Bej vete, sapun me bajame per celulitin

Ja rrecetat per te rrealizuar sapun natyral ne shtepi


Sapuni  qe po ju paraqisim mund te marre forma e 
permasa te ndryshme .
Masa e perziere mund te hidhet ne  stampa e forma te ndryshme plastike ne menyre qe kur te ftohet te nxirret me mire prej saj ,si pershembull tasat e kosit vazot e akulloreve gota plastike etj. 

Sapun me bajame

Eshte nje sapun delikat me dhunti e fuqi zbutese ,
perfekt  per ta bere lekuren e trupit  me te bute .Eshte vecanerisht adapt per te trajtuar zonat me cellulit .

Pergatitsit per rreth 8 sapuna te vegjel 


1 cope sapun te bardhe 300 gramesh  
250 gram bajame te grira imet 
3 luge kafeje me vaj ulliri 
1  gote uje 

Pergatitja

Grini sapunin me nje rende vendoseni ne nje ene me ujin brenda,lereni per rreth 15 minuta te zieje e te shkrihet deri sa te perftohet nje mase homogjene ,natyrisht duke e perziere ate here pas here,. 

 Ndersa sapuni zien , bajamet bejini ne forme pluhuri duke perdorur griresen .Kur te shikoni qe masa te trashet hidhni brenda bajamet e grira ,dhe vajin e ullirit duke i perziere mire .

merret forma dhe i hidhet brenda pak puder talk .Me pas meret masa dhe hidhet ne forme duke e lene qe te ftohet e te mpikset .Kur ta nxjerrim prej formes e vendosim mbi nje cope leter dhe e leme te thahet e te ngurtesohet plotesisht ne nje vend te fresket larg nxehtesise ,por jo ne frigorifer .loading...