loading...

Test per pushimet e veres ,ajo qe ju nevojitet ne kete periudhe

Mberritja e stines se veres sjell me vete mendimin e lirise se  ,dhe shfrenimin total ,largimin nga monotonia e perditeshme e nje jete rutine .Ka nga ata qe kane nje shpirt aventure ne vetvete ,por nje impenjim te vazhdueshem dhe statik ,ka nga ata qe kane nje jete hiper dinamike ,por nje nevoje te pashmangshme drejt nje qetesie totale .Sido qe te jene nevojat fizike e ato shpirterore te groposura thelle  brenda nesh, dhe jo te te ushqyera mire nga
perditshmeria e nje jete dimerore ,me plot bindje mund te themi se pushimi veror mberriti ,per te na dhene dozen e nevojshme qe te rinisim nga e para me me entuziasem .
Ke tu po paraqisim nje test se si ne i presim e i perjetojme ato:

1-nga ditet qe kalon ne plazh cili moment te pelqen me teper ?
(a) shetitjet e gjata dhe leximi i nje libri ne qetesi ,deri ne perendim ;

(b) te gjithe llojet e sportit ne plazh ;

(c) mundesia qe te flini ne qetesine e rrezeve te diellit ;

2-Prej sa kohesh ke menduar se si mund ti kalosh keto 
pushime ?
(a) nga gati 5 ose gjashte muajsh mbase dhe me teper;

(b) akoma nuk ke filluar te mendosh ;

(c) ke filluar ti besh prej pak kohesh dhe nuk ke nevoje te nxitosh ;

3-Kush do te jete orientimi yt ekonomik?
(a) do te jesh padyshim shume i kujdeseshem  persa i perket shpenzimeve ,por pa sakrifikuar shume;

(b) ke vene ne nje ane shumen e parave te nevojshme  ,ne menyre qe te gezoni pushimet e merituara;

(c) ne periudhen e veres nuk do qe ti numerosh parate ,dhe i lejon vetes ndonje luks me teper;

4-Kush nga keta faktore te irriton me shume ne vakancen tende ?
(a) monotonia dhe merzitja;

(b) te terhiqesh nga komforti dhe qetesia ;

(c) banaliteti dhe edukata jo e mire e te tjereve;

5-Po te te duhej te niseshe sot do te preferoje te niseshe ...
(a) per nje udhetim romantik ne cift;

(b) ne shoqerine e miqeve simpatike;

(c) vetem qe te jesh me i (e) lire;

6-Nese mendon, ne keto javet e fundit qe ke kaluar ,cila eshte gjeja qe me teper nga te gjitha mund te te kishte dhuruar qetesi?
(a) shetitjet per kohe te gjate ne ajer te paster ;

(b) ngrenia dhe gjumi ;

(c) te shkoje ne kinema ose te vizitoje vende te reja;

7-Cila do te ishte kohezgjatja perfekte dhe ideale e nje pushimi?
(a) nje muaj minimumi;

(b) dy jave ,qe ne pergjithesi jane ato klasiket;

(c) me mire udhtime te shkurtra jo me teper se dy ose tre dite secila;

8-Cilat nga keto objekte nuk mund te mungoje ne bagazhin tend?
(a) nje aparat fotografik;

(b) nje kit i ndihmes se shpejte ;

(c) nje bluze per mbremjet e fresketa;

9-Mendo per gjendjen tende shpirterore ,beson se ke me teper nevoje per:
(a) te nderrosh ajer (klime);

(b) te gjesh shpirtin binjak ;

(c) te stakosh spinen nga cdo gje ;

10-Si mendon se mund te ndihesh mbas kthimit nga pushimet ?
(a) i,e fresket dhe i shplodhur;

(b) e,i lodhur por te lumtur e te kenaqur;

(c) te eksituar dhe me plot stimuj ;

11-Zgjidh nje nga keto thenie ne te cilen gjendesh ne sintoni te vazhdueshme  per momentin .....
(a) menyra me e mire per te kuptuar boten eshte ajo e te veshtruarit nga kendveshtrime te ndryshme  .Ari Kiev

(b) te jesh ne vakance e te mos kesh asgje per te bere ,dhe te kesh gjithe diten perpara per ta bere . Robert Orben

(c) Luftojme kundra pengesave per te pasur pushim,dhe kur ne e kemi ,ai behet i padurueshem .Henry Adams 

12-Kush eshte bagazhi qe perdorni zakonisht per te udhetuar?
(a) nje cante shpine e lehte ;

(b) nje valixhe komode;

(c) nje valixhe bosh qe kerkon te mbushet kur te ktheheni nga pushimet;.
  

