loading...

Keshilla ushqimore per gripin e semundjet e stines

Kolle , e ftohur ,dhembje fyti ,gripi ,jane pra keto problemet e keqia te stines te cilat eshte e mundur ti rikuperojme me disa argumente ushqimore .
Ushqimi eshte sigurisht nje ndihme e efekteshme per parandalimin por dhe si terapi ne fazen akute te semundjes .

JA DISA KESHILLA PRAKTIKE:
Ne fazen e pare te semundjes , konsumoni ushqime te lehta per ti lejuar organizmit te koncentrohet ne sherim .
Ose me mire akoma kerkoni te konsumoni vetem lengje ,si cajra ,tisana (perzierje bimesh ne forme caji ) lengje te shtryllura ose natyrale, supra  perimesh ose nga ajo e pules ,ne te cilen mund te shtoni hudhren ,xhenxhefilin ,e lloje te ndryshme erezash .Dieta e lengeshme ju ndihmon shume  ne zendevesimin e lengjeve dhe dizintoksikimin.
Ne menyre graduale shtoni ushqimet solide si ,frutat e thata te cilat permbajne minerale si zinku si dhe forcojne sistemin imunitar .Perfekte jane dhe mollet e pjekura ,kiwi  dhe portokallet qe kane permbajtje te vitamines C .
Duhen evituar produktet e qumeshtit ,sheqererat .
Nje jo e madhe vjen ketu dhe per pijet alkolike dhe kafene te cilat ulin fuqine e zinkut ne organizem .


loading...