Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Dieta mediterrane dobesuese prej 1200 kcal: ja si ta bejme ate

Dieta mesdhetare konsiderohet sot si një nga   dietat  më të plota e cila nuk shkakton dëme për shëndetin,


 ka ne fakt  meritën e madhe për të qenë  vërtetë e  shëndetshme. Ajo mund të ndiqet nga të gjithë ata që jane  në gjendje të mirë shëndetësore dhe është rekomanduar për humbjen e peshës.

Dieta vegjetariane ndihmon parandalimin e plakjes

Stop plakjes me një dietë vegjetariane. 


Ne  mbështetje te kesaj teze ishte  kërkimi i UCSF (Universiteti i Kalifornisë në San Francisko), i kryesuar nga Dr Dean Ornish nutrionistit, themelues dhe president i Institutit të Kërkimeve të Mjekësisë Preventive, sipas të cilit një mënyrë dhe nje stil jete i te ushqyerit  si duhet,  ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të veçanta. 

Disa produkte e keshilla naturale qe mund tju ndihmojne te mbeteni shtatzen

Fertiliteti sekondar është shkaktuar në të vërtetë nga stresi i jetës së përditshme qe eshte  intensifikuar nga ideja e një të ardhme të pasigurtë.


Dhe le ta pranojme se ne ndihemi gati  - ndoshta ... - por kush mund te na thote se ai ,ose ajo  është me të vërtetë?

 Pas zgjidhjes së konfliktit ekzistencial  / te çiftit, le të trajtojmë më me kujdes menyren e  ushqyerit, duke perfituar  deri tek vitaminat dhe mineralet.

Acidi folik jo vetem ne shtatzani

Acidi folik eshte nje vitamine themelore per mireqenien tone 

i cili zhvillon nje aksion parandalues te rendesishem te keqezhvillimit te sapolindureve .

Ne vecanti redukton 72% rrezikun e difekteve te tubit neuronal si dhe zvoglon rrezikun e kardiopative ,prematureve (jo te zhvilluarit), autismit,si dhe vonesen e te folurit tek te lindurit .

Per kete arsye do te ishte thelbesore qe marrja e kesaj substance te cmuar ne doza 400 mikrogrameshe (mcg) ne dite te mos jete e limituar per nenat e ardheshme ,por te shtrihet ne te gjitha femrat qe ne moshe te re ,te cilat kane nder mend qe te perballojne ne te ardhmen nje shtatezani  ,e cila paraqitet si nje nderhyrje parandaluese per te permiresuar shendetin e popullates te se ardhmes .

Diabeti dhe obeziteti : luftohen dhe fale ndihmes se bimes se marijuanes

Marijuana ndihmon per të luftuar obezitetin dhe largon  rrezikun e diabetit.

Eshte'ajo që pretendohet nga një grup kërkimor i formuar nga shkencëtarët në Beth Izrael  Dacones  Medical Center në Boston,nga  Universiteti i Nebraskës dhe Shkolla e Shëndetit Publik te Harvardit, te cilet bëne një studim të gjatë per  marrjen e marijuanës me ane te pirjes me tym (si duhani) .

Qumeshti i gjirit ben mrekullira

Vetem 52% e grave ushqen me gji femijen e vet ne gjashte muajt e pare te jetes:


Dhe megjithate duhet thene se eshte menyra me e shendeteshme per te ushqyer nje te sapolindur , duke e mbrojtur ate nga shume semundje .
Ja disa rregulla qe duhen ndjekur nga nenat e reja .

Keshilla dhe kura per sterilitetin

Trajtimet natyrale të sterilitetit

Për problemet e sterilitetit, si te burrat edhe te gratë, në


 mjekësinë natyrale popullore janë përdorur bimë dhe lëndë

ginseng

të tilla si: Ginseng, poleni i pemës

 së hurmës arabe,

qumështi i bletës, poleni i bletës,

 mjalti, nigella sativa,xhenxhenfil,

 kanella, lëngu i rrushit, etj.


