Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Aloe vera ne lufte kundra plakjes

Duke luftuar plakjen

Me kalimin e kohes jane te shumte ata qe shqetesohen per shfaqjen e rrullave te para ,ose humbjes se elasticitetit te lekures .

Fale sasise se shumte te anti oksidanteve (nder te cilat betakarotena, vitamina C dhe vitamina E ) ne permbajtje te degeve te saje , aloe vera mund te kontriboje ne permiresimin e tonalitetit te lekures ,nepermjet nje hidratimi rigjenerues rrenjesor.

Te mirat e "Aloe veras" per lekuren

E thirrur nga egjiptianet e lashte "bima e pavdeksise"Aloe vera paraqitet ne rrjedhen e kohes me nje impenjim me te madh per sa i perket problemeve te lekures ,te flokeve ,si dhe deri problemeve  gastrointestinale.

Aloe vera permban auksine dhe giberelline ,dy hormone vegjetale qe ndihmojne sherimin e plageve ,dhe reduktojne rrezikun e inflamimit dhe infektimit .

Ne vecanti giberellina  reagon si nje hormon i rritjes duke stimuluar prodhimin e qelizave te reja si dhe duke minimizuar prezencen e shenjave dhe cikatriceve te lekures.Aloe vera gjen perdorim si kure per problemet kronike te lekures si psoriasis dhe aknet gjithashtu dhe ekzemat ,ajo eshte nje bime kuruese shume qetesuese per sa i perket kruarjeve te lekures.

 


Kurë per djegiet dhe carjet nga dielli

Aloe Vera është një bimë që i përket familjes se (Liliaceas) e cila  rritet ne vendet me  klime  te ngrohte sic eshte ajo  Afrikane si  dhe ajo e  Indisë, kjo bime  prej kohesh ështe  përdorur për shekuj si bime mjeksore. 

 Nje nga  shume përdorimet e saje te  njohura  është   ai i djegieve  nga dielli: në sajë të perberesve ushqyese dhe qetësuese qe ka, Aloe vera është në gjendje të ndihmojë lekuren e demtuar shpejt qe të rifitoje nivelet normale të hydratimit, dhe pastaj ta coje ate drejt shërimit.

Perdorimi :
Merret nje dege e aloe veras dhe me lengun qe del prej saje lyhen pjeset e djegura e te plasaritura nga dielli .

Hurmat: shume te mira dhe per Anemine

Hurmat nuk jane te mira vetem per tiroidet ,por ne mjeksine popullore jane shume te perdoreshme dhe per kurimin e anemise .Hurma ka ne perberje  shume celuloze e cila ndihmon ne shuarjen e urise ,pra mund te themi se ato jane te mira dhe per mbajtjen e trupit ne forme pasi japin efektin e ngopjes dhe  mos konsumimin e vakteve  ne menyre te tepruar.Per sa i perket anemise te semuret qe vuajne prej saje duhet te konsumojne te pakten 3 kokrra hurma  rreth nje ore  perpara cdo vakti ngrenie per nje periudhe prej 30 ditesh .Në mjekësinë popullore përdoren pothuajse të gjitha pjesët e bimës, frutat, gjethet, degët, rrënjët etj.
Nje tjeter menyre e konsumimit te hurmes per anemine eshte ajo e berthameve ose ndryshe farave ,te cilat shtypen dhe shtryllen ne centrifuge duke perftuar nje leng ,qe mund ta nxehim pak dhe pastaj ta pime.

Gjithashtu me gjethet  e rrenjet mund te bejme cajra dhe infuze duke i konsumuar disa here ne dite  .

Maske dhe kure popullore per renien e flokeve e bere ne kushtet e shtepise

Maske dhe kure popullore per renien e flokeve e bere ne kushtet e shtepise ,nje perzierje e mjaltit me vajin e ullirit rezulton shume si  e efekteshme  duke u perdorur nje here ne jave .

