundra hipertensionit

Orizi si kure e mjekim popullor


Orizi  ( Oryza sativa) eshte nje ushqim dhe kure perfekte popullore kundra hipertensionit ,ekuilibron te gjithe sistemin e tretjes si dhe qeteson sistemin nervor .Suprat me oriz jane ideale gjate periudhes kur jeni te semure ,ne rastet e temperaturave ,per ulcerat ,kolitin ,si dhe per guret ne veshka .

Vitamina B1


Vitamina B 1 (tiamina) :e nevojshme per matabolizmin e karbohidrateve ,sherben per funksionimin korrekt te sistemit nervor ,te aparatit muskular ,si dhe te ati te tretjes .E pranishme si ne produktet ushqimore vegjetale ,ashtu dhe tek kafshet ( cerealet ,legumet ,mishi i derrit ,maja e birres ) .

Keshilla per dhimbjet e veshkave (Coliche renali)

Dhimbjet e veshkave:ose ndryshe (Coliche renali) mjekimet popullore  për t'u  adoptuar 

Ndër kurat popullore  për dhimbjet e  veshkave na  duhet tju  kujtojmë se është e domosdoshme që të pini shumë lëngje, në mënyrë që  hollohen substancat e pranishme në urinë dhe për të parandaluar formimin e aglomerateve (gureve reres ). Janë të preferueshme  ujërat minerale, për të reduktuar futjen e kalciumit dhe natriumit në trup.

Limoni,kundra obezitetit

Nje recete e thjeshte me limon  per perdorim te brendeshem per personat qe vuajne nga obeziteti 

Per perdorim te brendeshem 

Perpara vakteve konsumohet nje gote nga lengu i pergatitur i zierjes se 500ml uje me brenda 2 limona te prere ne copa . Pergatitja filtrohet dhe ruhet ne nje shishe me mbyllje hermetike.

Lengu i ziere i qepes dhe vetite sheruese

Perdorimi i lengut te ziere te qepes ofron veti fitoterapike qe e kthejne nje ndihmues te vlefshem per organizmin tone 
Qepa, pro dhe kundra 

Disa nga karekteristikat jo të këndshme te qepës ,  si era e keqe e vazhdueshme, iritimi  i syve etj. Vijne si rrjelloje  e  pranisë së oksidit të squfurit që  degradohet dhe clirohet ne disa enzima  te paqëndrueshme dhe  që  perceptohet  edhe nga shqisat vizuale dhe nuhatjes, për të mos përmendur efektin në frymëmarrjen ose eren e keqe qe ajo le ne goje .

Për të gjitha këto aspekte jo te gjithe kanë dëshirë që ta përfshijnë ate  në dietën ushqimore ditore .

Mjekim popullor per lythat

Per perdorim te jashtem 
Kjo menyre ndihmon vecanerisht ne rastet kur lythat jane te infektuara 

Mbi zonat e ku ndodhen lythat aplikohet ,per te pakten 4 jave rresht ,si dhe disa here ne dite 1-2 pika nga esenca e limonit ose ndryshe vaji esencial i limonit  .Per shendetin e lekures se fytyres tuaj te cdo lloj tipi

Ketu po ofrojme disa maskera qe i pershtaten cdo lloj lekure 

Limoni per hipertensionin

PER ATA QE VUAJNE NGA HIPERTENSIONI JU VJEN NE NDIHME NJE RECETE E THJESHTE NGA MJEKESIA POPULLORE 

Per perdorim te brendeshem

Shtoni ne 1 liter qumesht te ftohte ,1 qepe te grire si dhe 3 thelpinj hudher te shtryllura ; ngroheni qumeshtin deri sa te zihet ,hiqeni nga zjarri dhe lereni te ftohet per 5 minuta .Me pas filtrohet dhe lehet te ftohet plotesisht ,duke i shtuar lengun e tre limonave te shtryllur .
Konsumohen 2-3 gota mesatare te kesaj pergatitje gjate dites .

loading...