Dieta ushqimore: 


Të preferuara: qumështi i freskët,

Bollguri si ushqim si dhe forcon imunitetin ,rrit epshin seksual,ul kolesterolin

Bollguri është një ushqim që krijohet

 nga mielli i tërshërës. Interesimi në bollgur është rritur në mënyrë të konsiderueshme gjatë 20 vjetëve të fundit për shkak të përfitimeve të veta shëndetësore.
Studimet kanë treguar se nëse hani një pjatë me bollgur

Limoni per bukurine e perditeshme :recete per fytyre te yndyrshme

Limoni është një ushqim i çmuar, e i pasur me veti  të dobishme për shëndetin tonë. 


Mendoni për shembull se sa i mire eshte ai te pihet  çdo mëngjes me  ujë të ngrohtë  duke hedhur disa pika prej tij brenda ne uje.

Megjithatë, limoni nuk përdoret vetëm në industrinë ushqimore. Në fakt, ai mund të përdoret dhe për shumë gjëra të tjera, duke përfshirë kujdesin e bukurisë tonë. Ky frut, në fakt, ka  një seri te tërë  vetishe që e bëjnë atë një përbërës te rëndësishëm në shumë receta të produkteve të bukurisë organike. Përveç kësaj, ai ka një tjetër avantazh:  ka ne permbajtje   një aromë të fortë dhe të këndshme. 

Pastrimi i veshkave ne menyre natyrale :receta e nje pije qe na ndihmon ta bejme kete gje

Shume here e kemi theksuar në mënyrë të përsëritur se, per tu ndjere  mirë, është e nevojshme  të hahet  jo vetëm ne menyre korrekte , por edhe te  pastrohet  trupi  si dhe  gjaku jonë nga të gjitha mbeturinat e toksinave që hyjnë në trupin tonë. 


Veshkat, në veçanti, janë një organ shumë i rëndësishëm në procesin e pastrimit të trupit tonë. Për këtë arsye, është e nevojshme që puna e tyre te jete  gjithmonë optimale. 


Këto organe, në fakt, filtrojne  gjakun duke pastruar të gjitha mbeturinat e trajtuara përmes ushqimit të konsumuar. Ato janë një lloj mekanizmi mbrojtës që heqin rreth 2 l %  të mbeturinave dhe ujit të tepërt  nga trupi nëpërmjet urinës. 

Ankthi :mjekimet popullore e alternative

Çfarë është ankthi? 


Edhe pse duket se  është me se normale që të ndiheni të shqetësuar shpesh here , veçanërisht për shkak të jetës se stresuar te perditeshme , ju ndonjëherë  mund të përjetoni momente ankthi per shkakun dhe arsyen e problemeve te veçanta. Nëse ky ankth dhe stres  vazhdon te mos  trajtohet, mund të ndikojë fuqishëm  dhe në jetën e njerëzve, sepse problemi bëhet kronik. Simptomat e ankthit të përgjithësuara mund të jenë të shumta, por ne veçantti, jane ato si tensioni i fortë, nervozizmi, padurimi, ose përqendrimi i dobët.

Pse duhet pire borziloku ?

Borziloku ,bime tradicionalisht e perdorur per te favorizuar funksionin digestiv (tretjes) .


Fale principeve aktive te natyrshme,borziloku zhvillon nje aksion shume te mire te dranazhimit te lengjeve trupore ,si dhe kontribon ne mirqenien e rrugeve urinare .
Nje antioksidant shume i mire .

Me prejardhje nga India e Afrika ,borziloku mberrin ne Evrope tashme prej shekujsh ,dhe eshte ne menyre te gjere i kultivuar ne te gjithe boten 

Si mund ta perdorim?

Pergatitet ne formen e nje infuzi ku borziloku duhet te jete i thate  :Ziejme nje filxhan uje dhe ne te shtohet 1 luge kafeje nga kjo bime ,duke e lene te kulloje per 5-6 minuta  ,dhe me pas te pihet .