Pergatitja

Estrogjenet "armiqte "e parkinsonit

Nga studime te panumerta eshte treguar se tek femrat format e parkinsonit jane me pak te renda .Ky pohim do te vinte fale rolit mbrojtes qe luajne estrogjenet,hormonet kryesore femerore ,dhe aksionit te tyre te dopamines ,nje neurotransmetues ky qe leshohet nga truri dhe rregullon nje seri funksionesh ,si memoria,gjumi,humori,etj.Nivele anormale te kesaj substance jane ne bazen e shume semundjeve ,dhe nder te tjera sic e thame me larte semundja e parkinsonit.Nje terapi me estrogjene mund te ishte baza per kura te crregullimeve te ndryshme  cerebrale,nder keto dhe parkinsoni

Shega mikja e zemres

Sipas kerkueseve te insitutit katalan te shkencave kardiovascolare ,shega ka ne permbajtje te saj substanca qe ndihmojne ne shendetin e arterieve te zemres .Kjo fale elementeve te polifenolit me te cilin eshte shume e pasur ne vetevete.Shega mund te ndihmoje ne riparimin e  demeve qe shkaktohen nga ushqimi me brume e yndyre ,i ashtequajturi
" ushqim plere"

Bajamet alleatet e linjave

Bajamet duke u konsumuar ne mes te vakteve ,eleminojne ndjesine e te ngrenit ,dhe bejne te mos shtosh peshe .Nder te tjera jane nje burim i perkryer yndyrnash ,vitaminash ,antioksidantesh ,proteinash e fibrash.Ky  konkluzion u nxorr nga nje studim Amerikan per tju ardhur ne ndihme pergjegjesve te obezitetit .

Studimi Italian zbulon lidhjen e ngushte mes sterilitetit e vitamines D

Sipas nje studimi te kryer prane spitalit Maggiore te poliklinikes se Milanos dhe te publikuar ne revisten " Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" nivele te ulta te vitamines D mund te kontribojne ne sterilitetin femeror :Sipas

Sinusiti: cfare eshte si ta trajtojme ate me ndihmen e bimeve mjekesore

Rimedi per la Sinusite
Sinusiti eshte nje proces inflamator ,akut ose kronik i zgavrave te hundes.Behet fjale ne menyre precize per rinosinusitin kur inflamacioni perfshin mukozat nazale (te hundes).Sinusiti ne pergjithesi shkaktohet nga sulmet bakteriale ose virale, por dhe alergjite mund te jene nje nga shkaktaret.Simptomat qe dallojne sinusitin jane:kongjestioni nazal(hunde te bllokuara) alitosi,dispnea,temperatura,sy te fryra,rrufa dhe kolla.

XHenxhefilli ose gingeri (zingiber officinale)


Ne kete shoqeri tonen multikulturale duhet te te kete ndodhur te provosh tipe te ndryshme gatimesh dhe kuzhinash ,te ndryshme nga

Azma bronkiale e alergjike: mjeksia popullore

Azma eshte nje patologji kronike ne ngarkim te mushkerive ,e karakterizuar nga nje shtrengim i rrugeve te ajrit me pasoja ose veshtiresi frymemarrje .

Obeziteti ne shtatezani dhe autizmi

Grate obeze ne shtatezani jane te prirura drejt nje rreziku me te madh ne lindje te nje femije qe vuan nga Autizmi.
Sipas nje studimi te bere nga kerkuesit e all'Uc Davis Mind Institute di Sacramento,ne kalifornia,nenat obeze kane 67% me shume mundesi ti japin drite nje femije qe vuan nga autizmi ,duke e krahasuar me nenat me peshe normale ,pa diabet ose hipertension ,si dhe rrezikun e pothuajse 100% e te pasurit nje femije qe vuan nga crregullimet mendore.

Pije te embla ne femijeri ,zemer ne rrezik si i rritur


Femijet qe konsumojne nivele te larta pijesh te embla si  dhe karbohidrate , kane nje rrezik me te madh te preken nga semundjet e zemres kur ata do te jene ne moshe te rritur. Femijet qe pine nje ose me teper pije te embla ne dite kane arterie me te holla mbas syve ,eshte ky nje faktor qe shoqerohet me rrezikun e semundjeve kardiake si dhe presionit te larte .

Kafeja e gjimnastika lufton tumorin e lekures

SHENDETi DHE MIRQENIaTe gjithe ne lufte kunder tumoreve ....

Nje molle ne dite rizgjon deshiren seksuale tek femrat

Nje kerkim i bere  ne Itali ka demostruar cilesite nxitese te molles,e afte te zgjoje libidon femerore.


Me nje molle gjarpri tentoi Even ,dhe me nje molle te arte Paridi i dha nje cmim premio me te bukures se Deave.

Soja kunder kancerit

Perberesit e miresise ne permbajtjen e bimes se sojes jane izoflavonet ,te cilat gjenden ne sasi te konsiderueshme ne te gjitha produktet me baze soje (bathet,dritherat,qumshti,djathrat).