Gjej profilin tend ketu poshte duke mbledhur shumen sipas pikave A,B,C.

pyetja        pergjigja A        pergjigjja B      pergjigjja C 
1                     1                          2                         3                           
2                     3                          1                         2
3                     1                          2                         3
4                     2                          3                         1
5                     3                          1                         2
6                     2                          3                         1
7                     3                          1                         2
8                     1                          2                         3
9                     2                          1                         3
10                   3                          2                         1
11                   1                          3                         2
12                   2                          3                         1

Ja profili yt 

Nga 12 deri 19 pike
Kerkim i stimujve te rinj


Drejtimi i shpirtit tuaj eshte ai i kerkimit .Je nje person kurioz e i pasur me interesa ,ose deshira juaj eshte ajo e eksplorimit .Perse pra te mos inkurajojme nje gjendje shpirterore kaq te hapur drejt zbulimeve te reja ne kete vakance te bukur ?Qytete artesh ,vende turistike qe nuk i ke vizituar kurre  me perpara ,vende me interes natyror qe nuk ke pasur mundesi ti oservosh .Manifestime e festa neper qytete .Cdo gje pra qe ka te beje me kerimin dhe oservimin si dhe jep mundesine e njohjeve te reja e te bukura ,ben pjese ne urine per njohje e ekplorim   te kerkimit tend .Nuk eshte e nevojshme te nisesh per ne new york ose ne per ne kine ,nese koha dhe financat nuk mjaftojne ,kurioziteti eshte si bukuria:eshte ne syte e atij qe shikon ,dhe lejon te gjeje e te zbuloje dhe atehere kur te tjeret nuk shikojne dhe gjejne ....

Nga 20 deri 28 pike 
Deshire per aventure

Kerkimi i te rese eshte  shkaku qe te mos  merzitesh dhe merzitja helmi i shpirtit tend .Jo qendrimi ne nje vend eshte ajo qe mund te te jape qetesine ,duhet nje goditje e shkundje vogel .
Per te kerkuar aventuren nuk duhet patjeter te hidhesh me parashute ,por mjafton te gjesh nje rruge te mesme qe ofron mundesine e stimulimit sensorial :Zbulimi i natyres me dritat  ,dhe me zhurmen e saje mund te jete me se e mjaftueshme per tju dhene ate qe ju nevojitet.Hera heres stimujt jane pikerisht aty ku mungojne zakonet e veset e perditeshme ,si fjetja ne nje kampexh ose jashte ne natyre , dhe qe mund te jete ajo qe mund te kujtoni. Mos u frikso te hedhesh mbas kraheve rutinen e dimrit ,por gezohu e defrehu dhe shpirti yt do te kenaqet me teper se kurre.

Nga 29 deri 36 pike 
Nevoje per relaks 

Temperamenti yt ose thjesht nje periudhe dimerore vecanerisht  e veshtire ,te kane sjelle ne konkluzionin se ka mberritur momenti te stakosh spinen nga korrenti .
Duket qe ti ke nevoje per nje pit-stop,per te rinovuar energjite e shpirtit dhe te trupit ,per te marre vrapin e mèparshèm .Ndoshta prej kohesh ke filluar te fantazosh per nje pushim paqesor ,ose ndoshta gjendesh tani duke enderruar kete gje me sy hapur .Ne cdo rast ajo qe ju nevojitet ,jane pak mendime dhe shume ngadalesi ne veprime ,ne menyre qe te shplodheni .Motoja e juaja duhet te jete ajo e nje fillimi te lehte dhe pushime te relaksueshme ,pa shume spostime ,dhe me nje stres te minimizuar .GEZOJENI SE KENI VERTETE NEVOJE 

loading...