Perzierja e mjaltit me kanellen per zgjidhjen e shume problemeve shendetesore

Perzierja e mjaltit me kanellen ndihmon ne zgjidhjen e shume problemeve shendetesore  te cilat po i rendisim si me poshte 

SEMUNDJET E ZEMRES 
Konsumimi i perditeshem i mjaltit me nje fete buke ne mengjes zvogelon ne menyre te ndjeshme kolesterolin ne arterie ,domethene ul rrezikun e atakut ne zemer.Njekohesisht ndihmon dhe vete personat qe vuajne nga semundjet kardiake .Pasi arteriet humbin fleksibilitetin ,mjalti dhe kanella i rigjenerojne ato 


ARTRITI
Te gjithe pacientet qe vuajne nga artriti mund  ta perdorin kete perzierje ne cdo dite ne mengjes si dhe ne mbremje
një gotë uji të nxehtë me dy lugë mjaltë dhe një një lugë çaji

 me pluhur kanelle. Nëse ata e marrin këtë rregullisht madje

 edhe artriti kronik mund të shërohet

INFEKTIM I FSHIKEZES

Merren  dy lugë gjedhe me pluhur kanelle dhe një lugë çaji 

me mjaltë dhe vendosi në pak ujë të valuar perzijeni – dhe 

pasi të vakët dhe pijeni ate.

 Kjo  përzierje (ilaç)  shkatërron mikrobet në fshikëz (fshikëz

 urine).

DHIMBJE DHEMBI

Përgatisni një pastë nga një lugë çaji pluhur kanelle dhe pesë 

lugë çaji mjaltë dhe veji në dhëmbin që të dhemb. Kjo

 procedurë mund të aplikohet tri herë në ditë deri sa të

 ndalet dhimbja e dhëmbit.

KOLESTEROLI

Dy lugë çaji mjaltë dhe tri lugë çaji pluhur nga ai i kanellës 

,me shume pak uje te zier ne forme caji  i jepet pacientit që 

vuan nga kolesteroli  – është vërejtur se kjo menyre 

zvogëlon nivelin e kolestorolit në gjak 10% brenda 2 orëve

. Siç u verejt  te pacientët që vuajnë nga sëmundja e artritit 

, nëse -përdoret tri herë në ditë. . Sipas informatave të marra

  mjalta ne forme paste e cila merret dhe alternohet si 

 ushqim shkakton zvogëlimin e ankesave nga kolestoroli.

FTOHJET

Ata njerëz që vuajnë nga ftohjet e zakonshme apo problemet 

bronkiale duhet ta marrin një lugë të vakët me mjaltë me ¼ 

e lugës pluhur kanelle në ditë në kohëzgjatje prej 3 ditësh. 

Ky proces në këtë mënyrë do të shërojë shumicën e ftohjeve

 kronike dhe do te pastrojë sinuset.

DHIMBJA E BARKUT

Mjalta kur  merret me pluhur kanelle, shëron dhimbjet e 

stomakut dhe gjithashtu  pastron stomakun nga ulcerat  që

 nga rrënjët.

SISTEMI IMUN

Përdorimi i përditshëm i mjaltës me pluhur kanelle forcon 

sistemin imun dhe e mbron organizmin nga bakteret dhe 

sulmet virale.Shkencëtarët kanë zbuluar se mjalta përmban

 vitamina të ndryshme SI hekurI  në sasi të konsiderueshme. 

Përdorimi i vazhdueshëm i mjaltit i forcon rruazat e gjakut

 për ti luftuar bakteret dhe sëmundjet virale.

INFEKTIMI I LEKURES

Përdorimi i mjaltës dhe pluhurin e kanellës në masë të 

barabartë në pjesë të infektuara shëron ekzemën-

dermatitisin,  dhe të gjitha llojet e infeksioneve. Duke u 

vendosur mbi lekure 

HUMBJA E PESHES 

Përdorimi i përditshëm në mëngjes gjysmë ore para 

mëngjesit me  stomak bosh dhe në mbrëmje para fjetjes, pini 

mjaltë dhe pluhur të vluar në një gotë uji.

KANCERI

Në studimet e fundit të bëra në Japoni dhe Australi është 

zbuluar se kanceri në stad të lartë të zhvillimit të tij në 

stomak dhe ne eshtra është shëruar me sukses. Pacientët që

 vuajnë nga këto lloje tumoresh të tilla duhet të marrin për

 çdo ditë një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji

pluhur kanelle në kohëzgjatje prej 30 ditësh


LODHJA FIZIKENë studimet e fundit të bëra është konstatuar se përbërja e sheqerit në mjaltë është më shumë ndihmëse se dëmtuese e fuqisë së trupit. Qytetarët e moshuar, të cilët marrin mjaltë dhe pluhur kanelle në masë të njëjtë janë më vigjilent dhe fleksibil. Dr.Milton i cili e ka bërë këtë studim thotë se gjysmë luge e çajit me mjaltë që merret ne një gotë uji dhe  spërkatet me pluhur kanelle, mund të merret për ditë pas ngrenies dhe rreth orës 3 pas dite, kur vitaliteti i trupit fillon dhe bie, ky ilaç rrit vitalitetin në trup brenda një jave.

loading...