Helmi i grerezave dhe akrepeve bllokon rritjen tumoriale

Vazhdojne kerkimet per nje zgjidhje perfundimtare qe mund te dobesoje ankthin e tumoreve ,plage kjo qe ne ditet e sotme paraqet arsyen kryesore te aspetatives te jetes se nje individi.Kesaj rradhe i takon

Kura popullore per sy te skuqur

Te kesh sy te skuqur e te irrituar  mund te varet nga 
disa faktore ,qe nga lodhja ,e deri tek ekspozimi nga tymrat . Por per fat te mire  ekziston nje kure natyrale  e pa deshtuesheme per kete problem:caji i kamomiles.Te kesh sy te kuq varet nga shume faktore , por normalisht eshte nje tregues i lodhjes  e i hidratimit te pakte te globit okular .Sic e thame me pare shkaktaret mund te jene  ekspozimi nga pluhurat e tymrat e deri te qendrimi i shume oreve zgjuar te cilat sjellin parregullsi dhe shqetesim per syte tane .  

Pergatitja vijon si me poshte


  • Pergatit nje caj kamomili dhe ruaj bustinen.
  • Vendose ne frigorifer deri sa te ftohet.
  • Shtryll dhe lag nje cope pambuk me lengun e ftohte.
  • Aplikoje mbi sy.
  • Gjithashtu mund te aplikohen dhe bustinat e cajit te ftohta direkt e ne sy.
Eshte e rrekomandueshme qetsimi i syve me ane te pushimit  e rrelaksimit .Gjithashtu eshte e rrekomandueshme aplikimi i gjerave te ftohta rreth syve.


Aloe vera eshte nje kure e pergjitheshme per floket

Aloe vera eshte nje kure e pergjitheshme per floket .Nese mund te rikuperoni ndonje gjethe direkt nga bima ,do te mjaftonte ta shtryllnit me delikatese per te marre pak xhel prej saj ;ne te kundert mund ta gjeni ne dyqanet e erboristerise me cmim te favorshem .Menyra e perdorimit eshte e thjeshte ,masazhojeni mbi floke te njomur duke e lene te veproje per nje cerek ore .Me pas mund te procedohet me larjen me shampo.

Te mbrojme floket nga substancat kimike qe gjenden ne bojrat


I keni floket e lyer ? Substancat kimike qe gjenden ne bojrat e flokeve , i demtojne vazhdimisht ato .Keshtu pra per periudhen e veres vendosni qe te perdorni bojrat natyrale me baze lulesh e bimesh ,si dhe provoni qe ti mbroni floket tuaj me nje maske te perbere nga vaji i ullirit i perziere me leng limoni (leng nga limoni i shtryllur).Lerini te veprojne per gjysem ore ,me pas larje normale.

Si ti kurojme floket ne menyre te shpejte me kos natyral

Jeni gjithmone me nxitim dhe do te donit nje zgjidhje  te shpejte per te kuruar floket tuaj te demtuar nga plazhi dhe nga rrezet e diellit ?Zgjidhja eshte kosi .Zgjidhni nje vazo prej kosit natyral ose vegjetal .Dhe per ta bere efektin me ushqyes ,mund ti shtoni nje luge mjalte ose nje luge vaj ulliri .Lerini te veproje gjysem ore perpara se ti lani ato  me shampo .

Macedonia per mbrojtjen e flokeve

Nuk ju pelqen era e bananes ? Atehere pergatisni nje koktej me fruta (nje macedonia) per floket tuaj !Grini dhe frulloni se bashku ,nje gjysem banane ,tulin e gjysem avokadoje ,dy ose tre copa pjeper ,si dhe dy ose tre luge kos natyral .Maska duhet te qendroje mbi floke per te pakten 30 minuta ,dhe me pas te shplahet me uje te bollshem e te fresket .Per te optimizuar efektin e maskes mbeshtillini floket me me nje kapuc dushi .


Kure natyrale me banane per mbrojtjen e flokeve


Perfundimisht kurat e rrealizuara nga frutat e fresketa i dhurojne vitalitet e jetegjatesi  flokeve tuaj .Provoni nje me baze bananeje :nevojitet gjysem bananeje e grire te ciles i shtohet nje luge vaj ulliri nje luge kafeje suko limoni dhe pak uje . Pasi perzihen miree mire  me njera tjetren ,masa aplikohet mbi floke perpara larjes me shampo, dhe me floke te njomur duke i lene te veproje per 20 minuta .

