Aloe vera bima e shendetit

Shpesh theritet bima e mrekullise , ose ndryshe sheruesja natyrore

Konsumimi i molles jeshile sjell shume te mira ne jeten tone

Molla e gjelbër është shumë e shëndetshme si dhe lufton ne parandalimin e semundjeve.

10 Ushqimet qe mund te konsumojme cdo dite per nje diete te mire

Dëshironi të ndiqni një dietë të shëndetshme por nuk e dini ku të filloni?

Obeziteti infantil gjithe gabimet e keshillat

Edukimi alimentar (ushqimor)mbetet jetesor

Fjala e dites pastrimi i trupit ,depuracioni me ane te dietave dhe levizjes

Kur natyra pergatitet per ndryshim eshte momenti i duhur per rinovimin e depuracionin e trupit

Recete rigjeneruese per fytyren

Rreceta bukurie ne kushtet e shtepise - Per nje lekure te mendafshte ja nje perzierje e mjaltit ,qumshtit te fresket dhe miellit te bardhe .Kohe krize ! sigurisht produktet kozmetike shume te nevojshme per nje femer ,nganjehere jane te pa perballueshme per xhepat tane .Keshtu qe ajo qe ju propozojme per nje rigjenerim te lekures me kosto shume te ulet por shume te efekteshme eshte kjo recete nga produktet ushqimore dhe natyrale .

Dhimbja e kokes tek femijet: keshilla te nevojshme

Dhimbja e kokes eshte nje problem qe i intereson edhe femijeve .Jo vetem te rriturit mund te jene viktime e migrenes ,por dhe femijet e tyre mund te perjetojne nje gje te tille .Nje bezdi qe mund te jete pak a shume e shpeshte tek femijet duhet patjeter te vihet re nga prindrit .Mbi te gjitha duhet te identifikohet tipi i dhimbjes se kokes ,e cila mund te jete primare ose secondare .E para ka karakter trashegues dhe bazohet ne predispozicionin gjenetik,ndersa tjetra mund te lidhet me cfardo faktori te momentit .

Test per pushimet e veres ,ajo qe ju nevojitet ne kete periudhe

Mberritja e stines se veres sjell me vete mendimin e lirise se  ,dhe shfrenimin total ,largimin nga monotonia e perditeshme e nje jete rutine .Ka nga ata qe kane nje shpirt aventure ne vetvete ,por nje impenjim te vazhdueshem dhe statik ,ka nga ata qe kane nje jete hiper dinamike ,por nje nevoje te pashmangshme drejt nje qetesie totale .Sido qe te jene nevojat fizike e ato shpirterore te groposura thelle  brenda nesh, dhe jo te te ushqyera mire nga

Receta kundra rrudhave ne fytyre

E bardha e vezës, vaji i ullirit, lëngu i limonit, frutat dhe perimet, përveçse janë ushqime shumë të shijshme, ato janë edhe një “ilaç” i mirë per rrudhat ne fytyre Ne ju sugjerojmë të veproni si më poshtë nëse dëshironi të mos keni shumë rrudha dhe një fytyrë të bukur

Keshilla ushqimore per gripin e semundjet e stines

Kolle , e ftohur ,dhembje fyti ,gripi ,jane pra keto problemet e keqia te stines te cilat eshte e mundur ti rikuperojme me disa argumente ushqimore .
Ushqimi eshte sigurisht nje ndihme e efekteshme per parandalimin por dhe si terapi ne fazen akute te semundjes .

Depresioni :keshilla praktike ,cfare duhet te konsumojme per rregullimin e humorit

Depresioni eshte nje semundje kronike qe godet te pakten 6% te popullsise boterore ,dhe ne menyre te vecante grate si dhe banoret qe gjenden te lokalizuar ne qytetet e medha ,kategori keto njerzish qe shpesh  jane te nenshtruar nje mbi ngarkese stresi.

Tiroidet: kura e mjekime popullore per ti kuruar ato

Frutat dhe zarzavatet që mbrojnë nga shfaqja e tiroideve. Recetat, vaji i arrave të kokosit parandalon formimin e gjëndrave. Këto dhe të tjera, në numrin e sotëm, në një suplement prej gjashtë faqesh. Disa nga sëmundjet më të shpeshta në vendit tonë janë edhe çrregullimet e gjëndrës tiroide.


Kjo gjëndër ndodhet në pjesën e përparme të qafës dhe ka formën e një fluture me dy krahë, që mbështillen rreth trakesë. Funksioni i vetëm i tiroides është të prodhojë hormonet e tiroides, të cilat kanë ndikim pothuajse në të gjithë indet e trupit, ku rrit aktivitetin qelizor.

Ja kush jane vitaminat qe ndihmojne rritjen e flokeve

Rrisni flokë të trasha dhe me

 shkëlqim vetëm me

ushqime të shëndetshme. Zbuloni 

se cilat janë vitaminat më të mira

 për të rritur flokët tuaj shpejt

 dhe cilat janë ushqimet më të

 shëndetshme.

Miti i vjetër i thënies ‘Prisni flokët shpesh, sepse

Nje seri kurash natyrale per trajtimin e diabetit

Nje seri kurash natyrale ,qe posedojne te mira kurative te provuara ,jane disponibile per trajtimin e diabetit .Dhe ne vazhdim po paraqesim nje liste te disa opcioneve me te mira :

1) xhinxheri
I njohur per kapacitetin dhe ndihmen qe jep ne rregullimin e nivelit te sheqerit ne gjak . Xhinxheri eshte  i njohur si nje arme e forte ne luften kundra diabetit .Nje studim i 2000 i universitetit te torontos ,per shembull ,ka bere nje zbulim se nje doze e vogel prej tre gramesh nga perberja e xhinxherit ndihmon te reduktoje ne menyre sinjifikative sasine e sheqerit te gjakut ,qe ne menyre tipike verifikohet pas ngrenies se nje vakti te mire karbohidratesh.

Kujdesi për dhëmbët, për të parandaluar infeksionet e ndryshme


Kujdesi për dhëmbët, për të parandaluar infeksionet 

ndryshme. Mund t’i zbardhoni dhëmbët te 

stomatologu ose në shtëpi
loading...