Kremi anticelulit i bere me llumin e kafese

Pamje  stresuese e lekures? Hiqeni atë me një krem kundra ​​celulitit te përftuar nga riciklimi i llumit te kafese.

Receta dhe përgatitja  është e thjeshtë, është e mjaftueshme  të merret një krem trupi hidratant (ose si alternative mund te perdoret vaj ulliri) si dhe llumin e  kafese i perziejme bashke   dhe keshtu kemi krijuar kremin tonë anti celulitit   . Shtrijme dhe masazhojme  perzierjen e krijuar ne pjeset e interesuara te trupit ,duke e lene ate  te veproje per 10 minuta. Ky trajtim mund te perdoret 2-3 here ne jave per rreth 10 minuta .
Duke përfunduar masazhimin , shplajme zonat e trajtuara me uje te fresket e te bollshem , me pas duke e tamponuar me nje peshqir te bute qe ti thajme .

Vaji i Vitamines E i domozdoshem per lekuren

Vaji i Vitamines E 

Sa eshte e nevojshme Vitamina E ? Ajo është e 
domozdoshme për trupin. Vitamina E riparon dëmet nga
 rrezet Ultra Violet dhe ka efekt anti-rrudhë nëse përzihet me
 vajra ose kremëra hidratante.

Vitamina E është perfekte dhe për të carat anash 
thonjve.etj...

Vaji i Vitamines E 

Në disa shampo sot, vitamina E 

mund të përdoret për të flokë të 

shëndetshëm.Shumë mjekë e 

përdorin Vitaminën E për plagët dhe 

e rekomandojnë për të ndihmuar në 

uljen e shenjave nga operacioni. 

Lulja e basanit :Pengon zhvillimin e mikrobeve,e djegieve,qeteson tensionin nervor

Bima eshte shume e dobishme, sepse 

pengon zhvillimin dhe rritjen e mikrobeve

 (antiseptike), ne plage,pucrra dhe djegie;
ne keto raste keshillohet vaji i 

Lule basanit, per perdorim te jashtem.

Bima e perdorur si caj ka efekte ne

 proceset metabolike, ne semundjet e

 traktit tretes, te melcise, temthit, ne 

pagjumesi dhe ne semundje te

 veshkave.Pengon zhvillimin e 

Bimet per dobesim, per tretje,si dhe per dhimbjet e kyceve
 Nese doni te dobesoheni po ju paraqesim

 perzierjen e disa bimeve

 te cilat do te ndihmojne 

organizmin tuaj ne shkrirjen

 e Dhjamit, ne largimin e tepert te 

ujit ne trup ,eshte i mire dhe

 i efekteshem per tretjen ,si dhe 

dhimbjet e kyceve

Bukuri natyrale:perzierje kundra te ftohtit per lekure te thate

Nëse maskat e ​​bukurise  nuk duket të jenë te mjaftueshme për ta bërë lëkurën tuaj të butë dhe te mendafshte, provoni një pastrim me vaj ulliri i  gjithi  natyral !

Vaji i ullirit është i përkryer për hidratimin e lëkurës  për ta bërë atë të qetë dhe tju bëjë  ju ,që të harroni  ndjenjat e shëmtuara te thatësise që veçanërisht në dimër nuk duket se nuk ju lene nje moment te qete,  per sa i perket ketij problemi . Ja pra se si mund të përgatisni një pastrues që do t'ju japë rezultate të shkëlqyera. 

Maska per nje lekure te paster e kundra pucrrave

Papastertia  dhe smogu :

 Lëkura në dimër është më e prirur që të ketë infeksione të vogla! Këtu po paraqesim 3 receta popullore te bera nga vete ju ne kushtet e shtepise si maska fytyre ,per ti dhene asaj nje shkelqim brilant  si dhe per ta  pastruar ate nga pucrat .


Një lekure e paster dhe e shkelqyeshme pa papasterti ! 
 Për të arritur dhe realizuar  ëndrrën tuaj per nje fytyre me pamje engjellore , provoni një nga këto 3 maska ​te bera vete qe të gjitha nga produktet natyrore: 

loading...