Maske per floket e lodhur nga plazhi me avocado dhe mjalte

Po kaloni veren ne plazh dhe floket tuaj duken te crregullt e me nje pamje te shuar ?
Me nje shpenzim te pakte mund te rrealizoni nje maske riparuese te bere vete ne kushtet e shtepise .Nevojiten dy luge mjalte qe duhet ti perziejme me tulin e frutit te avokados ne menyre qe te krijojme nje pure duke e shtypur me nje luge ose piru ,ose akoma me mire me frulator .Mbas pergatitjes se mases se krijuar e shperndajme mbi floke dhe e leme te veproje per rreth 10- 15 minuta .

Avocado nje kure e mire per floket tuaj

Avokado  eshte nje aleat i vertete per floket .Me vajin e avokados mund te pergatisni nje produkt per te hidratuar floket ,dhe mjafton te perzieni 60 ml vaj me 5 pika esence nga vaji  ylang ylang, i cili gjendet  ne dyqanet e erboristerise  dhe qe eshte i efekteshem qe te rigjeneroje floket ,trajtimi i lyerjes me keto produkte behet nje here ne jave ,duke e lene rreth 10 minuta te veproje ,e me pas larje normale. 

Bej vete :ne kushtet e shtepise me uthull


Uthulla mund te jete shume e perdorshme  dhe per dizinfektimin e sanitareve ne shtepi ,te dyshemeve ,rrubinetave .Edhe ketu ,ashtu si dhe ne kuzhine mund te jete i perdorshem per te eleminuar kalkaren dhe sapunin ne vaske ,wc,ate te dushit si dhe nga pjeset e xhamit ,per pastrimin e njollave si dhe eren e keqe qe vjen nga WC.

Bej vete:uthulla per rrobat


Rrobat dhe uthulla :per te parandaluar infiltrimin e bluzeve mund te perdoret uthull ne vend te zbutsit duke e hedhur ne lavatrice 100ml , ndersa per te hequr eren e keqe tek rrobat kur i lajme me dore  duhet hedhur pak uthull perpara shplarjes se fundit.Gjithmone duke qendruar ne kete teme uthulla mund te jete e perdorshme dhe per pastrimin e lavatrices (duke i hedhur njehere ne muaj 250 ml ne vaskete per nje larje bosh pa rroba ).
Ose nje tjeter nevojshmeri mund te jete dhe pastrimi i hekurit te hekurosjes  .Bej vete :si te pastrosh njollat e tapetit me produkte natyrale ne kushtet e shtepise

Adoni te hiqni nje njolle ne tapetin tuaj te preferuar ?
-Per nje njolle te lehte do te mjaftonte nje lecke e lagur nga nje perzierje e dy lugeve kripe e shkrire brenda nje ene me uthull te bardhe. 

Per njollat me te forta eshte me mire ne fakt ti besohet dy shisheve spraj ,
e para e mbushur me 5/6 me uje dhe 1/6 me uthull 

dhe e dyta e mbushur me 5/6 uje dhe 1/6 amoniak

Dhe njehere qe ne kemi perbersit gati duhet qe te perdorim shishen e pare ,sprucojme dhe e leme disa minuta duke e  thare  mbas  me nje lecke te paster ,me pas sprucojme shishen e dyte me uje dhe amoniak duke e ferkuar deri sa te pastrohet dhe zhduket  plotesisht .

Bej vete: me sode buke per pastrimin e argjenderise dhe te tiganeve ne shtepi


Soda e bukes eshte e vlefeshme dhe per te pastruar tigane, pjata,  tenxhere etj..Mbushni nje ene te madhe me uje te ngrohte  dhe ne te hidhni nje luge gjedhe sode buke  dhe me te mund ti pastroni e shkelqeni shume mire ato .
GJithashtu mund dhe te krijoni nje paste per shkelqimin e argjenderise ne shtepite tuaja duke perdorur si mase 3 luge sode me 1 luge uje 
domethene 3 me 1.

Bej vete ne kushtet e shtepise me produkt natyral si soda e bukes


Keshille per kujdesin e automobilit ose motorrit me produkt natyral si soda e bukes .Per ti dhene jete e shkelqim  pjeseve te kromuara ,do te mjaftonte nje perzierje e bere prej nje litri uje me 50 gram sode buke ,duke e ferkuar me nje cope prej rrobes me micro fibra.Dhe ne te njejten menyre mund te pastroni shenjat e njollat e grasos dhe te vajit .

Soda e bukes per tretjen si dhe kundra pickimeve te insekteve


Soda e bukes mund te ndihmoje procesin e tretjes :do te mjaftonte te pinit nje gote uje ku duhet te shkrini nje luge kafeje sode buke .

