Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve

Krahasuar me mollët e kuqe, molla jeshile  ka shumë avantazhe dhe për këtë arsye eshte më shumë e dobishme   sepse ajo,  ka më pak kalori dhe mbi të gjitha ka veti të ndryshme shëruese: le të shikojme detajet.

Së pari, molla e gjelbër është shumë e shëndetshme dhe ka një fuqi të lartë ngopje, e cila i jep stomakut një ndjenjë  kënaqësise si  dhe ju ndihmon që të mos hani shumë; Megjithatë, ajo është ideale pas një ushqyerje te tepert sepse ndihmon për  tretjen.në sajë të enzimeve që ajo ka.

 Një nga avantazhet e saj kryesore është përmbajtja e saj e lartë me fibra , gje kjo e cila përkthehet në një reduktim të ndjeshëm të problemeve te zorrës së trashë si  dhe  problemet e kolesterolit të keq që qarkullon në trup.

Mollët jeshile  zvogëlojnë  gjithashtu dhe problemet  e mëlçisë, te cilat ndihmojne në parandalimin e çdo mosfunksionimi  të sistemit se  tretjes e ushqimit, diarrese dhe kapsllëkut, si dhe disa forma të kancerit dhe ADN-së, fale flavonoideve dhe polyfenoleve që ato përmbajne.

Apo antioksidantëve të dobishme; qe japin energji për shkak se ato përmbajnë karbohidrate dhe janë shume  të mira  për ata qe i permbahen një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktive.

Vetite e shërimit të mollës se gjelbër nuk përfundojnë këtu: në mesin e përfitime të tjera qe ajo sjell , është në fakt dhe  aftësia e tyre për të ulur presionin e gjakut, stabilizimin e sheqerit në gjak, ndihmojnë në trajtimin e reumatizmave, ne reduktimin e mundësinë e zhvillimit të sëmundjeve të lëkurës si dhe për të pastruar gjakun, sepse ato përmbajnë shumë minerale. Ato kanë një efekt zbardhje mbi dhëmbët për shkak të shkallës së lartë të vitaminës A, B dhe C të përfshira në çdo mollë.

Mollet jeshile pra sic shihet eshte mire dhe  duhet të përfshihen në çdo dietë ushqimore , sepse ato  kanë vlera ushqyesve thelbësore dhe  kontribojne në arritjen e formës së peshës më të dëshiruar: ato kanë një kalori shumë të ulët, kështu që një mollë e mesme jeshile mund të ofrojë rreth 70 kcal, ndërsa sa i përket fibrave ka rreth 4 gram.
 Në këtë rast vëmendja perqendrohet pikerisht dhe ndaj ngrenies dhe se lekures sepse shume vlera kuruese jane pikerisht ne te .

SIGURISHT PERPARA DUHEN LARE E PASTRUAR MIRE 

loading...