Dhe gjithmone me soden e bukes mund te lehtesoni e hiqni kruarjet qe shkaktohen nga irritimi i pickimeve te insekteve duke i lyer me uje dhe sode buke .

Soda e bukes per pastrimin e dhembeve dhe eren e keqe te gojes


Soda e bukes eshte nje produkt  shume  i perdorshem edhe persa i perket higjenes personale:me sode buke ne fakt mund te kurojme dhembet ( duke e perdorur nje here ne jave soden e bukes sikur te ishte paste dhembesh) ose per te hequr eren e keqe te gojes ,duke krijuar nje kollotuorio te bere nga nje luge kafeje sode buke te shkrire ne nje gjysem gote uje ,e cila mund te perdoret per gargare.  

Limoni: per lekuren e estetiken

Per sa i perket nivelit estetik fale limonit mund te pergatisni nje produkt te vlefshem te bere ne kushtet e shtepise qe te kujdeseni per lekuren e trupit tuaj :dhe ne kete rast do te mjaftoje prerja e lekures ne copeza shume te vogla duke e perziere ne nje ene te vogel me sheqer dhe duke i bere te notojne ne vaj ulliri.

Limoni:kundra kolesterolit dhe arterosklerozes


Te marresh ne menyre konstante limonin te lejon te luftosh kolesterolin dhe arterosklerozen,dhe e gjitha kjo fale veprimit fludifikues te citrateve te sodios dhe potasit qe i lejojne gjakut te rrjedhe me lirshem brenda arterieve ,si dhe lehteson ushqimin e qelizave nepermjet mureve te kapilareve .

Receta bej vete ne kushtet e shtepise me limon e kripe


Fale limonit mund ti jepni smaltit te vjeter te eneve te porcelanit nje efekt shkelqyes duke i lare ato  me uje e me limon  : Por me limon mund te pastroni shume objekte si ato te bakrit ashtu dhe ato me permbajtje otoni .Do te mjaftontete te shtryllni  gjysem limoni ne nje ene  qe keni hedhur pak kripe brenda ,per te perftuar nje efekt te dukshem te shkelqimit .  

Perdorimi i limonit :bej vete ne kushtet e shtepise


Duke shtryllur  një limon dhe duke e perziere  me kripë do te  krijohet një paste e   veçantë me një fuqi të madhe zbardhuese mbi rroba ,ose per sa i perket  larjes në lavatriçe,për t'i dhënë jetë rrobave tona të  bardha do te mjaftonte te shtonit perzierjen e pergatitur  gjate procesit te shplarjes ; Ne te kundert po te perziejme  lëng  limoni me dy luge   sode buke  krijohet  një paste që mund ta perdorim  dhe mund te jete   shumë e dobishme për pastrimin e objekteve sanitare ne shtepite tona .

Vezet :kur lekura jone eshte e djegur nga dielli

Vezet ushqim shume i perdorshem ,por kete rradhe do ti perdorim per ti aplikuar ne vendet e djegura nga rrezet e diellit . Hiqjani te kuqen  mbani vetem te bardhen e vezes e cila vendoset mbi lekure duke pritur qe te thahet, deri sa te shohim se lekura behet e thate e terhiqet .Me pas shplahuni me uje te vaket ,dhe keshtu do te shikoni qe lekura do te behet me e bute ,si dhe efekti i djegjes do te pakesohet. 

Kura me aloe vera per lekuren nga djegiet nga dielli


Kura  që i jep më shumë lehtësim  djegieve nga dielli është ajo që vjen nga   xheli i aloe veras.Ajo jep nje  efekt   lehtësimi sepse shtrengon  enët e gjakut te hapura  për shkak të djegieve.Produkti i aloe veras duhet të aplikohet të paktën katër ose pesë herë në ditë, dhe mos harroni të mbani lëkurën tuaj larg nga burimet e  nxehta.

Patatet:per lekuren dhe kundra djegieve nga dielli


Nëse keni të bëni me një djegje te lehte nga dielli , gjyshet tona kanë dhënë një metodë te padeshtueshme:ato jane patatet.Mjafton ti presim ne  feta dhe ti vendosim  për disa minuta në pjesen e lëkurës së djegur. A japin  me të vërtetë  ndonjë efekt? Duket se ato   qetësojne  dhimbjen e shkaktuar nga djegiet nga dielli. Një tjetër mënyrë për përdorimin e tyre është frulimi dhe perzierja me ujë si  dhe të aplikimi mbi  lëkurë.
loading...